Prognoza konwekcyjna na dzień 4.09.2016 oraz noc 4/5.09.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 04.09.2016, godz. 9:00 CEST do 05.09.2016, godz. 8:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Południowa, wschodnia i centralna część Polski znajduje się jeszcze w zasięgu wyżu znad Rumunii, który zapewnia pogodne niebo oraz napływ ciepłego powietrza polarnomorskiego, a więc temperatury do 25-28°C w ciągu dnia. Na północy kraju zaznacza się wpływ frontu ciepłego związanego z niżem znad Bałtyku i notowane są ciągłe opady deszczu. Tam też napływa chłodne powietrze polarnomorskie. W ciągu najbliższej doby cały kraj dostanie się już pod wpływ niżu, który aktualnie znajduje się nad Morzem Północnym i przesuwać się będzie na wschód, a przez Polskę przejdzie chłodny front atmosferyczny z nim związany.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty możliwością burz…mapka_4.09

W ciągu nadchodzącej doby burze prognozowane są praktycznie w całym kraju, ale będą mieć charakter lokalny. Możliwe jest, że w wielu miejscach notowane będą dopiero wieczorem bądź w nocy. W ciągu dnia prognozowana chwiejność (SBCAPE do 400-900J/kg oraz LI do -2/-4°C) w połączeniu ze wzmożonym przepływem powietrza oraz zmianie kierunku i prędkości wiatru wraz z wysokością (DLS do 10-20m/s oraz SRH0-3km do 100-150m2/s2) umożliwi rozwój burz, które mogą być nieco gwałtowniejsze pomimo tego, że nie będzie ich zbyt wiele. Największe prawdopodobieństwo wystąpi w pasie od południa (m.in. Śląsk / Małopolska) po centrum (łódzkie, mazowieckie), ale mogą się rozwinąć też w innych regionach kraju. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, przeważnie do 10-20mm, lokalnie do 35mm. Miejscami pojawi się też nieco silniejszy wiatr (do 70-75km/h) jak i drobny grad, do 1-1,5cm. Nie można wykluczyć rozwoju 1-2 komórek burzowych z rotującym prądem wstępującym (superkomórek), które mogą przynieść wiatr do 80km/h oraz grad do 2cm.

Wieczorem rozległa strefa burzowa może wkroczyć znad Niemiec nad województwa zachodnie, ale będzie słabnąć. Również tym burzom będą towarzyszyć głównie ulewne opady deszczu do 10-25mm, możliwe są również porywy wiatru do 70km/h. Początkowo miejscami mogą być one dość aktywne elektrycznie. W nocy chwiejność nadal będzie się utrzymywać na niskim, miejscami umiarkowanym poziomie (MLCAPE do 300-500J/kg) co w połączeniu z dość dobrymi warunkami kinematycznymi będzie umożliwiać dalsze trwanie burz bądź powstawanie nowych ośrodków. W kolejnych godzinach burze z ulewnymi opadami deszczu (do 10-25mm) nadal będą możliwe w całym kraju poza województwami zachodnimi, gdzie ryzyko wyładowań będzie stopniowo ograniczane. Możliwe, że niektóre ośrodku burzowe będą utrzymywać się aż do rana, przekraczając wschodnią granicę Polski, choć ilość wyładowań może być mała.

Ze względu na rozległy obszar, jaki obejmuje prognoza, należy uważnie śledzić bieżące ostrzeżenia wydawane na naszej stronie w systemie SkyPredict. Trzeba również pamiętać, że burza jest zjawiskiem lokalnym oraz o tym, że każda z nich niesie ryzyko utraty zdrowia bądź życia w wyniku porażenia piorunem i nie należy podejmować ryzykownych zachowań w czasie trwania zjawiska.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.