Prognoza konwekcyjna na dzień 16.06.2016 oraz noc 16/17.06.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.06.2016 godz. 08:00 CEST do 17.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu i dużego gradu oraz z powodu ryzyka wystąpienia trąby powietrznej (południe kraju).

UWAGA! Możliwa jest aktualizacja do STOPNIA 2. ZAGROŻENIA

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek Polska znajdzie się w strefie oddziaływania rozległego, wielocentrycznego układu niżowego ulokowanego w Europie środkowej i częściowo zachodniej. Początkowo w kraju będzie zalegać masa polarnomorska, ale wieczorem i w nocy do Polski zacznie napływać gorąca i chwiejna masa pochodzenia zwrotnikowego. Sytuacja będzie dość dynamiczna, ponieważ w rejonie Alp spodziewane jest utworzenie niżu dolnego, który szybko zacznie się pogłębiać, utworzy własny system frontów i wkroczy w nocy do Polski. Napływ chwiejnego powietrza zwrotnikowego będzie intensywny i towarzyszyć mu będzie silny przepływ w troposferze (prąd strumieniowy). W związku z tym, możliwe są gwałtowne zjawiska burzowe, szczególnie w pobliżu niżu i frontu ciepłego.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 16.06.2016 oraz noc 16/17.06.2016

Prognoza konwekcyjna na dzień 16.06.2016 oraz noc 16/17.06.2016

W rejonie prognozowana jest umiarkowana lub duża chwiejność (CAPE 500-1500 J/kg). Nasłonecznienie oraz konwergencja i ruchy wznoszące związane ze zbliżającym się niżem i frontem stanowić będą zapalnik konwekcji. Chmury Cb będą rozwijać się w warunkach bardzo dużego ścinania (DLS 20-30 m/s, SRH3 150-300 m2/s2) i prawdopodobny jest wysoki stopień ich organizacji. W takich warunkach może powstać kilka superkomórek burzowych, podczas których zagrożeniem będzie grad (o średnicy do 2-4 cm), bardzo silne porywy wiatru oraz być może pojedyncza trąba powietrzna. Opisany scenariusz jest możliwy przede wszystkim na południu kraju w godzinach późno popołudniowych, ale stopień aktywności burz w ciągu dnia wciąż jest niepewny. W godzinach wieczornych lub nocnych, w związku ze zbliżaniem się niżu i frontu ciepłego, możliwe jest utworzenie się mezoskalowego układu konwekcyjnego, który będzie przemieszczał się z południa w głąb kraju aż do godzin porannych. Ze względu na dobre warunki kinematyczne MCS może uformować linię szkwałową przynoszącą bardzo silne porywy wiatru. Również ulewne opady deszczu stanowią pewne ryzyko, zwłaszcza na zachodzie kraju (na trasie wędrówki niżu), gdzie rozwój konwekcji może być najintensywniejszy. Sytuacja jest potencjalnie niebezpieczna, ale przyszłe prognozy wciąż mogą przynieść zmiany dotyczące intensywności i trasy rozwijającego się niżu, co utrudnia prognozowanie. W przypadku dalszych zmian prognoz i/lub wystąpienia niebezpiecznej sytuacji możliwa jest aktualizacja do 2 stopnia zagrożenia.

…Północ kraju…

Na omawianym obszarze spodziewana jest umiarkowana chwiejność (CAPE 500-1000 J/kg). Burze będą rozwijać się w warunkach umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS 10-20 m/s). Poza zwykłymi komórkami niewykluczone jest również uformowanie się supekomórki z możliwym silnym wiatrem oraz gradem. Ryzyko gwałtownych zjawisk jest tu jednak dużo niższe niż w innych częściach kraju i stopień 1 nie zostaje wydany.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz