Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 24.05.2016 i na noc 24/25.05.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.05.2016, godz. 08:00 CEST do 25.05.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej i południowo-zachodniej (szczególnie obszary górskie i podgórskie) głównie z powodu ryzyka wystąpienia obfitych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu

Prognoza konwekcyjna na dzień 24.05.2016 i na noc 24/25.05.2016

Prognoza konwekcyjna na dzień 24.05.2016 i na noc 24/25.05.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znalazła się pod wpływem niżu znad rejonu Węgier, który przemieszcza się na wschód. Nad naszym krajem będzie zalegać dość ciepła masa powietrza polarnego. W południowej i południowo-zachodniej części Polski powietrze będzie zawierać wyraźnie więcej wilgoci, również w środkowej partii troposfery, przez co pojawią się korzystne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Ponieważ gradient baryczny w całym pionowym profilu troposfery nie będzie duży, prognozowane prędkości wiatru będą raczej niskie, stąd wartości wskaźników kinematycznych nie będą znaczące. Wschodni i północno-wschodni wiatr w warstwie granicznej będzie przyczyną znaczącego wspomagania orograficznego na obszarach górskich i podgórskich w południowych i południowo-zachodnich dzielnicach kraju.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz i 1. stopniem zagrożenia, w szczególności obszary górskie i podgórskie Polski południowej i południowo-zachodniej …

Już przed południem, pod wpływem insolacji i wspomagania orograficznego zaczną formować się początkowo pojedyncze komórki burzowe, które miejscami mogą się jednak klasteryzować, zwłaszcza na południowym zachodzie kraju, gdzie przy energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji o wartości ok. 800-1250 J/kg będzie występować pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km o wartościach do ok. 12-18 m/s. Tu burze mogą być bardziej trwałe – nie wyklucza się burz stacjonarnych, które mogą nad danym miejscem utrzymywać się nawet przez kilkadziesiąt minut. Z tego powodu głównym zagrożeniem, zwłaszcza na obszarach górskich i podgórskich, będą nadmierne opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego. W silniejszych komórkach burzowych może ponadto wystąpić opad gradu o średnicy do ok. 2 cm (nie wyklucza się superkomórki, która może przynieść grad o średnicy do ok. 3 cm). Wygląda na to, że najsilniejsze burze wystąpią w Sudetach, na Przedgórzu Sudeckim i w Kotlinie Kłodzkiej, a także w zachodniej części Beskidów, w Tatrach, na Podhalu oraz w Bieszczadach. Późnym popołudniem / wieczorem burze zaczną ustępować, w szczególności na południowym zachodzie Polski, gdzie w środkowej troposferze pojawi się suche powietrze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz