Niebezpieczne prognozy na nadchodzącą noc – możliwa bardzo aktywna wielokomórkowa formacja burzowa

Prognozy od paru dni na nadchodzącą noc wskazują na możliwość pojawienia się bardzo aktywnego układu burzowego, którego inicjacja może nastąpić na południowy – zachód od naszego kraju. Układ ten będzie szczególnie groźny ze względu na możliwość generowania bardzo silnych oraz niszczących porywów wiatru, a także ulewnych i nawalnych opadów deszczu. Będzie również wykazywać się znaczną aktywnością elektryczną.

Prognozowany aktywny niż (GFS, wetterzentrale.de)

Prognozowany aktywny niż (GFS, wetterzentrale.de)

Tak jak podaliśmy w naszej prognozie konwekcyjnej, głównym czynnikiem napędzającym rozwój gwałtownego układu burzowego, będzie silne zafalowanie, jakie rozwinie się na aktywnym froncie atmosferycznym. Silna krótka fala górna będzie wędrować prosto nad południowo – zachodnią Polskę i z biegiem nocy dalej przesuwać się w kierunku północnym oraz północno – wschodnim. Ostatnie prognozy jeszcze bardziej zwiększyły ryzyko powstania niebezpiecznego mezoskalowego systemu konwekcyjnego, który może przybrać formę linii szkwału i bow echo. W tak dynamicznych warunkach niewykluczony jest nawet przypadek pojawienia się derecho. W inicjacji gwałtownej formacji liniowej ma sprzyjać propagująca do przodu silna i głęboka zbieżność wiatru, która pokryje się z silnymi wiatrami w dolnej oraz środkowej troposferze (20-30 m/s na poziomach 700 i 500 hPa), jednocześnie potęgującymi bardzo silne uskoki pionowe wiatru, zarówno prędkościowe (Shear 0-6 km do nawet 20-30 m/s, przy czym aż 15-25 m/s może pojawić się w dolnych trzech kilometrach troposfery), jak i kierunkowe (SRH3 osiągające i przekraczające nawet 250-500 m2/s2!). W potencjalny układ konwekcyjny mogą być też wbudowane superkomórki burzowe, które będą stwarzać również zagrożenie opadami większego gradu (inicjacja głębokiej konwekcji może mieć także miejsce przed układem). Spore pokrycie obszarowe układu burzowego, przy dużej wodności troposfery, będzie też sprzyjać w występowaniu gwałtownych opadów deszczu, mogących powodować podtopienia i zalania.

Warto obserwować rozwój wydarzeń nad Czechami. Zarówno na naszym portalu, jak i profilu na Facebook-u będziemy na bieżąco informować o bieżącej sytuacji pogodowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz