Nadciąga gwałtowne załamanie pogody – prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 19.07.2015 i na noc 19/20.07.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.07.2015 godz. 08:00 CEST do 20.07.2015, godz. 08:00 CEST
Prognozujący: Krzysztof Ostrowski

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru oraz możliwości wystąpienia trąb powietrznych oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów dużego gradu i ulewnych opadów deszczu.
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA (południe Polski) zostaje wydany głównie z powodu ryzyka opadów dużego gradu i bardzo silnych porywów wiatru.
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA (północ Polski) zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu z powodu możliwości wystąpienia trąby powietrznej

UWAGA! Niewykluczona jest aktualizacja prognozy do STOPNIA 3. ZAGROŻENIA

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 19.07.2015 i na noc 19/20.07.2015

Prognoza konwekcyjna na dzień 19.07.2015 i na noc 19/20.07.2015

W niedzielę na obszarze Polski w dalszym ciągu będzie znajdować się strefa frontowa oddzielająca gorące i chwiejne powietrze zwrotnikowe od chłodniejszego powietrza polarnomorskiego. W strefie frontowej pojawi się dynamiczna fala krótka i powstanie niż dolny z własnym systemem frontów: ciepłym i chłodnym. Znaczna chwiejność po ciepłej stronie frontu w połączeniu z warunkami kinematycznymi w rejonie fali (skręt wiatru i prąd strumieniowy) może skutkować bardzo silnym incydentem burzowym na obszarze Polski.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…

W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność (CAPE 1000-2000 J/kg, LI od -4 do -7). Na skutek konwergencji i ruchów wznoszących spodziewany jest intensywny rozwój ośrodków burzowych. Konwekcja będzie się rozwijać w warunkach bardzo dużych, pionowych uskoków wiatru (DLS 20-30 m/s, 0-3 km shear 15-25 m/s, SRH3 200-600 m2/s2 wg GFS). Obecnie przewidywane jest pojawienie się dolno-troposferycznego prądu strumieniowego, co często wiąże się z wielką gwałtownością burz frontowych. Możliwe, że wartości uskoków wiatru są przeszacowane przez model ze względu na trudność w przewidywaniu położenia i intensywności fal frontowych. Faktyczne wartości ścinania w dolnej troposferze mogą być znacznie niższe (ale na pewno wciąż podwyższone) – następne aktualizacje mogą nieco zmienić obraz sytuacji. W każdym razie prognozowane są burze o wysokim stopniu organizacji: początkowo przede wszystkim superkomórki, a z czasem burze mogą utworzyć większy mezoskalowy system konwekcyjny (MCS) w formie linii szkwału lub bow echo. Wysokie wartości pionowych uskoków wiatru w dolnej troposferze sprzyjają występowaniu wspomnianych układów burzowych przynoszących bardzo silne i niszczące porywy wiatru. Pokrycie obszarowe nawałnic może przybrać nawet skalę derecho. Z kolei powstające w takich warunkach (LLS 10-20 m/s, SRH1 100-300 m2/s2) superkomórki mają szanse uformowania trąb powietrznych (możliwe nawet silne tornado). Ponadto superkomórki stwarzają również zagrożenie opadów dużego gradu (do 2-4 cm średnicy). Co prawda burze będą przemieszczać się szybko, ale przejście kilku silnych komórek nad danym obszarem wciąż stwarza zagrożenie związane z dużymi sumami opadowymi. Burze możliwe są już rano i przed południem, ale największa intensywność konwekcji to godziny popołudniowe i wieczorne. Im bardziej na wschód, tym przejście frontu burzowego nastąpi później. Wczesną nocą burze powinny opuścić omawiany obszar. Prognozowane położenie fali/niżu dolnego oraz ich intensywność może jeszcze ulec zmianie, co ma kluczowe znaczenie dla faktycznych wartości ścinania (i gwałtowności zjawisk burzowych). Stąd niewykluczona jest aktualizacja prognozy – może to dotyczyć lokalizacji obszaru zagrożenia lub zmiany stopnia zagrożenia. W przypadku dalszego przewidywania przed modele tak groźnego scenariusza lub rozwoju bardzo niebezpiecznej sytuacji pogodowej niewykluczona jest nawet aktualizacja do 3 stopnia zagrożenia.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia – północ kraju…

W rejonie prognozuje się niewielką chwiejność termodynamiczną, ale obszar ten będzie leżał na trasie fali i w bliskiej odległości od frontu. Możliwe jest wystąpienie na tym obszarze intensywnych opadów deszczu o podłożu konwekcyjnym, a niewielkie przesunięcie się frontu na północ (w stosunku do obecnych prognoz) może skutkować pojawieniem się szansy na trąbę powietrzną w rejonach przylegających do granicy 2 stopnia zagrożenia.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia – południe kraju…

W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność (CAPE 1000-2000 J/kg, LI od -5 do -8). W środowisku słabszego wspomagania konwekcji i umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS 10-20 m/s) spodziewany jest przede wszystkim rozwój zwykłych komórek oraz kilku superkomórek. Jednak w godzinach wieczornych i nocnych (przejście frontu) możliwe są również multikomórki. Te ostatnie stwarzają przede wszystkim zagrożenie opadami dużego gradu (do 3-4 cm). Punktowo możliwe tez są bardzo silne porywy wiatru. Ze względu na wysoki poziom kondensacji rozwój burz w ciągu dnia może być ograniczony. Intensywniejsza konwekcja jest możliwa w godzinach wieczornych i nocnych w czasie przechodzenia frontu chłodnego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.