Prognoza konwekcyjna na dzień 15.10.2014 i na noc 15/16.10.2014

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI 
Ważna od 15.10.2014, godz. 08:00 CEST do 16.10.2014, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Prognoza konwekcyjna na dzień 15.10.2014 i na noc 15/16.10.2014

Prognoza konwekcyjna na dzień 15.10.2014 i na noc 15/16.10.2014

Polska jest w zasięgu oddziaływania ośrodków niżowych i frontów z nimi związanych, które ciągną się pasem od rejonu Wysp Brytyjskich poprzez Danię, aż po zachodnią Rosję. Pas ten oddziela ciepłą masę powietrza znajdującą się na południe i zalegającą nad większą częścią kontynentu od zimnej masy powietrza (temperatura warstwy izobarycznej 850 hPa poniżej 0 st.C) znajdującej się nad Europą Północną. Ośrodki niżowe wędrują z zachodu na wschód, nie są głębokie i aktywne, lecz lokalnie w strefie ich oddziaływania pojawia się energia potencjalna dostępna drogą konwekcji rzędu kilkuset J/kg, prowadząca miejscami do powstania słabych burz. W środę przez Polskę z zachodu na wschód będzie wędrować niewielka fala górna, na północy kraju zaznaczy się front okluzji i płytki niż znad rejonu Danii. Przepływ powietrza w całym profilu troposfery nad Polską nie będzie znaczny, stąd nie prognozuje się większych wartości parametrów kinematycznych.

OMÓWIENIE

… Polska zachodnia, północno-zachodnia i zachodnia …

Około południa od zachodu do naszego kraju wejdzie wąska strefa niezbyt dużej chwiejności (CAPE na poziomie 200-400 J/kg, LI do -2). Strefa ta z upływem czasu będzie przemieszczać się systematycznie na wschód, lecz stopniowo ma słabnąć. Wraz ze strefą pojawią się znaczne ruchy wznoszące w środkowej troposferze, co powinno być wystarczającym impulsem do utworzenia się kilku – kilkunastu ośrodków burzowych, skupionych prawdopodobnie w umiarkowanie szybko przemieszczającą się strefę liniową. Model UMPL sugeruje, że miejscami z ośrodków burzowych zwłaszcza na północnym zachodzie Polski mogą spaść znaczne sumy opadów, co by potwierdzała prognoza modelu GFS, który pokazuje dla tej części kraju wodność efektywną na poziomie ok. 25 mm. Wprawdzie nie jest to imponująca wartość, jednak przy wolnym ruchu komórek nie można wykluczyć 2-3 przypadków zalań i niewielkich podtopień. Ogólne ryzyko wystąpienia groźnych zjawisk pochodzenia konwekcyjnego jest zdecydowanie zbyt małe, aby móc wydać 1. stopień zagrożenia. Wieczorem i wczesną nocą burze mogą nadal występować w północnej części kraju, jednak z każdą godziną powinny słabnąć, a około północy zaniknąć.

… Polska południowo-wschodnia …

Na Słowacji prognozowana jest niezbyt duża chwiejność (CAPE do ok. 200 J/kg), jednak w połączeniu z ruchami wznoszącymi w środkowej troposferze może doprowadzić do powstania kilku komórek, które mogą dawać wyładowania atmosferyczne. Komórki te mogą dotrzeć południowo-wschodnich krańców Polski i tu w środę w godzinach popołudniowych i wieczornych mogą również pojawić się wyładowania atmosferyczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz