Silny wyż rosyjski nie odpuszcza. Zróżnicowana pogoda nad Polską

Od kilku dni nad Polską mamy do czynienia z bardzo zmienną pogodą. Podczas gdy większość kraju znajduje się w cieplejszej masie powietrza, tak na wschodzie i w dzielnicach północno – wschodnich w dalszym ciągu panuje iście zimowa aura.

Zima w Zielonce koło Warszawy (fot. Grzegorz Zawiślak)

Zima w Zielonce k. Warszawy (fot. Grzegorz Zawiślak)

W minionych kilkunastu godzinach przez Polskę z południowego – zachodu na północny – wschód, tj. w pasie od Dolnego Śląska, Ziemi Opolskiej i Górnego Śląska, przez centrum, aż po Mazury oraz Podlasie przechodziła krótka fala górna z wielkoskalowym wznoszeniem w troposferze, która obecnie znajduje się nad północno – wschodnią częścią kraju. Przyniosła ona zarówno opady deszczu (ciągłe i konwekcyjne), jak i śniegu, zwłaszcza częściowo w centrum, a także na wschodzie oraz w rejonach północno – wschodnich. W większości opady były o umiarkowanym i silnym, okresami bardzo silnym natężeniu, przez co w zaledwie kilka godzin potrafiło spaść nawet około 10-15 centymetrów świeżego śniegu. Taki scenariusz pogodowy mieliśmy m.in. w Warszawie – jak wynika z oficjalnych pomiarów, przez noc spadło 13 cm białego puchu, co doprowadziło do poważnych problemów komunikacyjnych. W tej chwili najmocniejsze opady występują na północnym – wschodzie RP; intensywnie sypie m.in. w Suwałkach, gdzie do godziny 07:00 CET leżało łącznie aż 30 cm śniegu.

Prognozy na kolejne dni wskazują, iż cała wschodnia część kraju w dalszym ciągu pozostanie w chłodnym powietrzu, które sprowadzane jest przez silny i rozległy wyż rosyjski. Prawdopodobnie im bliżej weekendu, tym chłód będzie się „wlewać” coraz bardziej w głąb kraju i niewykluczone, że już od piątku lub soboty w całej Polsce zapanuje mroźna aura (najzimniej będzie na wschodzie i północnym – wschodzie).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.