Analiza rozwoju i przejścia niżu Cyryl nad krajami Europy Zachodniej i Środkowej w styczniu 2007 r.

Informujemy, że na naszej stronie internetowej właśnie ukazała się kolejna szczegółowa analiza gwałtownego zjawiska atmosferycznego, które doprowadziło w Polsce do powstania znaczących szkód materialnych i spowodowało 6 ofiar śmiertelnych.

Kyrill_radar01

Liniowy układ konwekcyjny przechodzący nad Czechami i Polską, który towarzyszył chłodnemu frontowi atmosferycznemu niżu Cyryl.

Przedmiotem analizy jest niż o imieniu Cyryl (oryginalna nazwa nadana przez Freie Universität Berlin – Kyrill), który w nocy z 18 na 19 stycznia 2007 przeszedł przez Europę Zachodnią i Środkową, przynosząc silne porywy wiatru wywołane zarówno przez gradient ciśnienia atmosferycznego, jak i silnie rozwinięte – jak na styczeń – zjawiska konwekcyjne. Przypomnijmy, że podczas przechodzenia chłodnego frontu atmosferycznego przez Niemcy, Polskę i Czechy, wykształcił się silny liniowy układ konwekcyjny przemieszczający się z północnego zachodu na południowy wschód. Układowi towarzyszyły liczne wyładowania atmosferyczne, które notowano również na obszarze Polski. Podczas przechodzenia burzy notowano bardzo silne i niszczące porywy wiatru, których prędkość w wielu miejscach przekraczała 120-130 km/h, a miejscami, zwłaszcza w Niemczech, wystąpiły trąby powietrzne. Liniowy układ konwekcyjny towarzyszący chłodnemu frontowi atmosferycznemu niżu Cyryl był odpowiedzialny za najsilniejszy wiatr na terenach nizinnych, który wystąpił podczas przechodzenia tego układu barycznego przez Polskę. Rozmiar, długość przebytej trasy i czas trwania liniowego układu konwekcyjnego powodują, że burzę tę klasyfikuje się jako zjawisko derecho powstałe w warunkach silnego wymuszania. Jest to jedno z zaledwie kilku zjawisk derecho, jakie obserwowano na obszarze Polski w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Opracowanie szczegółowo wyjaśnia przyczyny powstania gwałtownego układu niżowego Cyryl i dokładnie opisuje jego rozwój oraz przejście przez Europę. Dokładnie i wyczerpująco zostały opisane procesy zachodzące w skali synoptycznej, a także najważniejsze procesy i zjawiska występujące w mezoskali. Jest to doskonała lektura dla tych wszystkich, którzy pragną rozszerzyć swoją wiedzę o gwałtownych układach niskiego ciśnienia, które tworzą się nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego i przechodzą nad Europą w półroczu chłodnym. Jednocześnie jest to jedno z najbardziej rozbudowanych studiów przypadku przejścia głębokiego układu niskiego ciśnienia przez Polskę. Autorem analizy jest Maksymilian Antoniów. Opracowanie można pobrać klikając w poniższy link: http://lowcyburz.pl/download/cyryl_analiza.pdf. Miłej lektury!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz