Burze

W dniu dzisiejszym, za sprawą niżu z centrum na pograniczu polsko-białorusko-ukraińskim, napływa do naszego kraju wilgotna i chwiejna masa powietrza z północnego-wschodu. W związku z tym, możliwy jest rozwój zjawisk burzowych, zwłaszcza w Polsce wschodniej i być może częściowo w centralnej.

mapa synoptyczna 11 CEST

Mapa synoptyczna 11 CEST

Na aktualnej mapie synoptycznej z godziny 11 CEST wyraźnie widać położenie niżu, można też zauważyć napływ nad Podlasie powietrza o dużej zawartości pary wodnej. Punkt rosy wynosi tam ponad 18°C, a temperatura przekracza 20°C. W ciągu dnia powinno być jeszcze cieplej i warunki do rozwoju burz lepsze – aktualne zdjęcia satelitarne ukazują strefę rozpogodzenia postępującą z terytorium Białorusi.

Zdjęcie satelitarne

Chwiejne powietrze wchodzi do naszego kraju w postaci „języka” ograniczonego frontami: ciepłym i chłodnym. Właśnie bliskość niżu z systemem frontów w połączeniu z dużą wilgotnością, a miejscami także nasłonecznieniem, powinna przyczynić się do rozwoju komórek burzowych (pierwsze już występują na Podlasiu). W takich warunkach chmury Cb na ogół rozwijają się dość licznie (choć same pojedyncze komórki z reguły nie są zbyt silne). Nieduże zmiany położenia niżu (i jego ciepłego, wilgotnego sektora) w czasie mogą oznaczać przechodzenie kilku komórek nad danym obszarem (training), co lokalnie wiąże się z ryzykiem większych sum opadów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.