Dynamiczna sytuacja na dzień 7.07.2015 oraz na noc 7/8.07.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 07.07.2015 godz. 08:00 CEST do 08.07.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu i ulewnego deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru oraz opadów dużego gradu i ulewnego deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Po poniedziałkowym lekkim ochłodzeniu, we wtorek ponownie przyjdzie czas na napływ gorętszej masy powietrza. Sytuacja nad Europą ponownie stanie się dynamiczna. Do Europy Zachodniej powoli zacznie zbliżać się rozległy układ niskiego ciśnienia, którego centrum znajdzie się nad Wielką Brytanią. Po jego wschodniej stronie ponownie napłynie gorąca, zwrotnikowa masa powietrza, która zalegać będzie nad środkową częścią Starego Kontynentu. Dzięki silnemu, południowo-zachodniemu przepływowi, upalne powietrze zostanie skierowane na kraje zachodniej i środkowej części Europy.

We wtorek przez nasz kraj z południa na północ przemieszczać się będzie front ciepły z rozległego niżu znad Wielkiej Brytanii, który zaciągnie gorące powietrze. Temperatury znowu osiągną około 30 °C. Na początku będzie to suche powietrze, lecz późnym popołudniem, do południowo-zachodniej części Polski wchodzić będzie wilgotniejsza masa, na której zaczną pojawiać się burze. Wieczorem i w nocy dojdzie do intensyfikacji zjawisk oraz napływu (temperatura na południu kraju na poziome 850 hPa może osiągnąć 22 °C). Również w nocy przemieszczać się będzie silna zatoka, na której może pojawić się niż. Sytuacja będzie bardzo dynamiczna i niebezpieczna, więc należy ją obserwować bardzo uważnie, ponieważ może ulec zmianie.

OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna na dzień 6.07.2015 oraz noc 6/7.07.2015

Prognoza konwekcyjna na dzień 7.07.2015 oraz noc 7/8.07.2015

…Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…

W zaznaczonym obszarze prognozowany jest rozległy układ konwekcyjny, który prawdopodobnie powstanie w Niemczech i w Czechach i zmierzać będzie do naszego kraju. Spodziewana jest umiarkowana/duża chwiejność termodynamiczna (CAPE 1000-2000 J/kg, LI od -4 do -6). Burze będą rozwijać się w środowisku podwyższonych pionowych uskoków wiatru (DLS 0-6 km shear 20-30 m/s, 0-3 km shear 15-20 m/s) oraz przy silnym skręcie wiatru w wyższych warstwach atmosfery (SRH 0-3 km 100 – 300 m2/s2). Przy umiarkowanej kinematyce, przed układem mogą rozwinąć się silne superkomórki, które mogą przynieść bardzo gwałtowne zjawiska: silne porywy wiatru (do 100 km/h), opady dużego gradu (średnica do 5 cm) oraz niewykluczone jest wystąpienie słabej trąby powietrznej. Z uwagi na dość mocny przepływ w środkowej troposferze, komórki burzowe będą przemieszczać się dość szybko. Na silny rozwój burz oraz na spodziewany mezoskalowy układ konwekcyjny, oddziaływać będą również inne czynniki. Przed frontem chłodnym pojawi się zbieżność wiatru oraz silne nagromadzenie wilgoci (Mixing Ratio osiągnie 14 g/kg). Wodność atmosfery osiągnie około 40 mm, co może skutkować nawalnymi opadami deszczu (do 30 l/m2). Gradient temperatur w środkowej troposferze przekroczy 7 K/km, a wierzchołki chmur mogą schładzać się do -50 °C. Przy dynamicznej i niepewnej sytuacji wszystko może się wydarzyć. Należy obserwować zachód Europy, gdzie powinno dojść do rozwoju silnych burz, które z czasem mogą się połączyć tworząc potężny układ niosący silne porywy wiatru, opady dużego gradu oraz nawalne deszcze. Z uwagi na późny czas wejścia, układ może osłabnąć, ale również wzmocnić lub utworzyć się na terenie naszego kraju.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność, która pojawi się w nocy (MUCAPE 500-1000 J/kg, LI od -2 do -4). Do obszaru objętego 1 stopniem, prawdopodobnie dotrą resztki z mezoskalowego układu konwekcyjnego. Na przeważającej części omawianego obszaru burze będą rozwijać się w warunkach umiarkowanych, pionowych uskoków wiatru (DLS 0-6 km shear 10-20 m/s, 0-3 km shear 10-15 m/s). Możliwy jest rozwój zarówno zwykłych komórek, jak i lepiej zorganizowanych struktur (multikomórki i być może pojedyncze superkomórki). Zagrożenia związane z burzami są podobne, jak na obszarze objętym stopniem 2 zagrożenia, ale ryzyko gwałtownych zjawisk jest tu niższe. Miejscami burze mogą przynosić ulewne opady deszczu, duży grad (do 2-4 cm) oraz bardzo silne porywy wiatru.

Podsumowując, sytuacja we wtorek oraz z wtorku na środę będzie dynamiczna. Modele numeryczne pokazują różne scenariusze. Wszystko będzie zależeć od warunków na zachodzie Europy. Burze w Polsce mogą trwać całą noc, dlatego cały kraj będzie objęty obszarem, w którym mogą wystąpić.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz