Ciąg dalszy astronomicznych emocji: Niecałe dwa dni temu zorza polarna, a jutro zaćmienie Słońca

Mimo spokojnej pogody, w ostatnich dniach Słońce dostarczyło uważnym obserwatorom nieba wielu atrakcji. Już za niecałą dobę będziemy świadkami kolejnego interesującego zjawiska związanego z tą szczególną dla Ziemi gwiazdą. Obserwacjom nieba sprzyja wyżowa, słoneczna pogoda, która utrzyma się także w dniu jutrzejszym.

Zorza polarna w Olecku, fot. Justyna Słuchocka

Zorza polarna w Olecku, fot. Justyna Słuchocka

Niecałe dwa dni temu pojawiła się burza geomagnetyczna o sile G4 i wskazniku kp o wartościach od 8 do 9, czego skutkiem była spektakularna zorza polarna obserwowana nad całym obszarem naszego kraju (od morza po góry). Szczególnie dobrze zorza była widoczna w dzielnicach pólnocnych Polski. Wpływ na obecność zorzy polarnej na naszych szerokościach geograficznych miał silny rozbłysk na Słońcu o klasie X, który nastąpił kilka dni wcześniej. Zorza polarna, która wystąpiła w nocy z 17 na 18 marca była największym tego typu zjawiskiem w Polsce od wielu lat. Zostaliśmy zasypani dziesiątkami pięknych fotografii dokumentujących te nietypowe dla Polski zjawisko. Aby obejrzeć najlepsze nadesłane zdjęcia, zapraszamy na nasz fan page na Facebook’u.

Prognoza zachmurzenia ogólnego w Polsce na piątek, godz. 10:00 CET (model UMPL, źródło: Prognoza Numeryczna ICM)

Prognoza zachmurzenia ogólnego w Polsce na piątek, godz. 10:00 CET (model UMPL, źródło: Prognoza Numeryczna ICM)

Już jutro czeka nas kolejne wyjątkowe zjawisko astronomiczne, a mianowicie częściowe zaćmienie Słońca. Tarcza słoneczna zostanie przysłonięta przez Księżyc w 65%-80%, zależnie od regionu. Początkowa faza zaćmienia zacznie się o godzinie 9:40, faza maksymalna przypadnie na godzinę 10:50-11:00, natomiast faza końcowa potrwa do godziny 12:06. Do obserwacji zjawiska nie wystarczą zwykłe okulary przeciwsłoneczne! Należy wyposażyć się w specjalne filtry (ewentualnie maska spawalnicza) lub obserwować zjawisko w sposób pośredni. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia wzroku, np. nieodwracalnych zmian w siatkówce oka. Prognoza pogody dla obserwatorów zaćmienia w Polsce jest dość sprzyjająca. Do południa na większym obszarze kraju przewiduje się prawie bezchmurne niebo, tylko w pasie od centrum po południowy-wschód kraju pojawi się trochę więcej chmur piętra niskiego (ale nie powinny zbytnio przeszkadzać w obserwacji nieba). Po południu na Wybrzeżu zachmurzenie wzrośnie do dużego i całkowitego i pod wieczór spadnie tam niewielki deszcz. Zachęcamy wszystkich do obserwacji i dokumentowania zaćmienia Słońca, ponieważ kolejne tak duże zaćmienie w Polsce nie wystąpi przez kolejnych kilkanaście lat. Jednak jeszcze raz przypominamy o tym, aby podczas obserwacji szanować swój wzrok i stosować szkła z odpowiednimi filtrami blokującymi szkodliwe dla oczu promieniowanie słoneczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz