Kolejna porcja ciepła

Mimo, że mamy już listopad pogoda chwilami przypomina bardziej wiosenną, niż pogodę typową dla okresu przejściowego między jesienią a zimą. Po chwilowym ochłodzeniu temperatura powietrza znów powędruje miejscami w okolice 20 kreski powyżej zera.

6_500

Rozkład pola geopotencjału na poziomie 500 hPa na dzień 11.11.2014, godz 12 Z (www.estofex.org)

Do Polski z południa spływa ciepła masa powietrza. Sprzyja temu rozlokowanie układów barycznych nad Europejskim Obszarem Synoptycznym, szczególnie kluczową rolę odgrywa tu dość rozległy niż nad Atlantykiem z centrum na zachód od Wysp Brytyjskich. Jego cykloniczny ruch oraz obecność górnej fali powoduje napływ ciepłego powietrza z rejonów Morza Śródziemnego. Już wczoraj mogli się o tym przekonać mieszkańcy Polski południowej, gdzie maksymalna temperatura powietrza wyniosła 16 – 18°C, miejscami, np. w Krakowie termometry pokazały 20°C.

sat24

Aktualne zachmurzenie nad Polską (www.sat24.com)

Spoglądając na zdjęcia satelitarne, nad wschodnią i południowo – wschodnią częścią kraju oraz miejscami na Pomorzu pojawiło się sporo przejaśnień. Wpływ na to ma mocno rozbudowany wyż znad północno-wschodniej części Rosji, który dziś i jutro przyczyni się do większej ilości słonecznych chwil nad naszym krajem. Dopływ promieni słonecznych i napływ ciepłego powietrza z południa sprawią, że dziś i jutro temperatura powietrza w południowo – wschodniej, południowej i południowo – zachodniej części kraju wzrośnie powyżej 15 stopni Celsjusza. Według danych w chwili obecnej w Bielsku Białej i Przemyślu notuje się już 19°C, a w Tarnowie i Katowicach 18°C. Bardzo możliwe więc, że miejscami, głównie na południu i południowym wschodzie kraju, maksymalna temperatura dnia może osiągnąć lub nieznacznie przekroczyć 20°C. Chłodniej będzie na północy kraju, tam temperatura osiągnie maksymalnie 10 – 12°C.

Jutro również czeka nas ciepły dzień, z tym, że najcieplejszymi miejscami będą tym razem rejony Dolnego i Górnego Śląska oraz Opolszczyzny a także Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski. Prognozuje się, że maksymalna temperatura powietrza w tych regionach wyniesie 16 – 18°C. Ciepło i słonecznie będzie również w Małopolsce, na Podkarpaciu i Ziemi Kieleckiej, gdzie prognozuje się maksima temperatury rzędu 14 – 16°C. Najchłodniej będzie na krańcach północno – wschodnich, gdzie temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie 9 – 10°C. W nocy w północnej części kraju oraz lokalnie na południu i zachodzie będą tworzyć się mgły, które miejscami mogą znacznie ograniczać widzialność poziomą, ale w ciągu dnia powinny szybko zanikać. W czwartek będzie już nieco chłodniej, ale w dalszym ciągu na południu i południowym zachodzie kraju słupki rtęci powędrują w okolice 14 – 16 kresek powyżej zera. Chłodniej będzie w pozostałej części kraju od      10 – 12°C w pasie od Lubelszczyzny do zachodniej części Pomorza do 6 – 8°C na północnym wschodzie Polski. Na zachodzie i południowym zachodzie należy również spodziewać się opadów deszczu.

Wind850_10

Prognozowana prędkość wiatru na poziomie 850 hPa na dzień 12,11,2014, godz. 09Z (meteomodel.pl)

W nocy z wtorku na środę dojdzie do zwiększenia gradientu barycznego między wspomnianym niżem znad Atlantyku a wyżem znad Rosji. Efektem tego będzie wzmożony poziomy ruch powietrza, widoczny na mapach poziomu 850 hPa. Proces ten szczególnie odczuwalny będzie w wyższych partiach Sudetów, szczególnie w zachodniej i środkowej części gór, wywołując efekt fenowy, gdzie porywy wiatru mogą dochodzić do 80 – 90 km/h, mocniej może powiać również w rejonach podgórskich, gdzie porywy mogą dochodzić do   50 – 60 km/h. Najmocniejszych porywów należy spodziewać się głównie w nocy z wtorku na środę oraz w środę, w drugiej części dnia wiatr powinien słabnąć.

Jak na razie listopad jest ciepłym a nawet bardzo ciepłym miesiącem. Rekord ciepła w listopadzie nie został wprawdzie przekroczony, ale trzeba przyznać, że w tym okresie taka temperatura nie występuje często. Prognozy na dłuższy okres nie pokazują większego ochłodzenia, na chwilę obecną nie widać również typowych dla okresu jesienno-zimowego opadów śniegu. Jednak wiadomo, że pogoda rządzi się swoimi prawami i sytuacje pogodowe mogą często się zmieniać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz