Prognoza konwekcyjna na dzień 30.06.2016 i na noc 30.06/01.07.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.06.2016, godz. 08:00 CEST do 01.07.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej i centralnej Polski ze względu na intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 30.06.2016 i na noc 30.06/01.07.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

We czwartek Polska znajdzie się w strefie podwyższonego ciśnienia, związanej z wyżami znad Europy Wschodniej. Na zachodnią część kraju oddziaływać będzie rozległy układ niskiego ciśnienia znad Atlantyku. Przez Polskę przebiegać będzie pofalowany front atmosferyczny, który oddziela dwie masy powietrza polarnomorskiego, gorącą na południu i wschodzie i chłodniejszą na zachodzie.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W strefie oddziaływania frontu atmosferycznego dojdzie do nagromadzenia pary wodnej w przyziemnej warstwie troposfery. Energia chwiejności wzrośnie do 1000-1500 J/kg, LI do -6. Takiej niestabilności będą toważyszyć podwyższone wartości wskaźników kinematycznych (DLS 10-18 m/s LLS < 10 m/s). Pionowy profil troposfery będzie się charakteryzował stosunkowo niewielkim pionowym gradientem temperatury, który wyniesie około 6 stopni C/km, a także dużą zawartością wilgoci, przez co parametr PW wzrośnie do 38 mm. Obecność frontu i stref zbieżności wiatru będzie sprzyjać inicjacji konwekcji. Prognozowane jest pojawienie się zachmurzenia, które może osłabić potencjał konwekcji.

W związku z powyższym, należy spodziewać się powstania burz, zarówno w postaci pojedyńczych komórek, jak i multikomórek, które mogą przekształcać się w superkomórki i układ MCS. Pierwsze oznaki głębokiej konwekcji mogą się pojawić w godzinach popołudniowych, a największa aktywność burzowa spodziewana jest na godziny późno popołudniowe i wieczorne. W przypadku superkomórek, największym zagrożeniem będą opady gradu o średnicy do 3 cm, a także porywy wiatru dochodzące do 90 km/h i intensywne opady deszczu. W godzinach wieczornych, prognozowane jest wkroczenie do naszego kraju układu MCS, być może w postaci lini szkwału. Najprawdopodobniej stanie się to w okolicach Dolnego Śląska, a układ będzie się przemieszczać na północny-wschód. Na jego drodze należy się spodziewać silnych porywów wiatru do 100 km/h i intensywnych opadów deszczu do 30 mm. W nocy burze powinny słabnąć i opuszczać zaznaczony obszar. Warto wspomnieć także o podwyższonej wartości parametru, STP w zachodniej i połnocnej Polsce. Jednak pomimo tego, szansa na wystąpienie tornada jest raczej niewielka.

…Obszar objęty możliwością burz…

W pozostałej części Polski, za wyjątkiem obszarów górskich, warunki do rozwoju burz będą mniej korzystne. Chwiejność na poziomie 500-1000 J/kg, DLS < 15 m/s i brak wyraźnych czynników wspomagających rozwój konwekcji spowodują, że burze będą występować lokalnie, głównie wieczorem i w nocy. Jednak w dalszym ciągu należy się spodziewać silniejszych porywów wiatru do 70 km/h i intensywnych opadów deszczu, a także opadów gradu nie większego jak 1-2 cm.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz