Zimno i wietrznie

Po kilku ciepłych dniach, nastała zimna, wietrzna, nieprzyjemna pogoda. Do naszego kraju po zachodniej części obszaru obniżonego ciśnienia ciągnącego się od zachodniej Rosji po centralną Ukrainę napłynęło zimne powietrze pochodzenia arktycznego. W ciągu ostatnich kilku miesięcy po raz pierwszy nad naszym krajem zdarza się tak silna adwekcja zimnych mas powietrza z północy. W wyniku napływu zimnego powietrza w Tatrach spadł śnieg.

Temperatura powietrza na wys. 850 hPa: nad Polską poniżej 0°C – model GFS, źródło: estofex.org

Minionej nocy od północy nad kraj nasunęła się strefa miejscami silniejszych opadów deszczu związana z frontem zokludowanym. Front ten przesuwa się na południowy wschód i niebawem opuści nasz kraj. W związku z pojawieniem się znacznego gradientu barycznego między Polską wschodnią a zachodnią, w wielu miejscach Polski dość mocno wieje. Lokalnie na Wybrzeżu porywy północno-zachodniego wiatru osiągają prędkość do ok. 70 km/h.

Za frontem okluzji z północnego zachodu wędruje strefa rozpogodzeń. Nie oznacza to jednak, że w strefie tej nie występują opady deszczu. W wyniku silnego napływu zimnego powietrza występuje niezbyt duża energia potencjalna konwekcji związana głównie z dużym pionowym gradientem temperatury. To powoduje powstanie chmur kłębiastych, z których obecnie przelotnie pada na Pomorzu Wschodnim, Kujawach i na Warmii. Pod wieczór chmur kłębiastych będzie już znacznie mniej i będą utrzymywać się głównie na Pomorzu Wschodnim. Podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych mogą nadal pojawiać się przelotne opady deszczu, a wiatr będzie się nasilać.

Strefa rozpogodzeń z zachmurzeniem konwekcyjnym na północy i częściowo w centrum kraju (źródło: CHMI)

Strefa ustępującego zachmurzenia na południowym wschodzie kraju oraz rozpogodzeń z zachmurzeniem konwekcyjnym na północy i częściowo w centrum (METOP2, źródło: CHMI)

Najbliższa noc w większej części kraju pogodna. Będzie to sprzyjać znacznym spadkom temperatury powietrza w przyziemnej warstwie troposfery. W związku z tym temperatura minimalna w nocy wyniesie zaledwie kilka stopni Celsjusza powyżej zera, natomiast lokalnie w kotlinach i dolinach górskich na południu Polski mogą pojawić się przymrozki, także na wysokości 2 metrów ponad powierzchnią ziemi. W Tatrach prognozowany jest mróz do -5°C. W kolejnych dniach nastąpi nieznaczna poprawa pogody. Będzie więcej chwil ze słońcem, jednak pod koniec tygodnia ponownie prognozowane są opady deszczu. Nieznaczne ocieplenie spodziewane jest w czwartek, kiedy temperatura maksymalna w kraju wyniesie od 14 do 17°C.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz