Burze

W dniu dzisiejszym, za sprawą niżu z centrum na pograniczu polsko-białorusko-ukraińskim, napływa do naszego kraju wilgotna i chwiejna masa powietrza z północnego-wschodu. W związku z tym, możliwy jest rozwój zjawisk burzowych, zwłaszcza w Polsce wschodniej i być może częściowo w centralnej.

mapa synoptyczna 11 CEST

Mapa synoptyczna 11 CEST

Na aktualnej mapie synoptycznej z godziny 11 CEST wyraźnie widać położenie niżu, można też zauważyć napływ nad Podlasie powietrza o dużej zawartości pary wodnej. Punkt rosy wynosi tam ponad 18°C, a temperatura przekracza 20°C. W ciągu dnia powinno być jeszcze cieplej i warunki do rozwoju burz lepsze – aktualne zdjęcia satelitarne ukazują strefę rozpogodzenia postępującą z terytorium Białorusi.

Zdjęcie satelitarne

Chwiejne powietrze wchodzi do naszego kraju w postaci „języka” ograniczonego frontami: ciepłym i chłodnym. Właśnie bliskość niżu z systemem frontów w połączeniu z dużą wilgotnością, a miejscami także nasłonecznieniem, powinna przyczynić się do rozwoju komórek burzowych (pierwsze już występują na Podlasiu). W takich warunkach chmury Cb na ogół rozwijają się dość licznie (choć same pojedyncze komórki z reguły nie są zbyt silne). Nieduże zmiany położenia niżu (i jego ciepłego, wilgotnego sektora) w czasie mogą oznaczać przechodzenie kilku komórek nad danym obszarem (training), co lokalnie wiąże się z ryzykiem większych sum opadów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • burzesafajne

  W 3mieście pkt rosy 16,7*C i temperatura 17,4*C.

 • http://www.FaniMeteo.UBF.pl Wojtek12114

  W Dęblinie przeszła już pierwsza komórka konwekcyjna. Bez wyładowań za to ulewny opad deszczu. Czekam na kolejne.

 • Cinek^^

  A jest szans ana cos wiekszego co by zawędrowało na południe ?

 • Adrianna

  oo to do Zelowa coś może dojdzie ;P na wschodzie już coś się dzieje ;)

 • Piotrek

  U mnie (czyli w Radomiu) przed chwilą zakończyła się 6-godzinna ulewa.Wody jest niesamowicie dużo. Mimo to temp. + 21st. i jest duszno. Wiatru prawie nie ma . Pochmurno .Czekam na burzę , bo wczoraj była :)