Prognoza pogody na Święta

W dniu wczorajszym rozpoczęła się astronomiczna zima, Święta tuż tuż a tymczasem w pogodzie nie widać jak na razie żadnych oznak związanych z tą porą roku. Przykładem może być chociażby dzisiejszy dzień, który pod względem pogody przypominał bardziej wiosnę niż zimę. Niestety jest już pewne, że kolejne Święta Bożego Narodzenia będą bez śniegu. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z bardziej szczegółową prognozą pogody na zbliżające się świąteczne dni. 

30_500

Rozkład pola geopotencjału oraz temperatury na powierzchni izobarycznej 850 hPa na dzień 24.12.2015, godz. 18Z (źródło: www.estofex.org)

Zanim przejdziemy do analizy synoptycznej na kolejne dni warto wspomnieć o maksymalnych wartościach temperatury powietrza notowanych w dzisiejszym bardzo ciepłym jak na tę porę roku dniu. Najcieplejszymi miastami były m.in. Legnica (14,5°C), Warszawa (14,4°C), Kozienice (14,4°C), Kraków (14,3°C), Kielce (13,8°C), Szczecin (13,4°C), Słubice (13,2°C), Koło (13,1°C). Jeszcze cieplej było m.in. w Brzesku, gdzie temperatura maksymalna osiągnęła wartość aż 16,6°C. W najbliższych dniach pogodę w naszym kraju będą kształtować: rozległy obszar wysokiego ciśnienia, obejmujący swym zasięgiem całą południową część  kontynentu europejskiego oraz układy niskiego ciśnienia wędrujące znad Oceanu Atlantyckiego nad północną częścią Europy. Ich wzajemne oddziaływanie sprawi, że nad naszym krajem zalegać będzie masa cieplejszego powietrza polarnego o cechach morskich, pierwszego dnia Świąt wyliczenia modeli numerycznych przewidują napływ nieco chłodniejszej masy powietrza wraz z chłodnym frontem atmosferycznym. Nie spowoduje to jednak większych spadków temperatury powietrza przy powierzchni ziemi.

W Wigilię Bożego Narodzenia zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane i duże, miejscami możliwe większe przejaśnienia. W ciągu dnia nie przewiduje się wystąpienia opadów atmosferycznych, słabe opady deszczu pojawią się dopiero późnym wieczorem i w nocy na zachodzie i północy kraju. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 6°C na północnym wschodzie, 7-8°C w centrum do nawet 10-11°C na południowym zachodzie kraju.

T2M_25

Temperatura powietrza na wysokości 2 metrów n.p.g. wyliczana na dzień 26.12.2015, godz. 12Z (meteomodel.pl)

Pierwszego dnia Świąt zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane i duże z większymi przejaśnieniami w drugiej części dnia. Zanikające opady deszczu pojawią się na północno wschodniej i wschodniej części kraju. Temperatura maksymalna wyniesie od 6°C na Podlasiu, 8-9°C w centrum kraju do 10°C na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. W nocy od zachodu wędrować będzie strefa większego zachmurzenia, która drugiego dnia Świąt obejmie większą część Polski, w godzinach popołudniowych więcej przejaśnień może pojawić się na południu kraju. Na północy kraju wraz z dużym zachmurzeniem pojawią się opady deszczu, chwilami o umiarkowanym natężeniu. Nadal będzie ciepło, termometry pokażą od 7-8°C na Podkarpaciu, 10-11°C w Wielkopolsce i zachodniej części Pomorza do nawet 13°C na Dolnym Śląsku. Najchłodniej będzie w północno- wschodniej części kraju, gdzie temperatura w najcieplejszym momencie dnia wzrośnie do zaledwie 4°C. Niewykluczone, że w tej części Polski w nocy pojawią się opady śniegu. Drugiego dnia Świąt wzrośnie siła wiatru z sektora południowo-zachodniego i zachodniego, w większej części kraju wiatr będzie umiarkowany, chwilami silny i porywisty w porywach do 40-60 km/h. W zachodniej i środkowej części Wybrzeża wiatr w porywach może osiągać prędkość nawet do 80 km/h.

images (1)

Wesołych Świąt!!!

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Stowarzyszenie Skywarn Polska wraz z Administracją Strony Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska składa wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Dużo zdrowia, szczęścia, radości, odpoczynku, spotkań w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych i magicznej atmosfery w tym wspaniałym świątecznym czasie! A zbliżający się Nowy Rok 2016 niech przyniesie Wam same sukcesy i będzie lepszy niż poprzedni! Niech pogoda Wam wszystkim sprzyja!!! Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.