Prognoza konwekcyjna na dzień 05.07.2016 i na noc 05/06.07.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.07.2016, godz. 08:00 CEST do 06.07.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej, centralnej i częściowo północnej i południowej Polski ze względu na silne porywy wiatru i opady dużego gradu, a w mniejszym stopniu ze względu na obfite opady deszczu i trąby powietrzne.

Prognoza konwekcyjna na dzień 05.07.2016 i na noc 05/06.07.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

We wtorek pogodę w przeważającej części kraju będzie kształtować ośrodek niskiego ciśnienia, który przemieszczać się będzie znad Morza Północnego nad południową Skandynawię. W ciepłym sektorze wspomnianego niżu znajduje się ciepła masa powietrza polarnomorskiego, która charakteryzuje się chwiejnością atmosferyczną.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W godzinach popołudniowych i wieczornych spodziewany jest rozwój konwekcji, ktorej sprzyjać będą oś zatoki niskiego ciśnienia i zbliżający się chłodny front atmosferyczny. W strefie podwyższonego poziomego przepływu powietrza (DLS 15-20 m/s, LLS do 10 m/s, SRH do 100 m2/s2) dojdzie do nagromadzenia pary wodnej w przyziemnej warstwie troposfery, co przełoży sie na umiarkowaną energię chwiejności CAPE 600-1200 J/kg. W takich warunkach termodynamiczno-kinematycznych, około prostopadły przepływ powietrza w stosunku do strefy wspomagania konwekcji, będzie sprzyjać rozwojowi burz superkomórkowych, a nawet lini superkomórek. Suche warstwy obecne w środkowej troposferze sprawią, że burze będą miały potencjał do generowania silnych porywów wiatru, o prędkości dochodzącej lub nawet przekraczającej 100 km/h. Podczas największej aktywności, która powinna przypaść na godziny wczesno wieczorne, należy spodziewać się opadów gradu o średnicy 2-4 cm. Stosunkowo szybkie przemieszczanie się burz i umiarkowana wodność troposfery dochodząca do 30 mm, nie będą sprzyjać dużym sumom opadowym, choć nie można wykluczyć lokalnych ulew. Warto wspomnieć o niewielkim ryzyku wystąpienia pojedyńczej trąby powietrznej, raczej o niewielkiej sile. Szanse na wystąpienie tego zjawiska są mniej więcej takie same, w całym obszarze 1 stopnia zagrożenia. Istnieje także pewne prawdopodobieństwo, że burze połączą się w raczej niewielki układ MCS.

…Obszar objęty możliwością burz…

W godzinach nocnych spodziewany jest napływ chwiejnego powietrza o energii dochodzącej do 500 J/kg. Warunki kinematyczne będą podone do tych z obszaru 1 stopnia zagrożenia. W takich warunkach należy spodziewać się burz, które ze względu na godziny nocne, nie powinny być gwałtowne. Jednak w dalszym ciągu należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru do 70 km/h i intensywnych opadów deszczu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz