Od poniedziałku kolejne burze

Cumulonimbus fot. Tomasz Machowski

Chmury Cumulonimbus w różnych etapach rozwoju (fot. T. Machowski)

Długo nie nacieszymy się spokojną aurą, ponieważ do Polski zbliżają się kolejne burze.

W nocy z niedzieli na poniedziałek do naszego kraju z południowego zachodu zacznie napływać powietrze zwrotnikowe. Modele numeryczne pokazują bardzo silną adwekcję tej masy powietrza do naszej części Europy, dlatego na północnych obrzeżach tej strefy uformuje się aktywny front atm. Temperatura juz w niedzielę będzie dość wysoka i wyniesie od 22°C na Suwalszczyźnie do 28°C w okolicach Wrocławia.

W poniedziałek będzie jeszcze cieplej,  na południu RP możliwe są temperatury przekraczające 30°C w cieniu. Pojawi się jednak strefa dość dużej chwiejności termodynamicznej. Ponadto od północnego zachodu na południowy wschód, w strefie większego przepływu w środkowej troposferze, przejdzie chłodny front atmosferyczny, który później w południowej części kraju zmieni swój charakter na lekko falujący, quasi-stacjonarny front ciepły.

Prognoza GFS temperatury i topografii barycznej na wys. 850 hPa
Prognoza GFS temperatury i topografii barycznej na wys. 850 hPa (prognoza z 20.08.2011, godz. 12 UTC na 22.08.2011, godz. 15 UTC)

W czasie przechodzenia burz związanych z tym układem frontów, możemy mieć do czynienia z silnymi porywami wiatru, ulewnymi opadami deszczu oraz  dużego gradu (do ok. 5cm w  średnicy). W tak ciepłej masie powietrza chmury burzowe mogą wypiętrzać się na wysokość kilkunastu km ponad powierzchnią ziemi.

Zwracamy uwagę na to, że do prognozowanych zjawisk konwekcyjnych pozostało jeszcze kilkadziesiąt godzin. W tym czasie prognozy modeli numerycznych mogą ulec znaczącym zmianom. Dlatego bardziej szczegółowa prognoza będzie podana  w najbliższym czasie na forum w dziale prognoz i na naszej stronie www.

O Piotr Żurowski

Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz