Prognoza konwekcyjna na dzień 26.05.2016 i na noc 26/27.05.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.05.2016, godz. 12:00 CEST do 27.05.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej Polski ze względu na obfite opady deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na opady dużego gradu i silne porywy wiatru.

Prognoza konwekcyjna na dzień 26.05.2016 i na noc 26/27.05.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

We czwartek Polska znajdzie się w strefie lekko podwyższonego ciśnienia, pomiędzy dwoma ośrodkami niskiego ciśnienia ulokowanymi w okolicach Morza Bałtyckiego i Czarnego. W dalszym ciągu pozostajemy w polarno-morskiej masie powietrza, która zwłaszcza na wschodzie kraju będzie się charakteryzować dużą wilgotnością.

OMÓWIENIE

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W godzinach popołudniowych należy spodziewać się wystąpienia burz, które mogą przybrać gwałtowny charakter. W środowisku umiarkowanej, a miejscami dużej chwiejności (CAPE 1000-2000 J/kg, LI do -5) i niewielkich wartości parametrów kinematycznych (DLS < 10 m/s, LLS < 4 m/s) dojdzie do rozwoju wolno przemieszczających się komórek konwekcyjnych, a także multikomórek. Wodność troposfery sięgająca 26 mm będzie sprzyjać wystąpieniu intensywnych opadów deszczu. Lokalne strefy konwergencji wiatru i brak zachmurzenia przyczynią się do zainicjowania głębokiej konwekcji. Oprócz obfitych opadów deszczu, które mogą doprowadzić do lokalnych podtopień, należy spodziewać się wystąpienia opadów gradu do 2 cm średnicy i porywów wiatru do 80 km/h. Burze mogą się cechować podwyższoną aktywnością elektryczną. Najintensywniejsze zjawiska wystąpią w godzinach popołudniowych, jednak burze będą mogły występować także w pierwszej części nocy.

…Obszar objęty możliwością burz…

Na tym obszarze chwiejność sięgnie 1000 J/kg, a warunki kinematyczne będą podobne do tych z obszaru objętego 1 stopniem zagrożenia. Jednak obecnie występujące zachmurzenie powinno osłabić potencjał konwekcyjny. Za sprawą orografii terenu, nie można wykluczyć wystąpienia burz na terenach górskich, w południowej części kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz