Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 27.05.2016 i na noc 27/28.05.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.05.2016, godz. 08:00 CEST do 28.05.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia obfitych opadów konwekcyjnych oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu i silnych porywów wiatru.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia obfitych opadów konwekcyjnych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 27.05.2016 i na noc 27/28.05.2016

Prognoza konwekcyjna na dzień 27.05.2016 i na noc 27/28.05.2016

Nad północną częścią Europy znajduje się ośrodek wysokiego ciśnienia, podczas gdy w niedalekim sąsiedztwie państw Europy Zachodniej, nad Atlantykiem, zalega niż. Przez państwa Europy Zachodniej, od Półwyspu Iberyjskiego po Niemcy, rozciąga się strefa większego gradientu geopotencjału i silniejszego wiatru w środkowej części troposfery, do ok. 20-25 m/s na wysokości 500 hPa. Tu też znajduje się strefa słabych frontów atmosferycznych. Polska nadal pozostaje w dość ciepłym, lecz wilgotnym powietrzu polarnym morskim starym, stąd w ciągu dnia, pod wpływem oddziaływania promieni słonecznych wzrasta energia potencjalna dostępna drogą konwekcji i występują lokalne burze.

OMÓWIENIE:

… Polska północna …

Wczesnym popołudniem pod wpływem CAPE ok. 1000-1500 J/kg, nastąpi rozwój chmur kłębiastych i pojawią się burze. W związku z bardzo słabą dynamiką przepływu w całym pionowym profilu troposfery, burze będą organizować się w pojedyncze komórki burzowe i w słabe układy wielokomórkowe, które pod wieczór zaczną w wielu miejscach słabnąć i zanikać. Konwergencja w warstwie granicznej może jednak sprawić, że niektóre układy konwekcyjne będą trwać dłużej, a burze mogą pojawiać się jeszcze wczesną nocą. Szczególnym zagrożeniem w tej części kraju będą nadmierne opady konwekcyjne (w związku z powolnym przemieszczaniem się ośrodków burzowych oraz z powodu dużej wilgotności, również w środkowej części troposfery – wartość PW ma osiągać ponad 25 mm). W związku z dość dużą chwiejnością w dolnych 3 km troposfery, może pojawić się trąba powietrzna typu landspout, ponadto w najsilniejszych ośrodkach burzowych może spaść grad i mocno powiać.

… Polska południowo-wschodnia …

Podobnie, jak w czwartek, w ciągu dnia rozwiną się wolno przemieszczające się komórki burzowe, które miejscami mogą być przyczyną znacznych sum opadowych. MUCAPE osiągnie tu ok. 750-1200 J/kg, ponadto prognozowana jest dość znaczna wilgotność względna w warstwie troposfery znajdującej się mniej więcej na wysokości 700 hPa. W tej części kraju burze powinny być mniej trwałe, niż na północy, z wyłączeniem obszarów górskich i podgórskich, gdzie konwekcję może znacznie nasilić wspomaganie orograficzne. Pod wieczór burze zanikną.

… Śląsk, zachód woj. małopolskiego w godzinach nocnych …

Do tej części kraju znad Czech może dojść większy układ konwekcyjny, który jednak będzie już słabnąć. Nie mniej prognozowane są burze, które miejscami na obszarach górskich mogą przynieść większe sumy opadowe. Ryzyko podtopień jest jednak zbyt małe, aby w tej części kraju wydać 1. stopień zagrożenia przed silnymi burzami.

… pozostały obszar kraju …

Komórki burzowe będą rzadziej występować, niż w innych, wcześniej omówionych regionach Polski. Główną przyczyną będzie niezbyt duża energia CAPE osiągająca wartość do ok. 500 J/kg oraz suchsze powietrze w środkowej części troposfery. Jednakże prognozuje się miejscami występowanie stref konwergencji, która odegra decydujące znaczenie w rozwoju ośrodków burzowych. Dlatego po południu i wieczorem nie wyklucza się kilku do kilkunastu izolowanych komórek burzowych, które na ogół będą nietrwałe (burze termiczne). Lokalnie jednak, w związku z suchszym powietrzem w środkowej troposferze, mogą mieć one charakter burz pulsacyjnych dających silne porywy wiatru i silniejszy deszcz. Całkiem możliwe, że strefy zbieżności podtrzymają niektóre strefy burz w centrum kraju również w pierwszej części nocy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz