Warsztaty „Klimatolodzy na rzecz zwiększenia partycypacji obywatelskiej” – relacja

W dniach 27 i 28 września 2014 we Wrocławiu odbyły się warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Klimatologów Polskich w ramach projektu „Klimatolodzy na rzecz zwiększenia partycypacji obywatelskiej”, realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Ogródek meteorologiczny Zakładu Meteorologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego

Ogródek meteorologiczny Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego

Na warsztatach pojawili się również członkowie stowarzyszenia Skywarn Polska. Większość członków naszego stowarzyszenia przybyło do stolicy Dolnego Śląska w piątkowy wieczór. Osoby, które zdecydowały się na nocleg poprzedzający pierwszy dzień szkolenia, udały się do hotelu znajdującego się tuż przy Parku Pilczyckim, około 300 metrów od stadionu Śląska Wrocław. Same warsztaty przeprowadzono w budynku Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego, który znajduje się we wschodniej części miasta. Budynek Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery znajduje się przy ulicy Aleksandra Kosiby, który był założycielem i kierownikiem Katedry i Obserwatorium Meteorologii i Klimatologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Sam kameralny budynek Zakładu był zaadaptowanym budynkiem mieszkalnym.

Na początku wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali segregatory wraz z materiałami (planem zajęć, wydrukowanymi prezentacjami), po czym zostaliśmy przywitani przez prof. Krzysztofa Migałę – kierownika Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego.

W pierwszym module warsztatów, prowadzonym przez dr. Marka Chabiora, wiceprezesa Stowarzyszenia Klimatologów Polskich oraz koordynatora projektu „Klimatolodzy na rzecz zwiększenia partycypacji obywatelskiej”, zostaliśmy wprowadzeni w tematykę związaną z barierami ponownego wykorzystania danych sektora publicznego. Po niecałej godzinie płynnie przeszliśmy do drugiej części warsztatów prowadzonej przez Szymona Osowskiego. Jest on członkiem stowarzyszenia „Szczecinianie decydują” i jednocześnie prezesem stowarzyszenia Sieć Obywatelska – Watchdog Polska. W bardzo ciekawy i przystępny sposób omówił nam przepisy prawa związane z dostępem do danych meteorologicznych oraz przybliżył nam, w jaki sposób możemy domagać się praw związanych z informacjami administracji publicznej. Po interesującym wystąpieniu S. Osowskiego, udaliśmy się na obiad.

Organizatorzy warsztatów i członkowie Stowarzyszenia Skywarn Polska

Organizatorzy warsztatów (dr M. Chabior i dr M. Błaś z SKP) i członkowie Stowarzyszenia Skywarn Polska

Tematem trzeciego modułu była metodyka prowadzenia pomiarów meteorologicznych. Wykład ten prowadził dr Krzysztof Siwek, kierownik pracowni monitoringu meteorologicznego Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na wykładzie wszyscy uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się wielu informacji na temat standardów w pomiarach meteorologicznych prowadzonych przez stacje synoptyczne należące do sieci Światowej Organizacji Meteorologicznej, a więc także przez stacje IMGW. Ostatnim sobotnim wystąpieniem był wykład pana Marka Marszała, reprezentującego krakowską firmę specjalizującą się w projektowaniu i produkcji systemów pomiaru warunków środowiskowych oraz systemów pomiaru i sterowania ruchem drogowym. Przybliżył on nam sposoby instalowania, obsługi i problemów drogowych stacjami meteorologicznymi oraz w wykorzystaniu ich pomiarów przez lokalne instytucje. Wystąpienie to zakończyło się przed godziną 18:00, po czym udaliśmy na spotkanie integracyjne i grilla w niedalekiej odległości od budynku zakładu. W sobotę wieczór nad Czechami ulokował się pogodny wyż, który zapewnił nam sprzyjającą aurę.

W niedzielę odbyły się zajęcia prowadzone przez doktorantów Grzegorza Gałka i Michała Godka, którzy zajmują się także przygotowywaniem prognoz pogody dla osób fizycznych oraz dla firm. Na zajęciach tych uczestnikom warsztatów zaprezentowano przyrządy pomiarowe używane w amatorskich stacjach meteorologicznych, metodykę prowadzonych przez nie pomiarów oraz ich dokładność. Osoby posiadające własne stacje amatorskie opisywały ich położenie oraz stosowane przez nie metody pomiarowe. Następnie odbyła się część praktyczna zajęć, tym razem dotycząca problematyki weryfikacji i metod uzupełniania braków w ciągach danych.

Ostatnią częścią warsztatów było udanie się uczestników do ogródka meteorologiczego Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. Przed godziną 15:00 dr Marek Błaś i dr Marek Chabior zakończyli warsztaty, wręczając ich uczestnikom zaświadczenie odbycia szkolenia.

Przy okazji chcielibyśmy zaprosić Państwa do śledzenia strony internetowej projektu „Klimatolodzy na rzecz zwiększenia partycypacji obywatelskiej”, na której ukazują się bardziej szczegółowe informacje o realizowanej przez Stowarzyszenie Klimatologów Polskich inicjatywie.

Autorem tekstu jest Maciej Dolecki. Opublikował: Artur Surowiecki
Ten wpis został opublikowany w kategorii Z życia Stowarzyszenia Skywarn PL. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz