Prognoza konwekcyjna na dzień 17.09.2016 i na noc 17/18.09.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.09.2016, godz. 08:00 CEST do 18.09.2016, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na dzień 17.09.2016 i na noc 17/18.09.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę większość Polski znajdzie się pod wpływem układu niskiego ciśnienia znad Czech.
Do południowej części kraju napłynie zasobna w wilgoć masa powietrza z południa Europy. Za sprawą pofalowanego frontu atmosferycznego i stref zbieżności wiatru dojdzie do rozwoju burz.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty możliwością burz…

W południowej części kraju dojdzie do napływu masy powietrza, charakteryzującej się podwyższoną wilgotnością, co przełoży się na wystąpienie energii konwekcji CAPE 200-1000J /kg. Pomimo bliskości niżu powstałego na pofalowanym froncie, nie dojdzie do znacznego wzrostu wartości parametrów kinematycznych (DLS < 10 m/s, LLS < 6 m/s). Obecne będą za to czynniki ułatwiające rozwój konwekcji, takie jak niski poziom kondensacji, czy zbieżność wiatru. Czynnikiem mogącym osłabić potencjał konwekcji będzie zachmurzenie, dlatego stopień 1 zagrożenia przed intensywnymi opadami deszczu pochodzenia konwekcyjnego nie zastaje wydany.

W takich warunkach rozwiną się burze, w postaci pojedynczych komórek, a także multikomórek, które w większości będą wbudowane w zachmurzenie warstwowe. Podczas ich przechodzenia wystąpią przede wszystkim intensywne opady deszczu, nawet do 20-30 mm, o czym świadczy prognozowana całkowita wodność troposfery na poziomie 30-40 mm. Potencjał do wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów gradu będzie ograniczony. Pierwsze burze spodziewane są na terenach górskich, w godzinach około południowych, po czym zaczną się przemieszczać bardziej w głąb kraju. Pod wieczór zjawiska konwekcyjne zaczną słabnąć, lecz pojedyncze wyładowanie będą mogły się zdarzać także w nocy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.