Nadciąga silny halny. W sobotę sporo opadów deszczu

Najnowsze prognozy modeli numerycznych na piątek, noc z piątku na sobotę oraz sobotę w dalszym ciągu utrzymują korzystne warunki do wystąpienia silnego wiatru halnego, który w szczytowych partiach Tatr i Bieszczad będzie osiągać w porywach ponad 110-145 km/h, zaś na obszarach podgórskich i miejscami w głębi województw południowo – wschodnich 70-90 km/h, lokalnie nawet 100 km/h. Szczegóły dostępne są w opisie poniżej.

Prognozowana sytuacja baryczna na piątek, godzinę 12 UTC

Prognozowana sytuacja baryczna na piątek, godzinę 12 UTC (wetterzentrale.de)

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym coraz większy wpływ na warunki pogodowe zaczynają mieć dwa aktywne układy baryczne. Pierwszym z nich jest wielocentryczny ośrodek niskiego ciśnienia znad północno – wschodniego Atlantyku, Wysp Brytyjskich, Morza Norweskiego, Wysp Owczych oraz Morza Północnego, który w nadchodzących dniach przybierze formę wydłużonej z północy na południe bruzdy niżowej. Drugi z nich rozwija się nad lodowatym obszarem Syberii – wkrótce ciśnienie w jego centrum osiągnie i przekroczy aż 1055-1060 hPa, a antycykloniczna krzywizna izobar będzie oddziaływać nad całą wschodnią częścią Europy (załączona grafika). Rozbudowa silnego układu wyżowego oraz rozległego ośrodka niskiego ciśnienia oznacza dość istotne zaostrzenie się gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego w naszej części kontynentu europejskiego, który jednocześnie otworzy drogę do nasilenia się wiatru przy południkowym strumieniu cyrkulacji mas powietrza. W takiej sytuacji, obok napływu cieplejszej masy pochodzenia polarno-morskiego, głównym zagrożeniem będzie wiatr halny, który szczególnie dużą prędkością ma objawić się w Tatrach oraz Bieszczadach.

Wyliczana duża prędkość wiatru halnego na noc z piątku na sobotę (ALADIN - shmu.sk)

Wyliczana duża prędkość wiatru halnego na noc z piątku na sobotę (ALADIN – shmu.sk)

Prognozy numeryczne modeli GFS, UM oraz ALADIN od pewnego czasu wskazują, że wkroczenie istotnie nasilonego strumienia powietrza w warstwie 850-700 hPa (25-30 m/s; powierzchnie izobaryczne 1500-3000 metrów) da impuls do szybkiego wzrostu prędkości wiatru, który szczególnie silny będzie w piątek, a także w nocy z piątku na sobotę oraz w pierwszy dzień weekendu. Wówczas w szczytowych partiach Tatr oraz Bieszczad maksymalne porywy halnego mogą osiągać i przekraczać aż 110-145 km/h. Mocno i bardzo mocno powieje też na obszarach podgórskich województwa podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego, a miejscami także bardziej w głębi południowo – wschodniej części Polski – w porywach do 70-90 km/h, lokalnie, zwłaszcza na terenach wyżej położonych, nawet 100 km/h. Obecność silnego halnego zapewni możliwość obserwacji charakterystycznego wału fenowego nad szczytami górskimi, a być może również pojedynczych formacji Altocumulus lenticularis.

W związku z utrzymującymi się dość stabilnymi prognozami, prosimy wszystkich przebywających na najbardziej zagrożonych obszarach o zachowanie szczególnej ostrożności. Jeżeli nie musimy wychodzić w góry, to zdecydowanie tego nie róbmy, odkładając nasze wcześniejsze plany na znacznie spokojniejszy dzień pod względem warunków pogodowych.

Spodziewane sumy opadowe - wetter3.de

Spodziewane sumy opadowe (wetter3.de)

W sobotę nasz kraj dostanie się pod wpływ oddziaływania aktywnego, quasi-stacjonarnego frontu atmosferycznego związanego z głębokim układem niskiego ciśnienia znad wód Morza Norweskiego. Strefa frontowa szczególnie aktywna będzie w drugiej części dnia oraz częściowo w nocy z soboty na niedzielę, zwłaszcza cz. na południu, w centrum, a także w województwach północno – wschodnich, gdzie łączne sumy opadów deszczu za okres kilkunastu godzin mogą osiągnąć i przekroczyć nawet 15-40 milimetrów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  First :)

 • Adrian

  Wszystko fajnie pięknie groznie ale znowu Świętokrzyskie nuda. Mamy góry i żeby halnego nie było. Ch**** z takimi górami. Wysadziłbym je wyrównał bym teren, przynajmniej byłby równy i lepsze burze by chodziły. Płaski teren= shelfy

  • Krzysztof – Kraków/EU

   A po za tym w rodzinie wszyscy zdrowi?

  • Dawid

   Spokojnie. Nie tylko pogodą żyje człowiek 😀

  • Janek-Strzegom(DŚ)

   No rzeczywiście Góry Świętokrzyskie to duże góry z prawdziwego zdarzenia..;-D Niewele wyższe od Strzegomskiej „Krzyżówki”

   • Wojciech(E-Świętokrzyskie)

    Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich czyli Łysica należąca do pasm Łysogór ma 612 m n.p.m. Nie są to napewno góry wysokieci które by miały duży wpływ na pogodę ale zasługują na uwagę choćby po to, że to jedne( może nawet najstarsze) gór w Europie.

 • NewMan

  Kolejna porcja deszczu w weekend .. chyba pogoda chce nadrobić straty wodne :)

  • Krzysztof – Kraków/EU

   Jakie straty? Przecież już wszystko nadrobione. U mnie 649,4mm za ten rok. Do normy rocznej brakuje… 0,6mm

   • Derecho_

    U mnie 900 mm przekroczone, pasuje trochę ciepłych i słonecznych dni, jak jeszcze jest okazja. Dzisiaj topią się resztki śniegu, 4 st. C i dość mocny cug z S ;).

   • NewMan

    To u Ciebie , u mnie dwa lata z rzędu susza była 😉 w niespełna dwa miesiące nie nadrobi tego mimo iż mokro jest 😉

 • Wojtas, łódzkie, pow. zgierski

  W centrum znów marne 50 km/h się szykuje. 15ty miesiąc pogodowej nudy już blisko.

 • pusiek64

  Informacje na temat najbliższych dni i nadchodzącego halnego od Pana Grzegorza Zawiślaka https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/posts/776456349161896:0

  • silvA

   W artykule wyżej jest dokładnie to samo 😉

 • Damian Chorzów GŚ

  Troche dziwne 😮 U mnie jutro porywy wykazuja max 60km (napewno nie przekroczy 50) A w Bielsku oddalonym o niecale 60km ponad 110 ;p wiem ze podgórski teren itp ale taka roznica w takiej odleglosci.. no wiem ze sie na 95% nie sprawdzi, ale to i tak dziewny wyczyn ułoma

 • Greg20

  Zachodnie wybrzeża Francji muszą się przygotować na porywy wiatru do około 130km/h

  http://www.estofex.org/modelmaps/browse_gfs.php?time=0&dtg=2016111706&type=nconvgust

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Czyżby pierwszy orkanik w zachodniej Europie? http://meteomodel.pl/gfs-para-eu/MSLP/81

  • Damian Chorzów GŚ

   jeszcze troche czasu i znajac zycie jedna aktualka i padnie ;p

   • Adrian

    Nie wygląda to na orkan. wątpie żeby wiało powyżej 118km/h. o zwykły głęboki niż

    • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

     Kolega Greg20 pisze że może powiać nawet do 130 km/h

     • Adrian

      Dodajmy jeszcze że od tego trzeba odjąć parę kilometrów. Mamy jeszcze 2 dni a więc myślę że w strefach brzegowach w 90-100km/h się zmieszczą.

     • Adrian

      No coś rzeczywiście ich czeka. A najgorsze jest to że ten głęboki niż nie dotrze do Polski o ten rosyjski g****niany wyż

    • darkoss(GŚ, W od Pszczyny)

     może to być potężny głeboki, wielki , masywny niż i nic… jeżeli wysokie ciśnenie(czyliu wyż) nie będzie w miare blisko i będzie złabszy to z orkanu nici…. liczy się gradiend ciśnienia, a mały niż może dać wiekszy wiatr niż takie niże jak ksawery i reszta.

 • Poznęcałem się dzisiaj nad kolejnym zdjęciem. Chciałem uzyskać możliwie jak najlepszy, naturalny efekt, dlatego mam pytanie. Co można poprawić, by zdjęcie wyglądało jeszcze bardziej naturalnie? http://wstaw.org/m/2016/11/17/cb3s22.jpg

  A tak mniej więcej wygląda oryginał http://wstaw.org/m/2016/11/17/DSC_9996.jpg

  • jest git nic więcej nic mniej

  • Jest lekkie halo wokół chmury, poza tym wszystko spoko. Szczególnie „dół” wygląda bardzo ładnie. Próbowałeś w Lr robić niebo filtrem połówkowym/korektami lokalnymi? Twój Nikon ma potężny DR więc powinien w 100% dać radę.

   • Teraz bawiłem się w ACR i nie wiem czy w tym programie jest ta opcja. Później spróbuję poszukać tego w Lr, ale ten program wydaje mi się mniej intuicyjny niż ACR.

    • W Lr jest w tych ikonkach zaraz pod histogramem. A co do Lr kontra ACR, to te dwa programy mimo że mają takie same funkcje to jednak inna filozofia użytkowania. ACR służy do wywołania pojedynczego zdjęcia celem późniejszej obróbki w Ps, a Lr oprócz wszystkiego co oferuje ACR jest również bardzo dobrym programem do zarządzania kolekcją zdjęć, do Lr importujesz całą kartę i potem wybierasz zdjęcia i obrabiasz, z możliwością szybkiego przejścia ze zdjęciem do Ps i z powrotem. Osobiście tak przywykłem do Lr że nie wyobrażam sobie życia bez niego 😉

 • Damian Chorzów GŚ

  Wkurza mnie już troche to, że nieprzerwanie od wieczoru 15.11 wieje mocno i i mocno i nic nie zapowiada się by osłabło. Jeszcze jutro halny zapowiadają…. Mam już szczerze dosc tego wiatru 😛 W nocy niby cos ma ustac, ale z tego co widze malo i szczerze watpie w to bo jutro jak halny ma byc dzisiaj tez wieje mocno to jak ma oslabnac w nocy 😛 ale na szczescie cos tam widze ze nastepnej nocy bedzie ok.

  • krystek- Wrocław

   a u mnie cisza, około 8 stopni ,a było prawie 12, to przynajmniej nie masz nudy

   • Damian Chorzów GŚ

    Nic fajnego taki wiatr :/

   • Damian Chorzów GŚ

    Nic fajnego taki wiatr :/

 • Greg20

  Co za cudowne prognozy na początek przyszłego tygodnia (i to przez kilka dni!)
  https://scontent-mrs1-1.xx.fbcdn.net/t31.0-8/fr/cp0/e15/q65/15025476_1330823280282565_7823703669472809850_o.png.jpg?efg=eyJpIjoiYiJ9
  Żródło: MeteoGroup

  • krystek- Wrocław

   wiosna :), ech szkoda,że na parę dni, taka temperatura to zrobi psikusa przyrodzie,

 • Dawid

  W najbliższych godzinach dynamicznie i to mi się podoba.Ostatni akapit jest kluczowy: https://www.facebook.com/pogoda.zachodniopomorskie/posts/906038356197568 Patrzcie na warunki na Bałtyku, szkoda że na lądzie nie ma tylu CAPE
  http://meteomodel.pl/gfs-para/MUCAPE/30
  http://meteomodel.pl/gfs-para/LFTX/27
  Punkt rosy 8 st.C,a temperatura około 10 st.C: http://meteomodel.pl/gfs-para/D2M/24
  http://meteomodel.pl/gfs-para/DLS/27
  I to co mi się najbardziej podoba: http://meteomodel.pl/gfs-para/HGTCCT/24
  Przejaśnienia jak będą i energii się trochę „nazbiera” to szansa na wyładowania większa.

  • krystek- Wrocław

   wow ciekawie może być u Was, tak jak dziś na brzegach Beneluxu

   • Dawid

    Pisząc prognozę dzisiaj na „Pogoda w Zachodniopomorskim” patrze LI około 0 st.C, dls ekstremalny, wspomaganie silne, gradient wszystko super. Najciekawiej na wodach Bałtyku, tam największa chwiejność. Przy takiej kinematyce wystarczy 150 j/kg.

   • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

    Teraz pora na Bałtyk aby zbierał konkret burze

 • Adrian

  Fusy bo fusy i to konkretne ale oko cieszą. Różnica 25 hPa na obszarze kraju. Silna wichura w całej PL. Ale pomarzyć można. http://wstaw.org/w/4e9G/

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Już 1050 hpa w centrum wyżu znad syberii

 • Grzesiu – Żywiec

  W UK to się dziś porobiło…

  • Co się stało, bo cały czas byłem zajęty zdjęciem?

   • Grzesiu – Żywiec

    Też byłem dziś zajęty i teraz dojrzałem na facebooku, że są raporty oraz zdjęcia szkód wiatrowych z tamtych regionów, nawet nie wiem jakie warunki konwekcyjne dziś tam panowały, ale burze są, a w raportach mowa o tornadzie. Stąd ten mój niezgrabny post.

    https://www.facebook.com/EUStormMap/?fref=ts

    wystarczy zjechać w dół

    • Miałem włączony telewizor i mówili coś o tym tornadzie, ale byłem rozproszony i myślałem, że to w USA.

   • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

    Silny wiatr do 100 km,h i adwekcyjne pierdy do tego gdzie niegdzie 😉

  • Cieszę się że mogłem pomóc :)

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia
 • Greg20
  • Damian Chorzów GŚ

   ale na granicy jestem :O

  • krystek- Wrocław

   to u mnie d…a

 • Krzysztof – Kraków/EU

  Minister RPA postanowiła ukarać winnych… Tornada :-)

  http://pikio.pl/minister-rpa-chce-ukarac-odpowiedzialnych-za-tornado/

 • krystek- Wrocław

  a Duńczycy czekają na późno-jesienną burzę, w dodatku nocną. Pozazdrościć

 • Damian Chorzów GŚ

  Na stronce infometeo są zajebiste ostrzezenia.. pisze ostrzezenie przed silnym wiatrem do Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, a mi to pokazuje jak wchodze na Chorzów haha

 • krystek- Wrocław
  • Damian Chorzów GŚ

   to w całej europie chyba dzisiaj zdrowo napiernicza 😀

 • TomTom (Wrocław)

  Wolny czas rybki 8 listopad:
  http://wstaw.org/w/4ebD/
  http://wstaw.org/w/4ebE/
  A weekendy spędzałem głównie na tym:
  http://wstaw.org/w/4ebF/
  Poza pracą oczywiście :)

  • krystek- Wrocław

   a grzybki gdzie takie dorodne? zdradż miejsce :)

   • TomTom (Wrocław)

    Ano moje ukochane lubuskie 😉 Jutro jadę ostatni raz w tym roku 😉

 • Marcin z Opola

  W Opolu dosyc wieje

 • Paulina Piasecka

  Chmury, wiatr, brak słońca. Nienawidzę takiej pogody :(
  Marzę już o pierwszych opadach śniegu na zachodzie… :/

 • Artz_Kalwaria Zebrzydowska

  Wczoraj wieczorem mocniej dmuchało, porywy do 48km/h. Dziś dochodzi do 28km/h. Słonecznie i 9stopni C. IM prognozuje u mnie najsilniejszy wiatr w okolicach 16.00 – lekko powyzej 72km/h. Dobrze, bo Halny walczy ze smogiem http:// http://www.polskialarmsmogowy.pl/aktualnosci/smogmapa

 • U mnie także szykuje się dynamiczna pogoda. Według GFS w sobotę o 12 UTC ciśnienie ma wynosić ok 1002 hPa, a 18 godzin później, czyli w niedzielę o 6 UTC już tylko 976 hPa. Centrum niżu w obecnej aktualce ma przejść ok 100 km ode mnie, czyli nie jest wykluczone, że znajdę się w „oku cyklonu”. W nocy z soboty na niedzielę porywy wiatru mają sięgać 80-90 km/h na wybrzeżu, więc u mnie (2km od morza) pewnie powieje dobre 60-70 km/h (po przeliczeniu na skalę orientacyjnego mierzenia prędkości wiatru przez większość osób, wychodzi przeszło 100 km/h :) )

  • Maciek (KĘTY, MAŁOPOLSKA)

   Ja mam lepsza skale oceniania jak wieje u mnie 80km/h to się same drzwi otwierają w domu :) sprawdzone

   • Są to pomiary potwierdzone przez anemometr, czy na oko? Chodziło mi o to, że większość osób zawyża prędkość wiatru. Podczas gdy wieje 50-60 km/h, to dany delikwent mówi, że u niego apokalipsa 100 km/h.

    • Maciek (KĘTY, MAŁOPOLSKA)

     Tak mierzyłem kiedyś bo kolega posiadał dlatego wiem, ale rzadko się zdarza żeby tyle wiało

     • No to masz fajny odnośnik. Ja podczas moich pomiarów przez 4 lata zmierzyłem najwięcej 65 km/h. Wyginało mną na wszystkie strony, bo efekt spotęgował gruby ubiór.

     • Maciek (KĘTY, MAŁOPOLSKA)

      Fajny nie fajny w dzień okej ale w nocy straszy :) jak wieje 100km/h to jest moc wszystko lata dookoła , ale jak ktoś nie przeżył to nie wie

     • Ja najsilniejszy wiatr jaki przeżyłem, miałem pół roku temu. Kilka drzew w okolicy powaliło, w tym jeden konar dosłownie 20 m od domu. Wiało jak nigdy, ale nie chciało mi się wstać z łóżka i podejść do okna. Jak zobaczyłem zniszczenia to strasznie żałowałem.

  • Derecho_

   Pisałem jakiś czas temu na temat zawyżania porywów wiatru:

   Coś tu jest nie tak i niektórzy nie wiedzą jak oceniać siłę wiatru na podstawie obserwacji. 70-80 km/h to już jest spora wartość, łamią się gałęzie, czuć wyraźny opór powietrza, wszystko szumi dookoła. Ile razy mieliście do czynienia z takim wiatrem, nie mówiąc o realnych porywach ponad 90 km/h i większych. Notorycznie są zawyżane porywy wiatru, gdy wieje 60 km/h, myślimy, że wieje sporo więcej, bo przy tej prędkości nieźle „telepie” drzewami, słychać wyraźny szum, dlatego chcemy więcej, mimo iż realnie to już sporo. Ponad 90-100 km/h łamią się drzewa, wiatr powoduje małe uszkodzenia w różnych konstrukcjach, 110-130 km/h duże szkody, powyżej to wiadomo. Warto się dobrze przyglądnąć i uświadomić sobie pewne rzeczy :).

   • Tosia

    „Warto się dobrze przyjrzeć …zamiast przyglądnąć ” lepiej brzmi ;).

    • Derecho_

     Oj tam, tak napisałem jakiś czas temu, nie będe zmieniał ;).

     • Tosia

      Nie musisz 😉

   • Krzysztof – Kraków/EU

    Warto dodać, że podczas halnego nie należy wychodzić w góry. Jeden raz zrobiłem ten błąd, wiało według pomiarów w porywach do 120-130km/h i… musiałem siadać na ziemi kilka razy by mnie nie zwiało z grani :) Tak się tylko lekko mówi 100km/h a to na serio silny wiatr.

    • Też miałem podobnie. Na Kasprowym zawiało 115 km/h, a ja szedłem z kolegami na Giewont. Raz tak zawiało, że musieliśmy się nawzajem trzymać i położyć na ziemi. Jak tylko wiatr zelżał to pobiegliśmy w bardziej osłonięte miejsce.

   • Skala Beauforta https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Beauforta 7 i 8 stopień są najbardziej interesujące. 7 (51 – 62 km/h) „Duże gałęzie w ruchu. Słychać świst wiatru nad głową. Kapelusze zrywane z głowy.” 7 (63 – 75 km/h) „Gałązki są odłamywane od drzew. Samochody skręcają pod wpływem wiatru.” Więc jak ktoś mówi o 100 km/h i żadne gałązki nie spadły, to wiadomo, że coś jest nie tak.

    • Derecho_

     Dokładnie, wiatr powyżej 50 km/h jest wyraźnie odczuwalny, gdy zbliża się do 70 km/h to pojawiają się już drobne szkody w postaci połamanych gałęzi, uderzenia wiatru czuć na sobie i w trakcie jazdy samochodem, ogólnie jest duży szum, co też potęguje siłę we własnych odczuciach.

   • Grzesiu – Żywiec

    Mi się tutaj ze 2-3 razy zdarzyło pisać, że wiało ponad setkę, wtedy nie precyzowałem gdzie wiało, bo mieszkam w kotlinie i różnym miejscom się obrywa zależnie od kierunku, ale 3 razy miałem po fakcie dobre argumenty na poparcie tej tezy jak powyrywane z korzeniami potężne drzewa liściaste, połamane w pół jak zapałki świerki, czy też rozwalona konstrukcja komina. Za każdym razem takie incydenty kończyły się stratami w przesyle oraz sporą interwencją odpowiednich służb. Wiem jak rzadko zdarzają się takie sytuacje i jakie warunki do tego są wymagane, dlatego śmieszy mnie tutaj, gdy ciągle ludzie piszą o niebywałej sile wiatru, a tu im gałązki z liśćmi połamało. 😉

    Trzeba by porozstawiać u mnie czujniki w kilku miejscach, aby mieć realny przegląd na sytuację wiatrową, bo jestem przekonany, że wszystkie te przypadki, kiedy ludzie paniką, to maks 70-90km/h wtedy też są straty, ale dosyć charakterystyczne, a gdy już jest konkret, to i ja panikuję, a to zdarzyło się jakieś 3 razy. :)

 • Grzegorz | N.Tomyśl

  Do Berlina dociera już chłodny front :)
  Jaka prognoza do końca miesiąca? Wg mnie kontynuacja dotychczasowej prognozy z niewielki ochłodzeniem po 25 listopada.

 • Kolejna aktualizacja i ciśnienie 975 hPa, a ja mam się znaleźć idealnie na południowym skraju oka. http://wstaw.org/m/2016/11/18/51_31.gif Może zobaczę jakieś ciekawe formacje chmurowe.

 • Paulina Piasecka

  Wysłuchano moich próśb i wyszło słońce, jest dosyć ciepło jak na tą porę roku. 😛

 • Derecho_

  Dzisiaj halny daje wyraźnie o sobie znać, przed południem porywy przekraczały 60 km/h pojedyncze mogły podchodzić do 70 km/h. Wiatr połamał gałęzie, po ogrodzie latały plastikowe wiaderka i inne małe rzeczy, na jednym z domów w okolicy widziałem około 3 m zerwanej obróbki z dachu. Jest przynajmniej słonecznie, w cieniu 10 st. C.
  Ciekawie było dokładnie rok temu, przez S i SE Kraju przeszła formacja liniowa z wyładowaniami i bardzo silnym wiatrem, wiało 80-100 km/h, lokalnie więcej. Wiatr uszkadzał dachy i przewracał drzewa, były także przerwy w dostawach prądu.

 • krystek- Wrocław

  linióweczka koło Szczecina http://misi.ayz.pl/pogodynka/

  • Grzesiu – Żywiec

   jakiś mistrz kamerek potrafi sprawdzić czy leci coś pokaźnego na czele tej liniówki?

   • krystek- Wrocław

    tu wygląda tak w Serbinowie http://sarbinowo.webcamera.pl/ jest link do mapy z kamerami także i można śledzić kamerki nad morzem

 • Damian Chorzów GŚ

  Ale halny… Ledwp co przekracza 50km/h tak z 3-2 razy mozna powiedziec bylo, ze mocno wieje.

  • Adrian

   Ty w chorzowie w środku woj chcesz halny? Nawet ostrzeżenie nie było na te rejony

 • darkoss(GŚ, W od Pszczyny)

  wyskoczył mi link z porywami wiatru aktualnymi? podrzuci ktoś:)

 • Greg20
 • Paulina Piasecka

  Gorzów, około 13-stej solidnie popadało. Strasznie mocno dzisiaj wieje i to zwiększa uczucie chłodu, ale tak ogółem nie jest zimno.

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Ładne burzyczki nad Francją :)

 • Pv0

  Wschód Słońca, dzisiejszy poranek :)
  http://i.imgur.com/J1NTuxm.jpg

 • Fajefajter – Nowy Sącz

  Widok z balkonu, rano był o wiele ciekawszy wałek nad górami, ale nie chciało mi się wychodzić na zewnątrz robić foto 😉
  http://i.imgur.com/3jFwnVt.jpg

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Filmik spod Wielkiej Krokwii w Zakopanem, ładnie wieje https://www.youtube.com/watch?v=8JjLyS5XgL8

  • Damian Chorzów GŚ

   o panie… ale napier*ala :O a inni tu panikują już przy 50

   • Adrian

    Na tym filmie nie wieje nawet 60km/h moge się założyc

    • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

     A co byłeś tam i mierzyłeś siłę wiatru?

     • Adrian

      A to nie widać bo filmiku?

     • Adrian

      Ja tam widzę max. 50-60km/h w trakcie nagrywania bo oczywiście wczesniej czy pozniej wiało więcej

     • Damian Chorzów GŚ

      jak dla mnie tam wieje min z 70

     • Adrian

      trudno mi to dokłądnie ocenić nie ukrywam bo gościu lata z tą kamerką tu i tam jakby mu mrówki po ręce latały ale jak dla mnie max. 60km/h na początku filmiku może ciut więcej

     • Damian Chorzów GŚ

      na początku filmiku wieje najmocniej zdecydowanie

     • Adam(Wlkp)

      W/g mnie na filmie wieje max. 40km/h

 • Adrian

  Jak na anomalia niskiego zasięgu lodu w Arktyce wpłynie na Polskę?

 • Kujawy :) GniewKowO-City

  http://wstaw.org/w/4eeq/
  Taki zachód u mnie

 • Damian Chorzów GŚ

  Boże, dziękuje. Po całych trzech dniach silnego wiatr w końcu ustał. Szczerze miałem już tego serdecznie dosc.

 • Damian Chorzów GŚ

  Dobra, w większosci Polski halny ustał (chociaż troszkę), więc pytanko, mianowicie ile u was max dzisiaj wiało? U mnie z tego co pokazuję to 8,0 m/s o 12:17 czyli słabiutko, około 35km/h.

  • Adrian

   Nawet na Świętym Krzyżu( Góry Świętokrzyskie) zawiało niemal 60km/h

   • Adrian

    Czysty wiatr fenowy wystepuję głównie tam gdzie zaznaczyłem na mapce. Czasami się zdarza że wstępuje w głąb woj. Śląskiego ale nie jest to już taki typowu halny. Nad pozostałą częścią województw Polski południowej jest to zwykły charakterystyczny wiatr z południa
    http://wstaw.org/w/4ef6/

 • Kuba_Beskid_Śląski

  Przed chwilą w Bielsku-Białej pykło 89 km/h, jeżeli chodzi o Wisłę to o dziwo wieje słabo, wczoraj chyba mocniej nawet wiało…

 • Mads98

  Na Podkarpaciu tradycyjnie już najmocniej powiało w Dukli 94km/h, u mnie porywy przekraczały 70 km/h, złamało się jedno drzewo w okolicznym lasku, śnieg popłynął przy temp 8 stopni.Wreszcie ciekawszy dzień, choć czekam na dużo ciekawsze :)

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  I stało się 1060 hpa przekroczone 😉 Obecny rekord najwyższego ciśnienia atmosferycznego wynosi 1088 hpa 😉

 • dawidbayern15

  Podejrzenie tornada w okolicach Hannoveru; http://www.wetteronline.de/wetter-videos/2016-11-18-st?cat=1

  U mnie też było dynamicznie mimo,że modele nic nie widziały. Pojawiło się kilka silnych porywów wiatru i ciekawe chmury. Stacja zanotowała u mnie 63 km/h :> Z góry przepraszam za fatalną jakość.

  http://wstaw.org/w/4efK/

  Krótki film;

  https://www.youtube.com/watch?v=eFDc4xDdoEc

 • Wojtas, łódzkie, pow. zgierski

  W Łodzi na Lublinku maksymalny poryw 8,5 m/s . Czyli kicha i wtopa modeli, tradycji stało się zadość.

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  2 głębokie niże w rejonie SW Anglii (jeden po drugim) w odstępie zaledwie 1,5 dnia
  http://meteomodel.pl/gfs-para-eu/MSLP/39
  http://meteomodel.pl/gfs-para-eu/MSLP/75
  Francja szykuje się do wichur.

  • Dawid

   Coraz bardziej w Europie zaznacza się Atlantyk. Na wybrzeżu Francji może powiać powyżej 120 km/h spokojnie( chodzi o porywy). Tutaj widać z jaką dużą róźnicą ciśnień będziemy mieli do czynienia na tym obszarze: http://www.lightningwizard.com/maps/Europe/gfs_cape_eur45.png Ciekawe jak się konwekcja rozwinie.

   • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

    Linióweczka na 100% ;D

 • Damian Chorzów GŚ

  http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=688 powie mi ktos co to za dziwny uskok wiatru jutro?

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Się rozbłyskało nad Morzem Północnym 😉 http://pl.blitzortung.org/live_lightning_maps.php?map=10

 • pogodowefusy(NW Wielkopolska)

  Witam po dłuższej przerwie. Aktualnie u mnie niezły bajzel się dzieje. Jak widać na radarze przechodzi niewielka struktóra liniowa, która generuje podmuchy wiatru rzędu 70-80 km/h. Aktualnie mijam park I widzę kilka połamanych niedużych gałęzi. Dodatkowo mocno zostałem zmoczony przez krótkotrwały ale intensywny deszcz.

 • Paweł – Łowca Biłgoraj
 • Ewa Zelis

  https://www.facebook.com/tatromaniak1/posts/551687901704270 piękny fen nad Taterkami. Prawda – widziałam rankiem , gdy śmigałam do roboty, co prawda tylko początki tego zjawiska, ale one już wróżyły takie cuda:) – ja tylko na trasie N.Sącz-Limanowa ( w znacznej odległości , tak więc efektu takiego nie było).

 • Zanzi Centrum

  Centrum cisza, spokój. Jutro porcja wody. Taka zima może być :)

 • Tadeusz Foryszewski

  Dziś opady, a potem długo długo nic?:o

 • Adam(Wlkp)

  kurcze jakie piękne Asperatusy się u mnie pojawiły. Po Cb’ku jest to mój ulubiony typ. :-)

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Ledwo, ledwo ale dmuchnęło te 50 kmh wczoraj, najwyższe prędkości zanotowano w Tatrach gdzie podczas halnego osiągał 108 kmh :) http://www.weatheronline.pl/weather/maps/current?LANG=pl&DATE=1479466800&CONT=euro&LAND=PL&KEY=PL&SORT=2&UD=0&INT=06&TYP=windspitzen&ART=karte&RUBRIK=akt&R=310&CEL=C&SI=kph

 • Grzesiu – Żywiec

  Poleci ktoś jakiś dobry program do składania timelapsów? Vegas mi się wycrashował i ponowne instalacje nic nie dają, pobrałem na szybko startrailsa, jakość taka, że szczena opada, rozmiar 26sec video to 4gb 😉

  • Paweł – Łowca Biłgoraj

   A jakiego vegasa masz ?

   • Grzesiu – Żywiec

    pro 11, musiałbym ogarnąć nowego, albo przerzucić się na adobe premiere czy jakiegoś afterefexa, ale to raczej odpada, bo ten mój kochany laptop wiesza się przy wszystkim :>

    • Paweł – Łowca Biłgoraj

     Może czas go porządnie przeczyścić, ale bardziej sugerowałbym rozebranie spodu i czyszczenie spężonym powietrzem z kurzu i nałożenie nowej warstwy pasty termoprzewodzącej. Potem czyszczenie softu 😀 Mam Vegasa 13 Pro i mi wyrabia się bez wieszeania chociaż nie testowałem go do grubszych timelapsów ale takie 2 minutowe zrobiłem 😀

     • Grzesiu – Żywiec

      Jestem informatykiem, nic z tym złomem nie zrobię więcej, trzeba by płytę główną dać nową, dysk twardy i parę drobiazgów ogarnąć. I tak to raczej wina po stronie softu od vegasa, mi trzeba prostego programu do złożenia zdjęć w film, o to proszę 😀

   • Grzesiu – Żywiec

    Wszystko jest okej do momentu kliknięcia ‚Render As’.

  • heh a mi telefon umarł szok ):

  • Polecam LRTimelapse, działa we współpracy z Lr i niezłe efekty wychodzą. Wersja darmowa ma limit do 400 zdjęć. Poza tym można w VirtualDub składać, ale to trochę droga przez mękę 😉

   • Grzesiu – Żywiec

    Wpadłem na pomysł porobienia paru takich rzeczy z nudów, naprawdę ładne timelapsy mi wychodzą, ale efekt wow kończy się na edycji, bo trzeba to skleić, a potem jeszcze w jakimś programie do video złożyć kilka do kupy i oprawić w audio. Gdzieś zresztą zrobiłeś taki ogromny post o tym jak to robią profesjonaliści, szukałem, ale nie znalazłem, dlatego pytam. Niestety mój łóden pisi robi mi schody, gdyż nie pozwala zainstalować programów typu adobe premiere, a w tej wersji elements, to można przedszkolaków uczyć. Muszę jakąś alternatywę do finalnej obróbki znaleźć w zamian za vegasa, bo ja bez tworzenia jakichkolwiek filmów robię się prawie bezwartościowy wśród społeczności pasjonatów meteo 😀

 • Bogusław Żużela

  Witam.Wie ktoś co się stało z Radar eu.?Z jakiego obecnie korzystacie radaru?

 • Damian Chorzów GŚ
  • Mads98

   To jest błąd.

  • Krzysztof [Świętokrzyskie S]

   Łódź oazą na pustyni burzowej.

  • slavko pow.Gorlice

   NIE ZGADZAM SIĘ z twoja pogoda.pl

 • dawidbayern15

  Hej pewnie pomyślicie,że jestem jakiś głupi,ale wie ktoś może jak kręcić film lustrzanką? Mam dość kręcenia filmów telefonem, a nigdzie w necie nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. Nikon d3300, z góry dziękuję :)

  • wloodasek

   Poczytaj instrukcję :)

  • Jak chcesz kręcić filmy D3300, to dobrze jest mieć obiektyw typu AF-P, chyba że chcesz ustawiać ostrość manualnie. W obiektywach AF-S słychać odgłos pracy silnika AF, który dyskwalifikuje takie nagranie, czyli lepiej zostać przy telefonie. A żeby nagrywać, trzeba włączyć live view, a co zrobić później, to instrukcja powinna wytłumaczyć, bo w moim 7200 mam przełącznik między filmowaniem a fotografowaniem, którego w 3300 nie ma.

   • dawidbayern15

    Już wiem jak, dzięki :)

   • Filmy tak zasadniczo się kręci na manualnej ostrości, raczej nikt nie używa AF do filmowania, szczególnie tak statycznych scen jak burze, tym bardziej że do tego używamy zwykle szerokich kątów, gdzie głębia ostrości jest bardzo duża.

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Chciałbym takie coś kiedyś ujrzeć na własne oczy https://www.youtube.com/watch?v=16Rknhfww2U

  • Maciek (KĘTY, MAŁOPOLSKA)

   I jeszcze w tej latarni być, miazga by była :)

 • Michal

  Witam,polecam aplikacje pogodową Windyty na Androida,jak dla mnie rewelacja:)

 • Damian Chorzów GŚ

  Po niecalym 1 dniu bez silnego wiatru on znowu zaczyna sie nasilac..

  • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

   Boże, marudzisz i marudzisz…

   • Damian Chorzów GŚ

    Po takiej kaprysnej pogodzie tez bys marudzil.. Nic przyjemnego taki wiatr

 • Arek Nieuw Vennep

  moja dzisiejsza konwekcja, piekne widoczki…blisko Amsterdamu nawet postrzelalo z tego co widac na zdjeciach, polecam :-)

  http://postimg.org/gallery/3avc591tw/53ee12f0/

  • krystek- Wrocław

   piękne widoki anie szarość i ponurość u nas

  • cumlonimbus ~!!! (:

  • Ładne knuckles’y na kowadłach jak na późno jesienną porę. Ogólnie ciekawe widoki, choć Holandia to inny klimat niż SW PL więc tam pewnie takie widoczki są znacznie częstsze niż np. w moich okolicach 😉

 • Dawid

  Co powiecie na takiego asusa (telefon nie dla mnie) ? http://www.mgsm.pl/pl/katalog/asus/zenfone4a450cg/Asus-ZenFone-4-A450CG.html
  Może jest coś lepszego za około 400 zł. Macie jakieś propozycje :)

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  1065 hpa, O TAK, JEST MOC :)

 • Dawid

  Dziękuje Wam za zaangażowanie i aż tak wyczerpujące odpowiedzi. Nie musieliście się, aż tak przejmować. Rozpatrzę wasze propozycje :)

  • Krzysztof [Świętokrzyskie S]

   Ja tam lubię dużo pisać 😉

 • Krzysztof [Świętokrzyskie S]

  https://www.youtube.com/watch?v=BQ5lgOJWyc0

  Ciekawy filmik, akcja 0:36 😉

 • Arek Nieuw Vennep

  Szykuje mi sie na jutro w Holandii ładna wichura widze, dobrze ze na samym wybrzezu nie mieszkam, bo bylo wesolo… a tu takie info jeszcze od Severe Weather Europe:

  An intense deep surface low is approaching English channel tonight and will cross it tomorrow morning, its parallel track will affect NNW France, N Belgium, S British Isles and most of the Netherlands with severe, locally damaging winds. Peak wind gusts should exceed 120-140 km/h at some places – stay alert for falling trees! Some convectively enhanced gusts seem possible within stronger cells along the front as well!

  https://www.facebook.com/severeweatherEU/photos/pcb.1905062589716833/1905060713050354/?type=3

  http://expertimages.weatheronline.co.uk/daten/proficharts/en/2016/11/19/basis12/nweu/boen/16112009_1912.gif

  • silvA
   • Krzysztof [Świętokrzyskie S]

    A u nas, nic.

   • Mads98
    • Właśnie. GFS jest nieco łagodniejszy od WRF, jednak szykuje się ciśnienie zdecydowanie poniżej 980 hPa. Ja w południowej Anglii obecnie mam nieco poniżej 1000 hPa, ale za 10 godzin będę miał już tylko ok 975 hPa. WRF daje mi porywy do 100 km/h, a GFS do 80 km/h. Sprawę dodatkowo komplikuje konwekcja. Gdyby przejście tego niżu zbiegło się z przypływem podczas superpełni, to zapewne morze by się wylało, chociaż w obecnej konfiguracji też może być „ciekawie”. Niestety godziny przypływu połączonego z przypływem sztormowym przypadają na godziny nocne i nie wiem czy będzie cokolwiek ciekawego widać.

 • Krzysztof – Kraków/EU

  Na Kasprowym porywy sięgaja prawie 150km/h. To jest moc !!

  http://wstaw.org/w/4eo7/

 • 1 lampa poszła na polu jea

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia
 • Gdyby ktoś nie wiedział, dzisiaj z Przylądka Canaveral na pokładzie rakiety Atlas-V startuje GOES-R, amerykański geostacjonarny satelita meteorologiczny nowej generacji. Na jego pokładzie znajdą się takie nowości, jak np. GLM (Geostationary Lightning Mapper) – pierwszy na świecie satelitarny detektor wyładowań atmosferycznych umieszczony na orbicie geostacjonarnej, mapujący wyładowania w sposób ciągły z opóźnieniem 20s. Informacje o samym satelicie i odliczanie do startu:

  http://www.goes-r.gov/

  A sam start będzie można oglądać na NASATV:

  https://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html#media

  Warto śledzić zarówno sam start, jak i informacje i dane z nowej generacji amerykańskich satelitów, chociażby dlatego, że w przyszłej dekadzie EUMATSAT planuje wynieść na orbitę satelity Meteosat trzeciej generacji (MTG), które w pewnym stopniu będą czerpać właśnie z rozwiązań zastosowanych np. właśnie w GOES-R.

 • Przemek

  U mnie niezła zadyma. Leje i wieje całkiem konkretnie. Fajnie zacina deszczem z różnych kierunków.
  Norma roczna jeśli chodzi o opad osiągnięta.

  • Damian Chorzów GŚ

   u mnie słabo wiało i wieje, to znaczy można tak powiedzieć, bo mysle ze 40 nie przekroczylo. Na wszystkich stacjach na GŚ podają ze z 10 m/s wiało

 • Piotrr SWlkp

  Rzućcie okiem na windyty na południowy Meksyk. Wiatry z nad Zatoki ładnie przeciskają się tam przez przesmyk.

 • zagrzmiało szok

  • Piotrr SWlkp

   Przypomnisz miejscowość? W styczniu grzmiało, to był szok. I ten kolor błyskawic, nie fioletowy jak latem tylko zielonkawy. Cyryl…

   • sosnowiec GŚ Śląsk albo mi się zdawało ale bardzo podobny dźwięk był

   • No patrz, nie wiedziałem że podczas Cyryla była u nas burza :) Nie pamiętam tych czasów zupełnie, miała jakąś większą aktywność czy tylko pojedyncze błyski?

  • krystek- Wrocław
   • Piotrr SWlkp

    Nie ma ale gruchnąć mogło. Mają tam gęste chmury.

 • Arek Nieuw Vennep
  • krystek- Wrocław

   tylko nie dojdzie do Polski i u nas nuda

   • Arek Nieuw Vennep

    no nie dojdzie to fakt ale czasami to dobra informacja..

 • Z bieżących obserwacji można wysnuć wniosek, że bliższa prawdy jest prognoza modelu WRF. Ciśnienie na stacji Ouessant-Stiff spadło do 977,0 hPa, a najsilniejszy poryw to 133 km/h. Jeszcze mocniej zawiało w Pointe Du Raz bo aż 150 km/h. http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&state=France&osum=no&fmt=html&ord=REV&ano=2016&mes=11&day=19&hora=22&ndays=1&Send=send U mnie wiatr się wzmaga, a na najbardziej reprezentatywnej stacji dla mojego regionu zawiało jak do tej pory 68 km/h http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=03876&decoded=yes&ndays=2&ano=2016&mes=11&day=19&hora=22 ale wszelakie atrakcje dopiero przede mną. Na radarze fajnie widać http://www.metoffice.gov.uk/public/weather/observation/map/#?map=Rainfall&zoom=5&lon=-4.00&lat=55.01&fcTime=1479550500

 • Arek Nieuw Vennep

  porywy ponad 160 km/h, niebezpiecznie naprawde, ciekawe co bedzie w nocy oraz rano nad kanalem La Manche

  Severe Weather Europe

  Intense winds of deepening cyclone over W English Channel right now (at central MSLP of 977 mbar): weather station Camaret (29) is reporting winds gusting >160 km/h right now!

  https://www.facebook.com/severeweatherEU/photos/pcb.1905147679708324/1905147503041675/?type=3&theater

  https://www.facebook.com/NoodweerBenelux/photos/a.373346252738178.85657.373327649406705/1276318289107632/?type=3&theater

 • Za @NASA – start #GOESR opóźniony z powodu błędu technicznego. Nowa godzina startu nieustalona. Okno startowe trwa do 00:42 czasu polskiego.

  • Start #GOESR nie wcześniej niż 00:07 czasu polskiego.

  • odwołali czy co ?

   • Póki co nie wcześniej niż 00:17 czasu polskiego. Duże prawdopodobieństwo że odwołają, bo niewiele czasu zostało w oknie startowym

    • 00:22 start ):

     • Nie wcześniej niż 00:22, jeśli w ogóle. Na razie problem wciąż nierozwiązany, jeśli się uwiną przed końcem okna startowego wystartuje, jeśli nie – start będzie przesunięty na następny termin.

     • 00:27
      chyba nie poleci dziś

     • Już 00:32. Jak napisałem na TT, mam nadzieję że wystartuje ale niestety szanse coraz mniejsze.

 • Start #GOESR przesunięty na sam koniec okna startowego – 00:42. Wygląda na to że dotychczasowe problemy zostały rozwiązane, wszystko wskazuje że #AtlasV jednak wystartuje dzisiaj z Cape Canaveral.

  Wybaczcie hashtagi, kopiuję bezpośrednio z TT/FB bo nie chce mi się pisać 2x tego samego 😉

 • Odliczanie rozpoczęte. To już pewne – GOES-R jednak poleci.

  • Paweł – Łowca Biłgoraj

   I poleciał : )

 • i jak poleciał bo na 8 sekundach do startu ten mój jeb.ny złom się wyłączył

  • No i wylądował w…, a nie to było w drugą stronę. Tak na serio, to wystartował, tylko jakoś tak dziwnie. Zamiast lecieć prosto w górę, to jakoś tak zaczął skręcać w lewo. Tyle kasy przeznaczyli, a tu taka wpadka :)

 • Wiatr mnie obudził, więc mam trochę nowych informacji. Niż okazuje się być silniejszy niż przewidywał to bardziej odważny WRF, a ciśnienie spadło już przynajmniej do 965 hPa. http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=03857&decoded=yes&ndays=2&ano=2016&mes=11&day=20&hora=04 Zdjęcie satelitarne ukazuje ładną strukturę niżu http://pl.sat24.com/pl/gb Zdecydowanie najładniejszy niż w jakim kiedykolwiek miałem okazję przebywać. Podsumowując nie są to dobre wieści dla mieszkańców wybrzeża w zagrożonych obszarach.

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Piękny niż „Angus” na zdjęciach satelitarnych 😉
  http://pl.sat24.com/pl
  http://pl.sat24.com/pl/de

 • Po godzinie 7 byłem sprawdzić sytuację nad morzem. Fale mniejsze niż się spodziewałem, ale to wina kilku czynników takich jak wiatr wiejący lekko w stronę morza i odpływ wywołany zarówno Księżycem, jak i wzrastającym ciśnieniem atmosferycznym. Jednak wyraźnie zaznaczyła się linia, gdzie dotarło morze podczas tego „superprzypływu”. Moje wcześniejsze przypuszczenia okazały się słuszne. Brakowało 0,5 – 1 m wysokości i morze by się wylało. Gdyby ta sytuacja wystąpiła podczas minionej superpełni, to zatopiło by całą strefę przybrzeżną na wysokość kilkudziesięciu centymetrów.

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Sztorm w Dawlish spowodowany orkanem,troszeczkę słaba jakość zważywszy na to iż film był kręcony w nocy. https://www.youtube.com/watch?v=dzT6YeURxEQ

 • lach sądecki
 • Krzysztof – Kraków/EU

  Nie chcę spamować zdjęciami z gór, ale moim zdaniem warto zerknąć. Po prostu genialna gra światła, oraz potęga gór..

  https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/t31.0-8/15123039_1360652980626301_3824081702770976725_o.jpg

  Autorką jest Kinga Stachura.

  • Ewa(Legnica)

   po prostu piękne :)

  • krystek- Wrocław

   zachwyt!

 • Taki tam mocno podkolorowany zachodzik 😉
  http://wstaw.org/w/4erm/

 • bezburzowiec Chęciny/Tokarnia

  Oj dawno już mnie tu nie było, ale masa zajęć mi to uniemożliwiała, ale w międzyczasie dokonywałem analizy przestrzennej i klimatycznej swojej okolicy. Dokładnych wyników badań przedstawiał tu oczywiście nie będę, ale na ich podstawie mogę stwierdzić, że powinien nie narzekać, a cieszyć się że tu mieszkam :-) To „bezburzowie” ma duży potencjał, tylko ostatnio lubi wszystko zawalać jeden czynnik. Jednak sądzę, że w ciągu najbliższych 3 lat, a może już w przyszłym sezonie powinna tu pojawić się silna burza. 😉

  • Krzysztof [Świętokrzyskie S]

   Nadzieja umiera ostatnia!

 • Czarutek
  • Niesamowite kolory! Pozazdrościć, nie wiem czy już Ci to pisałem ale całkiem niezłe masz te foty :)

   • Czarutek

    Dzięki. Szkoda, że nie znalazłem lepszej miejscówki na zachód, bo mogłoby być jeszcze lepiej, ale i tak jest nieźle :)

    • Grzesiu – Żywiec

     ładne soczewki tam strzelały w kierunku WG, aż dziwne, że się tutaj nie złapały, ja się zebrałem z miejscówki 15 minut za wcześnie, bo miałbym je w podobnych kolorach jak tutaj :/

     • Czarutek

      Jest jedna po prawej stronie na 1. zdjęciu, ale słabo widoczna, bo przysłoniły ją chmury.

    • Łowca112 (DŚ)

     w miarę dobry widok na zachód jest między Cięciną a Żabnicą, na wzniesieniu przy forcie „Wyrwidąb” jest tam chyba też szlak rowerowy.

     • Czarutek

      Ok, dzięki za info. Dziś nie spodziewałem się w ogóle, że będzie ładny zachód. Akurat kończyliśmy 27km górską wycieczkę, czekaliśmy już przy aucie i z minuty na minutę widok był coraz lepszy. Podbiegłem szybko 100m, żeby znaleźć jakiekolwiek miejsce do focenia. Także był taki full spontan.

  • krystek- Wrocław

   ech jeszcze dołu by sie przydało i byłby odlot :)

 • Grzesiu – Żywiec
  • Endrju Warszawa Bielany

   Sporo ładnie wyglądających chmur lentikularnych

 • Czarutek

  W Beskidzie Śląskim, od wysokości 900m npm można spotkać nieciągły śnieg, ale jest go mało.
  A takie coś spotkałem na szlaku :)
  http://wstaw.org/m/2016/11/20/DSCN9284.JPG
  Ładnie zapozował.

  • Wojtas Koronowo Kuj-Pom

   Cholera jasna ! Powiedz mi, czy to prawda, że te żmije skaczą na 3 metry ? I czy one mogą zaatakować bez powodu, czy dopiero po tknięciu jej np. kijem ?

   • Wojciech(E-Świętokrzyskie)

    To zaskroniec zwyczajny :-)
    Niejadowity i całkiem nieszkodliwy wąż.

   • Czarutek

    Odp. jest niżej, ale tylko dopowiem, ze przez 2-3 min w ogóle się nie ruszał, dopiero jak go podźgaliśmy lekko miękkim patykiem, to ‚poszedł’ żółwim tempem poza szlak. Nie chcieliśmy go zostawiać na środku szlaku, bo jeszcze ktoś mógłby go zdeptać, a dość dobrze wtapiał się w kolor liści i gałęzi. Aż się zaśmiałem, jak zobaczyłem jak ślamazarnie sobie pełza. Spodziewałem się, że odskoczy, bo się będzie bał, a ten zachował stoicki spokój.

   • Adam(Wlkp)

    to jest niegroźny Zaskroniec :-)

 • Derecho_

  Weekend minął z niezłą i nawet ciekawą pogodą. Było przede wszystkim ciepło, dziś maks 14 st. C, wiatr wiał dość silnie z SE, ale bez szału. Wczoraj po południu i wieczorem podmuchy z SE dochodziły do 70 km/h, połamało trochę mniejszych gałęzi i ogólnie ładnie szumiało, zważywszy, że wiało cały czas, a nie pojedynczymi porywami. Przed północą zbliżał się front, na misi widać, jak opady umacniają się nad E Małopolską. Między 00:30 a 1:00 przeszła szybko mała formacja liniowa, fajnie dawało przez 2/3 minuty, deszcz intensywny, mocno lało po szybach, wiatr zmienił kierunek na W i NW. Widać na radarze poprzerywaną, dość długą liniówkę, ale radar odświeża się co 10 minut, więc jej dobrze nie widać. Jak wspomniałem na początku, dzisiaj wiatr znów z SE i ciepło ;).

  • Mads98

   U mnie teraz zerwał się dość niespodziewanie halny, szum dookoła ,jest ciekawie :)

   • Derecho_

    Przynajmniej coś się dzieje, ale mam rodzinę w Holandii i mówili, że ostatnio dwa dni z rzędu była burza, patrzyłem na detektory i rzeczywiście. Dzisiaj znów ładnie im wiało, patrzyłem to porywy około i ponad 100 km/h, chodzi o tereny na N od Amsterdamu, tam to mają dopiero ciekawie :).

    • Mads98

     Tam w okresie jesienno-zimowym mają super :)..My musimy jeszcze poczekać na orkan.

 • Łowca112 (DŚ)

  Witam po „krótkiej” nieobecności, nic ostatnio i tak się ciekawego u mnie nie działo, ale powoli powracam do jakiejś aktywności.
  Dzisiaj ujęcia z widokiem na wschodnią część Gór Sowich
  http://wstaw.org/h/b5b1d48c695/
  http://wstaw.org/h/5ecbe4bc987/

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia
 • Paweł – Łowca Biłgoraj

  Coś ciekawego widać na horyzoncie jeśli chodzi o pogodę :) ?

 • Arek Nieuw Vennep

  taki „wiaterek” byl na lotnisku Schiphol dzisiejszego popoludnia..
  oj dawalo konkretnie, pierwszy raz widzialem taka wichure chyba, a takich nieudanych prob ladowan bylo pewnie wiecej…

  https://www.facebook.com/severeweatherEU/videos/1905630352993390/

  • Piotrr SWlkp

   Koszmar, najgorsze że baby pewnie darły ryja.

   • krystek- Wrocław

    pewnie nie tylko baby :)

    • Grzesiu – Żywiec

     Zazwyczaj ci co udają najtwardszych najgłosniej krzyczą 😉

 • krystek- Wrocław

  na dobranoc z dzisiejszego zachodu http://wstaw.org/m/2016/11/20/DSC_9267a.jpg

 • TomTom (Wrocław)
 • dawidbayern15

  30.07.2016, chyba najllepsza burza w 2016, jeżeli chodzi o fotogeniczność. Burza jak większość mnie ominęła, ale grzmoty były donośne i niemal ciągłe :)

  http://wstaw.org/w/4ev5/
  http://wstaw.org/w/4ev6/
  http://wstaw.org/w/4ev7/
  http://wstaw.org/w/4ev8/

 • Nagranie z zeszłego roku – gdy na skrzynkę przyszedł mi mail i z komputera poszedł sygnał dźwiękowy, ja w tym czasie nagrywałem burzę za oknem, i piorun i sygnał zgrały się idealnie:
  https://youtu.be/Pk-pK9QHx98

 • Przemek

  Co za fantastyczna pogoda. +13.8 o 7.45
  I w końcu poranek ze słońcem. Cieplutko jak w kwietniu.

 • Grzesiu – Żywiec

  Według pogodynki w Katowicach jest ponad 17*C

  • Greg20

   Coraz więcej stacji na południu Śląska osiąga/przekracza 17*C Mega ciepło :)
   Bielsko Biała 18,2*C http://monitor.pogodynka.pl/#station/meteo/349190600

  • rama.k-ce

   no u mnie pokazuje 20*C,a stacja w GiGu 19*C

  • Czarutek

   U mnie 18°C, poszedłem załatwiać sprawy w urzędach ubrany w krótkie spodenki i krótki rękawek, a ludzie nawet chodzili w czapkach i zimowych kurtkach :O
   Kompletnie nie rozumiem debilnej manii ubierania się pod kalendarz.

   • Grzesiu – Żywiec

    Ja od wczoraj latam na krótko po górach, ludzie patrzą się na mnie dziwnie, ale temperatura jest wręcz idealna, tylko wieje tak, że pogotowie energetyczne widziałem dzis dwa razy 😉

 • Krzysztof – Kraków/EU

  http://meteo.kdwd.webd.pl/index.php?lang=pl

  18,7C – Jak w Maju o 7 rano :)

 • ale upały wg mnie jest 19/20*C piękna pogoda

  • Adam(Wlkp)

   piękna to by była jakby na T1000 było -5 i gradient 2 C/100m :-)

 • andree – Lubaczów

  Chwilę temu u mnie niebo przykryły chmury niskiego piętra i momentalnie zimno się zrobiło…
  Tutaj zdjęcie z pogranicza chmur i pięknego niebieskiego nieba jakie było przez cały dzień. Wieje z kierunku SE.

  http://wstaw.org/m/2016/11/21/20161121_144832.jpg

  A tu jak nadciągają chmury znad Ukrainy (fajnie to wygląda na zdjęciach satelitarnych).

  http://wstaw.org/m/2016/11/21/Screenshot_20161121-145107.png

 • Luca

  Dziś ładnie, ciepło, bezchmurnie… chwilo trwaj 😉

  http://wstaw.org/h/648bdd6b557/

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Bardzo wysokie temperatury jak na listopad w kraju, Kraków rządzi 😀 http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynext?state=Pola&rank=100&ano=2016&mes=11&day=21&hora=12&Enviar=Ver

 • Przemek

  +18.1 zanotował mój termometr dzisiaj.

  • Greg20

   Bieruń 19,2*C. Jutro powtórka :) nie mogę się doczekać ostatniego tak ciepłego dnia w ciągu najbliższych 3 miesięcy

  • Dawid

   Wow! W cieniu ? Ja o takiej temperaturze moge pomarzyć o tej porze 😀

 • Przegrzebując dziś stare filmy na dysku znalazłem dobrze zmontowany film z piorunami z roku 2012 o którym zupełnie nie pamiętałem. Oczywiście wrzuciłem:
  https://www.youtube.com/watch?v=EDdvdwCzuY0

  • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

   Twoj śmiech mnie rozpie***lił 😀 https://www.youtube.com/watch?v=DJsVuwK_6OU

   • Chwilę wcześniej pomyślałem „nie ma co się chować, burza jest jeszcze daleko” I wtedy Bum. Nawiasem mówiąc ten film jest nieco za długi, powinienem był go przyciąć do połowy.

    • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

     Piorun może strzelić nawet 20 km od kowadła burzowego, z tego co wiem 😉 Rdzeń ślicznie zarysowany 😉

 • Czarutek
  • andree – Lubaczów

   Trzecie ma dobry klimacik :)

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  A się w Anglii rozbłyskało

 • Dawid

  Dobra, pochwale się 😀

  http://www.zlb-pl.eu.org/poradniki/poradnik-do-odczytywania-prognoz-z-modeli-numerycznych/

  Myślę, że nie będziecie mieć problemy z odczytywaniem prognoz z modeli numerycznych. Uległ on dużej zmianie i z tej wersji korzystajcie :)

  • pusiek64

   Super robota wszystko jasno i rzetelnie opisane. Każdy początkujący powinien się z tym zapoznać. Naprawdę brawo teraz do tego można dokładać kolejne informacje :)

   • Dawid

    Dzięki 😉

  • Myślę że taki wpis można wyróżnić – napracowałeś się przy poradniku sporo. Na pewno przyda się wszystkim tym, którzy przychodzą tu i szukają konkretnych odpowiedzi na pytania dotyczące modeli, konwekcji i innych a którym słownik na stronie może nie wystarczać 😉

   • Dawid

    Dzięki Łukasz.

 • Grzesiu – Żywiec

  Fajny zachód był, ale się niestety spóźniłem i fotki wyszły jakie wyszły.

  https://s13.postimg.org/yqbkp7ign/20161121_155635_HDR.jpg

  https://s15.postimg.org/7japda0mj/20161121_160540_HDR.jpg

  • Dawid

   Co ty chcesz od tych zdjęć :). Ładne są.

   • Grzesiu – Żywiec

    15 minut przed ich wykonaniem był zachód życia, a te tutaj dodatkowo wyglądają jakby je 3 razy przez photoshop przepuścić 😀

    • Dawid

     Widzisz też czasami tak mam- Polska, tutaj każdy narzeka. A jakbym wcześniej zrobił to zdjęcie to by było coś- nie ma co się zamartwiać i kryttkować samego siebie. Dobrze że masz ambicje, ale wszystko ma swój umiar- taka sentencja ode mnie hehe.

     • Grzesiu – Żywiec

      raczej chciałem przekazać, że zachód był dziś bardzo zajeb****, ale cóż, nie od dziś wiadomo, że jestem schizofrenikiem/perfekcjonistą(niepotrzebne skreślić) i rzadko jestem zadowolony z efektów 😀 ale dla przykładu wczorajsze foto, to pierwsze od góry podoba mi się całkiem bardzo, a zachód był zdecydowanie gorszy niż ten dziś 😀

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Cz.2 Zdjęć 😉
  http://postimg.org/image/jvbpruwht/
  http://postimg.org/image/w391hg9bd/
  5 Lipca miałem 2 burze, pierwszą około 17-18 większość wyładowań była zasłonięta przez rdzeń opadowy więc udało mi się uchwycić tylko 2 w miarę widoczne wyładowania, burza charakteryzowała się nawalnym opadem deszczu oraz porywistym wiatrem, jedna z silniejszych jakie miałem w sezonie 😉

 • Jakub

  Tymczasem lada moment w japońskie wybrzeże( Fukushima) uderzy fala tsunami. Wszystko to, przez trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3.

 • Tosia
 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Pora na nocną sesję 😉
  http://postimg.org/image/jx3atuk2z/ Widać ładnie zarysowanego shelfa,jedynego w sezonie
  http://postimg.org/image/icadub115/
  http://postimg.org/image/ttwjm08vb/
  http://postimg.org/image/pkwp19pkt/
  http://postimg.org/image/59nhzelar/
  Reszta jak pozrzucam na komputer 😉

  • Dawid

   Taki słaby sezon niby we Wrocku, a cały czas pioruny wrzuca.

   • właśnie też się zastanawiam nad tym

   • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

    Jak już jest u nas burza to z przytupem 😀 Są dość rzadko ale jak już to mocne 😀

 • Dawid

  Wow. Wyróżniony komentarz. Dzięki :) Ależ ciepło dzisiaj, można bez kurtek łazić, niektórych widziałem w koszulkach,ale to już przesada.

  • ja dziś w majtkach wyszedłem

   • krystek- Wrocław

    tylko patrzeć jak będziesz kichać, oby tylko na tym sie skończyło :)

   • Grzesiu – Żywiec

    w sosnowcu środek lata się zbliża akurat, to wszystko się zgadza 😉

    • tylko konwekcji brak

     • Grzesiu – Żywiec

      sezon burzowy w sosnowcu przypada akurat na środek zimy więc dalej mnie nic nie dziwi 😉

   • PiloT

    Pisali o tym w innemedium.pl

  • Gratulacje, szkoda tylko że taki wyróżniony komentarz zostanie wyróżniony tylko w tym artykule i po pojawieniu się nowego artykułu już tam nie będzie widoczny 😉

   • Dawid

    Dzięki. Spoko, wystarczy tutaj :). Szkoda, że nie powstanie taki wspólny poradnik, co kiedyś Mariusz z Lublina miał pomysł. Nie wiem czy pamiętasz.

    • Pamiętam, wypowiadałem się tam raz nawet. Fajny pomysł to był, faktycznie szkoda że to upadło bo wg mnie była to dobra okazja dla użytkowników DQ na poszerzenie wiedzy 😉

     • Dawid

      To by był dopiero poradnik, jakby tak połączyć siły. Zawsze można zacząć od nowa, ale te wypowiedzi trzeba lepiej przechować.

 • Łączenie zdjęć w panoramę niesie ze sobą kilka negatywnych konsekwencji, jednak jeden aspekt wrróżnia się na plus. Mowa o rozdzielczości. Przedstawiam 48 Mpx zdjęcie dzisiejszej niesamowicie wyglądającej konwekcji.

  http://wstaw.org/m/2016/11/22/Untitled_Panorama2.jpg
  Zdjęcia robione na szybko przez otwarte okno. Dynamika zjawiska była na tyle duża, że próba udania się w lepsze miejsce obserwacyjne zaowocowałaby brakiem zdjęć. Obróbka także wykonana na szybko, ale najważniejsze, że coś widać.

  • czym robione ?

  • Trzeba przyznać że fota całkiem niezła 😉 Nie byłbym jednak sobą gdybym się nie przyczepił (wybacz, tak już mam, nieznośny ze mnie typ ;)) – a mianowicie widać abberację chromatyczną, na przyszłość w Lr Lens Correction – Remove Chromatic Abberation (w ACR ta opcja jest pod ikonką soczewek na górze pod histogramem), jedno kliknięcie a potrafi nieźle pomóc, wiem z doświadczenia bo mój 10-22mm dość mocno abberuje więc tej opcji często używam 😉

   • Też to zauważyłem, ale już nie chce mi się teraz wszystkiego robić od początku. Zauważyłem jednak kolejną rzecz, a mianowicie słynną nikonowską żółtaczkę. Na laptopie wygląda wspaniale, ale już na smartfonie, który o dziwo lepiej oddaje kolory (sprawdzałem ostatnio wydruki) zamiast białego i szarego mam żółte. Pobawiłem się w PS i teraz na smartfonie wygląda dobrze http://wstaw.org/m/2016/11/22/Untitled_Panorama123.jpg

    • Luz, i tak wygląda bardzo ładnie, jedynie po powiększeniu na 100% widać 😉

 • piękne niebo dziś jest http://wstaw.org/w/4eDo/
  i chyba zapoluje na oriona dziś

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Niesamowite nagranie burzy piaskowej w zachodniej Australii :)
  https://www.youtube.com/watch?v=wygvxtdv1Ko

  • Derecho_

   Przecież to okolice Cezarego, kręcone z Lubawy, jak znad Świniarca nadchodzi burza, niosąc tumany kurzu i piasku.

 • Z dzisiaj, pierwszy raz od grubo ponad roku mogłem zaobserwować Wenus. Jedyna planeta w układzie słonecznym kręcąca się w drugą stronę świeciła bardzo jasno nad południowo-zachodnim horyzontem. Z każdym dniem będzie się wznosić coraz wyżej. Zdjęcie jest jakie jest, niestety nie mogłem lecieć na jakąś miejscówkę więc zostało focenie z balkonu 😉

  http://wstaw.org/m/2016/11/22/wenus.jpg

  Uważne oko zauważy również w okolicy Wenus Nunki, drugą najjaśniejszą gwiazdę gwiazdozbioru Strzelca :)

  • Grzesiu – Żywiec

   Co to za czerwona plama na lewo od choinki?

   • O cholerka, teraz to mnie zagiąłeś 😀 Poczekaj moment, pomierzę to i owo to może się uda ustalić 😉

   • Mam! To HIP 92643. Tak nawet początkowo myślałem, tylko nie zgadzał mi się kąt między nim a inną gwiazdą widoczną po ukosie w górę od niej. Jednak po rozrysowaniu sobie tego w Photoshopie i prowizorycznym pomierzeniu odległości wynika z tego że to jednak HIP 92643 :)

    • Grzesiu – Żywiec

     Cholera jasna, dobry jesteś 😀

     • Problem w tym, że V4407 Sgr nie zgadza się pod kątem klasy widmowej. Chyba że ekstynkcja swoje zrobiła, tylko że gwiazda znajdująca się nawet niżej jest wciąż niebieska :/

      Trudno jednoznacznie stwierdzić. Dzisiaj już raczej nie mam czasu ale kiedy indziej jeszcze spróbuję to przeanalizować 😉

     • Grzesiu – Żywiec

      może to jakaś flara z tego słupa/masztu? 😉

     • Nie, na pewno nie. Hotpixel też odpada. Przesuwa się równo z gwiazdami 😉

 • Derecho_

  Zmienna ta pogoda w ostatnich dniach. Tydzień temu było rano mroźno, temp. spadła do -8 st. C i leżał śnieg:
  http://wstaw.org/m/2016/11/15/DSC_2177.jpg
  Dzisiaj maksymalnie w cieniu 16 st. C, więc lekki ubiór wskazany, co ma swoje plusy, np. przyjemniejsze widoki na ulicy ;). Ogólnie ostatnie dni są ciepłe, chociaż chwilami przeszkadza silniejszy wiatr z SE.

  • Mads98

   A za tydzień znowu najprawdopodobniej przymrozi.

 • Damian Chorzów GŚ

  Stawiacie że ile legia przegra?

  • readlordek/małopolska

   Po co tak od razu być negatywnie nastawionym? A może wygrają? :) Lepiej jakbyś zadał pytanie „jaki będzie wynik” a nie ile przegrają.

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Pod koniec listopada szykuje się nam spływ chłodnego powietrza z północy,
  http://meteomodel.pl/gfs-para/WIND850/144
  Powrót do chłodnych dni
  http://meteomodel.pl/gfs-para/T2M/147
  Oraz chwilami nieco silniejszego wiatru północnego potęgującego odczucie zimna
  http://meteomodel.pl/gfs-para/GUST/147
  Rozkład wartości ciśnienia atmosferycznego wygląda ciekawie 😉
  http://meteomodel.pl/gfs-para/MSLP/132

  • Marcin z Opola

   Poczatek grudnia ma mocniej wiac

 • ale legię zeszmacili Dor 5 Leg 2 hi hi ha ha

  • Jakub

   Chyba meczu nie oglądasz, bo wynik nie do końca odzwierciedla grę Legii. Mieli realną szanse na 3:3 i tylko poprzeczka stanęła na drodze.
   Z ciekawostek, to ten mecz leci na rekord w ilości bramek. Już pobili jakieś tam rekordy w danym czasie.

 • Grzesiu – Żywiec

  Dosyć ciepło dziś, można sobie na krótko chodzić, prawdziwa złota jesień.
  Niektórzy się nawet na plażing wybierają 😉

  http://wstaw.org/m/2016/11/23/20161123_092359-2.jpg

  • dawidbayern15

   Smażing plażing

  • krystek- Wrocław

   o i moda na piórka :)

 • Ajdi Koscian

  To ochlodzenie to waszym zdaniem jak dlugo potrwa? Szkoda ze sniegu nie widac.

 • Adam(Wlkp)

  wow fajne opady GFS wypluł na koniec prognozy.. szkoda że to jeszcze tyle czasu :-/

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Aktualne anomalie temperatury na świecie, aktualizowane codziennie 😉 http://cci-reanalyzer.org/DailySummary/#T2_anom

 • rynio

  dziś w Kozach k. Bieska-Białej było nieoficjalnie + 19C

 • krystek- Wrocław

  U nas wiosna jesienią, a na pograniczu Hiszpanii i Francji i Morza Śródziemnego sie dzieje, fajny układ burzowy tam przechodzi

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Bardzo fajne kompilacje ogólnie koleś porobił, oto jedna z nich https://www.youtube.com/watch?v=57Z5D7wJp9E

 • Krzysztof [Świętokrzyskie S]

  Sigma na czarny piątek robi promocję 50% na wszystkie obiektywy, chyba na amazonie.

  • Tylko problem w tym, że po tej „przecenie” te obiektywy kosztują tyle samo u nas. A nawet jeśli są troszkę tańsze, to u nas możesz sobie kupić osobiście w sklepie fotograficznym, pomacać przed zakupem i wybrać z kilku egzemplarzy dostępnych na stanie. Tak więc raczej nie jest to dobry interes 😉

   • Ja od pewnego czasu myślę nad S srt 50-100. Jutrzejszy dzień wydaje się idealny. Jak znajdę dobrze spasowany egzemplarz do mojego body, w cenie ok 700 funtów, to nawet się nie będę zastanawiał. Z drugiej strony, sam już nie wiem czy to właściwy wybór. Do głowy przyszła mi jeszcze 85 1.4 art, ale ciężko będzie ją znaleźć. Swoją drogą, tak się zapędziłem, że spojrzałem na Milvusa. Co te przeceny robią z człowiekiem. Po tym „incydencie” wróciłem do pierwotnej koncepcji.

    • Piękna sprawa z 50-100mm f/1.8. Zdecydowanie radzę ten obiektyw niż 85mm f/1.4, różnica w świetle praktycznie żadna, a masz zooma.

     Ogólnie 50-100mm to bardzo dobry obiektyw, wg. optycznych najlepszy obiektyw kiedykolwiek testowany na matrycy APS-C (nie żebym przywiązywał jakąś szczególną wagę do testów laboratoryjnych, bo zwykle słabo oddają jak obiektyw sprawuje się w codziennym fotografowaniu). Sam rozważałem pójście w 80D + 18-35mm + 50-100mm, ale jednak już postanowiłem że za ok. rok przechodzę na FF więc dla mnie niestety ten obiektyw się nie nada 😉

     • Skoro FF, to chyba musisz poczekać na 6D mk2, bo pierwsza wersja ma słabą matrycę pod względem DR i ubogi AF, a 5D mk4 grzeszy ceną. Chyba, że D610/750 lub ich ewentualni następcy, a może masz zamiar pozbyć się lustra?

     • 6D :) DR mi aż tak nie jest potrzebny bo ostatnimi czasy nauczyłem się łączenia ekspozycji w Photoshopie i wiele zdjęć łączę tą metodą, nie potrzebuję nawet filtra połówkowego i też go nie kupię, jedynie pełne ND: 0.9 i Big Stopper. AF jest faktycznie problemem i wiele myślałem na ten temat, ale spójrz: 99% sytuacji w których używam AF ma miejsce, gdy robię reportaże w szkole. Jak kupię 6D za rok, to zostanie mi max. 5 miesięcy szkoły, podczas których i tak raczej nie będę robił zdjęć, tylko uczył się na maturę. W pozostałych sytuacjach (krajobrazy, astro, pościgi burzowe) AF praktycznie nie używam – więc nie będzie on problemem 😉

      6D mk II może być naprawdę ciekawy ale patrząc na ceny nowych produktów Canona, jak np. 5D mk IV i 16-35mm f/2.8L III USM, to obstawiam że będzie kosztował ok. 12 tyś zł, czyli mniej więcej tyle, ile chcę przeznaczyć na cały zestaw (lustro + 2 obiektywy) 😛

 • Paweł – Łowca Biłgoraj
  • krystek- Wrocław

   ta liniówka objęłaby całą Polskę wzdłóż, ależ maja ciekawie

 • krystek- Wrocław

  ależ nas mgła , widzialność około 50m, masakra, współczuję tym co są za kierownicą na trasie

 • Ania Kocurek
 • silvA

  Bardzo interesujące prognozy na poniedziałek, spływ arktycznego powietrza (na 500 hPa nawet -40*C!), zaostrzenie gradientu temperatury i niewielkie CAPE. Możliwe typowe burze śnieżne.

  • Mads98

   Nieźle też wygląda sam początek grudnia, niż nurkujący z nad Skandynawii, ale za daleko jeszcze niestety.
   http://wstaw.org/w/4eNl/linki/

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia
 • Michał (Świętokrzyskie-Zachód)
 • pusiek64

  Pięknie wygląda niż, którego GFS rzucił nad północną Polskę 2 grudnia .Przyniósł by on opady śniegu połączone z silnym wiatrem. W następnych dniach warto obserwować kolejne aktualizacje, ponieważ początek grudnia może rozpocząć się bardzo ciekawie.
  http://wstaw.org/m/2016/11/24/ojoj.png
  http://wstaw.org/m/2016/11/24/ojoj_2.png
  http://wstaw.org/m/2016/11/24/ojoj3.png

 • Grzesiu – Żywiec

  Idealną pogodę wybrałem sobie na testowanie miejscówek przed zimowymi atrakcjami

  http://wstaw.org/m/2016/11/24/20161124_132723_HDR.jpg

  Ale jak napada choć trochę śniegu, to jestem pewien, że fotki będą przednie :)

 • Damian Chorzów GŚ

  No, windyty są super 😀 W Czwartek 1 grudnia pokazują dla Gorzowa 149 km/h 😀

 • Jakub

  Znowu się trzęsie… Tym razem Salwador i magnituda 7,2.

  • Wojciech(E-Świętokrzyskie)

   Robi się ciekawie…
   Oby podano trochę szczegółowych informacji.

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia
 • krystek- Wrocław

  Basen Morza Śródziemnomorskiego od estofexu dostał aż do rana stopień ostrzeżeń 2. Sporo tam się dzieje

 • Marcin16

  Nie spodziewałem się tak pięknego słońca o poranku w Łodzi. Jak widać stratusy otoczyły miasto. Dodatkowo panuje lekki mróz.

 • Witam. Wszystkie modele widzą u mnie śnieg z niedzieli na poniedziałek w ilości ok. 5-6 cm. Chyba się sprawdzi :)

 • Perry (S łódzkiego)

  http://meteomodel.pl/gfs-para/MSLP/165
  GFS na coraz więcej sobie pozwala, ale wiadomo pewnie jak się skończy.

  • krystek- Wrocław

   ładnie to wygląda, moze powiać sporo

  • Dawid

   Te prognozy są coraz bardziej zaskakujące. Niesamowita jest ta dynamika w prognozach. Tutaj doskonale widać jak tworzy się zaburzenie z którego powstaje niż: http://meteomodel.pl/gfs-para-eu/MSLP/132. Według gfs-a później niż się pogłębia, tym samym zwiększyć się może wiatr,wystąpić mogą bardzo silne opady,a nawet burze, choć na razie jest mało tej chwiejności http://meteomodel.pl/gfs-para-eu/MSLP/150
   Bardzo aktywny prąd strumieniowy napędzać ma chmury z błyskawiczną prędkością. Czy się sprawdzi ? Możliwe,że częściowo się to sprawdzi. Silny i bardzo silny wiatr może wystąpić. Trzeba obserwować aktualizacje, bo jeszcze się może zmienić.
   http://meteomodel.pl/gfs-para/WIND300/165

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Ładny front ciągnie ze sobą niż znad Portugalii przebiegający od Włoch aż po Atlantyk :) warto spojrzec na ruch chmur które pędzą ku zachodowi.

 • bezburzowiec Chęciny/Tokarnia

  Bardzo przyjemny piąteczek, temperatura około 5-6*C, bez wiatru i co najważniejsze z pięknym błękitnym niebem. Szkoda, że jutro już zapanuje stratus.

 • Dawid
 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia
 • Krzysztof – Kraków/EU

  Co za pogoda, dzisiaj są tak bardzo przekroczone normy zanieczyszczeń powietrza, że komunikacja miejska jest darmowa. I do tego tak ciemno jak w nocy. Zima… :/

  https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/15122997_1281321491888205_4418039078957444441_o.jpg

  • krystek- Wrocław

   masakra

  • Lidka- RokietnicaWLKP zachód

   Przerażające dane.

 • oho chyba CME pójdzie ze słońca coś tak wygląda
  http://meteo.org.pl/sun

 • Zawali nas. Miejscami pół metra- http://www.modellzentrale.de/WRF/12Z/RR0-72h_eu.png

  • wloodasek

   Chyba 5 cm :)

  • Derecho_

   WRF wylicza w tych miejscach 20-30 cm śniegu, nie wiadomo, czy rzeczywiście najmocniejsze opady pójdą tym pasem, ale i tak możecie liczyć na ciekawy efekt morza ;).

 • Adrian

  Noi czyżby południe Polski musi szykować się na silne wichury z początkiem Grudnia. Nie chce myslic co bedzie jak głęboki niż pójdzie po południwoej stronie Bałtyku

  • Marcin z Opola

   A na ta chwile jak pojdzie?

   • Adrian

    NE województwa Mazowieckiego wejdzie od Warmii trochę dziwna trajektoria

  • Mads98

   Dobrze to wygląda, choć najlepiej mają mieć południowi sąsiedzi.
   http://meteomodel.pl/gfs-para/MSLP/153

   • Adrian

    Dlatego mówie ze lepiej jakby okazało się że pójdzie bałtykiem bo wtedy najgorsze zgarnie S Polski

    • Mads98

     Najgorsze, czyli najlepsze 😀

     • Adrian

      No w sumie tak. Jeszcze GFS ma potencjał do zaniżania porywów. Zobaczymy co UM wypluje ale oby się utrzymało to

     • Adrian

      Nikomu nic żeby się nie stało. Może mi zerwać dach z chaty ale niech ten niż je*** w Polskę bo danwo nie było takich rzeczy

   • Damian Chorzów GŚ

    za 153h to wiesz, nie ma sensu patrzec na takie fusy

    • Mads98

     Ta wiem, nie musisz mi tego tłumaczyć 😉
     Ale niż jest trzymany od kilku aktualek , więc nie ukrywam, że licze na niego.

 • Przemek
 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Niepowiem całkiem ciekawie by było 😉
  http://meteomodel.pl/gfs-para/MSLP/150
  http://meteomodel.pl/gfs-para/WIND10/150
  http://meteomodel.pl/gfs-para/MSLPCH/150
  http://meteomodel.pl/gfs-para/DLS/159
  http://meteomodel.pl/gfs-para/WIND925/150
  Bacznie obserwujmy aktualizacje na te dni, bo pogoda będzie dynamiczna z początkiem grudnia 😉

 • Derecho_

  Obejrzyjcie sobie, daje do myślenia:
  https://www.youtube.com/watch?v=2kYw67Ec0XQ

  • Przemek

   Dobrali się do ropy, koncerny zbrojeniowe zarobiły miliony a potem szukali dziadka z brodą przez 10 lat z pomocą tak nowoczesnego sprzętu, wywiadu itd. :)

  • o co w tym biega znowu wmawiają że nie było samolotów ?

   • Grzesiu – Żywiec

    wmawiają, że to wina samolotów 😉

    • dziwne że nic nie gadają o tym mniejszym wtc co runął ile on miał pięter ze 10 / 15 pięter

     • krystek- Wrocław

      a runął w ten sam sposób, a samolocik w niego nie uderzył, co mnie zdziwiło jak pokazywali na żywo

     • adam – Tychy

      Miał ponad 30 pięter tak na oko

    • Derecho_

     Obejrzyjcie jeszcze raz ten film, naprawdę nie rozumiecie o co w nim chodzi, nie trzeba być specem w języku angielskim.

     • Grzesiu – Żywiec

      Nie muszę oglądać, by wiedzieć, że to wszystko było ukartowane. Już dawno widziałem wypowiedzi ekspertów, że samolocik tego nie był w stanie tego zburzyć. Angielski mi też nie obcy 😉

     • to było ukartowane tylko po to aby USA mogła wjechać do IRAKU ze wszystkim a tak to cięcia itd

     • Grzesiu – Żywiec

      Przemo niżej wyjaśnił 😉

     • też prawda ale jest tak jak i ja napisałem wyżej

     • Przemek

      Irak to trochę inna sprawa ale efekt ten sam. Tam podobno była broń masowego rażenia

     • Derecho_

      Spoko, już wiem o co chodziło w Twojej wypowiedzi, luzik ;).

  • adam – Tychy

   Trump ma zrobić nowe śledztwo. Zobaczymy, będzie ciekawiej niż u nas ;p

  • No daje do myślenia. Dało mi do myślenia, jak ludzie mogą być aż tak głupi, że wierzą takiemu samozwańczemu fizykowi. Jeszcze przykład kontrolowanego niszczenia budynków. Ręce opadają. Dolne piętra zaczęły „wybuchać” pod wpływem nacisku wynikającego z opadania górnej części wieży, a nie z kontrolowanych wybuchów. Podczas burzenia budynków ładunki podkłada się od spodu i górne piętra spadają rozsypując się (także pod wpływem nacisku i nikt nie musi tam niczego wysadzać). Czyli efekt musi być taki sam. Dolne piętra WTC zachowują się tak samo jak górne piętra podczas kontrolowanego burzenia i to jest zgodne z fizyką, bo działające siły są podobne.

   • Derecho_

    Z tym się trzeba zgodzić i to jest prawda, że pod wpływem nacisku górnych części budynku wzrasta ciśnienie i dolne zostają rozrywane. Podobne efekty można dostrzec w zjawiskach meteorologicznych – silnych wiatrów czy trąb powietrznych. Pod wpływem dużej różnicy ciśnienia zostaje np. zerwany dach czy rozerwane ściany, zależne od siły zjawiska. Tutaj nie chodzi także o to co napisałeś, wytłumacz to innym, którzy żywo uczestniczyli w dyskusji. Jak widać daje to do myślenia i oczywiste, że warto rozmawiać :).

    • Ja nie neguję tego, że mogło to być ukartowane. Różne rzeczy działy się w historii ludzkości. Nie jestem ekspertem w tego typu temacie, więc się nie wypowiadam. Jednak co nieco wiem na temat podstaw praw fizyki (zwłaszcza atmosfery) i dlatego moim zdaniem, takie filmiki próbujące udowodnić coś czego nie było, służą tylko i wyłącznie omamieniu ludzi, którzy się na tym nie znają i jak to się teraz mówi, łykają te bzdury jak pelikany.

     • Derecho_

      Wiadomo, że do takiego typu filmików trzeba podchodzić racjonalnie, nie można wszystkiego od razu łykać, ale ogólnie przesłanie takiego materiału może być słuszne, co zauważyłeś na początku. Wiele jest niewyjaśnionych sytuacji, które na pierwszy rzut oka wydają się prawdziwe, ale po głębszej analizie coś jest nie tak.

     • Dążenie do prawdy jest słuszne, ale moim zdaniem nie tędy droga. Próby udowodnienia, że WTC zostały zniszczone ładunkami wybuchowymi są skazane na porażkę, bo do tej pory nie przedstawiono żadnych dowodów zgodnych z prawami fizyki. Na nieszczęście tej tezy, oficjalna wersja wydarzeń ma 100% zgodności z fizyką i nikt nie udowodni, że było inaczej. Także od tego momentu wchodzimy w politykę, a jesteśmy na stronie o pogodzie :)

     • Derecho_

      Na wiele tematów można pisać, dopóki użytkownicy trzymają poziom, ale rzeczywiście, niektóre tematy, np. polityka wzbudzają wiele kontrowersji i dzielą userów, więc lepiej zakończyć taki temat. O pogodzie i meteorologii można dużo pisać, wszak to PŁB :).

 • krystek- Wrocław
 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia
  • Damian Chorzów GŚ

   Fioletowy wiatr :O

 • Marcin z Opola

  Te prognozy gfs co do wiatru na pld kraju traktowac powaznie czy sie zmieni?

  • Krzysiek

   Na pewno w jakimś stopniu jeszcze się zmieni, ale tak czy siak powieje mocniej, co do tego modele są dość zgodne.

  • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

   Powiem tylko tyle…jest coś na rzeczy :)

  • adam – Tychy

   Jak zwykle przy takich niżach najbardziej powieje w NW części kraju, co już GFS zaczyna rysować

   • Marcin z Opola

    Ogladalem mapki to wg mnie wiac bedzie SW kraju popraw mnie jak sie myle

  • Wszystko zależy od tego jaką trajektorią pójdzie niż, który w tej chwili praktycznie będzie się przemieszczał nad północo wschodnią, wschodnią ścianą Polski. Jeśli modele wywalą go jeszcze dalej na wschód, północny wschód bardziej na Białoruś automatycznie prognozy wiatrowe będą zredukowane. Tak samo jeśli Niż okaże się płytszy. Jak Dawid wspomniał na górze, wrażenie robi prąd strumieniowy który mógłby bardzo napędzać dynamiczną aurę nad naszym Krajem.Na ten moment prognozowany Niż jest stosunkowo głęboki, zaostrzający się gradient baryczny między północno wschodnią częścią Polski a zachodem i południowym – zachodem oraz silny prąd strumieniowy będą skutkować silnym wiatrem i przy takich okazjach w górach w terenach podgórskich będzie dmuchanie. Ogólnie północny zachód, zachód, południowy zachód, południe, centrum Kraju, lokalnie południowy wschód, tutaj wiałoby najmocniej. Margines błędu nadal jest dość spory tak więc do Środy wszystko będzie ciekawostką. Choć trzeba zaznaczyć że wchodzimy w dość dynamiczny okres. Miejscami powieje Zimą, a nocami w następnym tygodniu szykują się dość spore spadki temperatur.

 • Ajdi Koscian

  Też mam pytanie odnośnie tych wichur w czwartek, widze że w Wielkopolsce podmucha. Ma być groźnie czy gfs przesadza?

  • Perry (S łódzkiego)

   Czas pokaże, chociaż GFS od kilku dobrych aktualek podtrzymuje dobre warunki na mocny wiatr, dzisiaj ECMWF dość podobny scenariusz wypluł, więc wydaje się, że mocniej to raczej na pewno powieje.

  • Jakub

   GFS zazwyczaj zawyża porywy wiatru. Teraz pokazuje 22-23 m/s, czyli w praktyce byłoby pewnie max 19-20 m/s. Nie widzę powodu dla którego można byłoby się czegoś obawiać, tym bardziej, że jest to dosyć odległy termin.

   • Perry (S łódzkiego)

    Tutaj bym trochę polemizował, gdyż według mnie GFS oraz WRF najlepiej przewidują maksymalne porywy wiatru i chyba częściej spotkałem się, gdzie GFS zaniżał porywy niż zawyżał. Ale to moja opinia. Może ktoś się jeszcze wypowie w tej kwestii.

    • Krzysiek

     Też mi się wydaje, że GFS dość dobrze trafia z porywami, ewentualnie je trochę zaniża. Mam wrażenie, że maksymalny poryw w praktyce jest gdzieś w połowie między maksem z GFS a maksem z UM (który zazwyczaj porywy zawyża). A co do tego, czy to będzie 20 czy 22 m/s… 6 dni to chyba za wcześnie, aby o takich szczegółach dywagować, jakkolwiek jakiś straszny armageddon się nie zapowiada.

     • Ajdi Koscian

      Tylko od wielu aktualek gfs podczymuje prognozy z tym wiatrem.

    • Dawid

     Nie zawyża ani nie zaniża. Po prostu gfs nie uwzględnia możliwości konwekcyjnych porywów wiatru, podczas gdy um uwzględnia maksymalne porywy wiatru, które mają wystąpić w „najgorszym” przypadku, przy konwekcji na maksa. Tak jak pisze Krzysztof dobrze jest sobie obliczyć średnią z modeli, chociaz tym razem nie ma jak bo um jest na 60 h, a wrf na 72.

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Taka tam trąbka pyłowa 😉 nagranie z Kataru https://www.facebook.com/SevereWeatherWorld/videos/1243791358977617/

 • dawidbayern15

  W całym kraju w niedzielę (27.11) i poniedziałek (28.11) spodziewamy się porywistego wiatru z kierunku północnego, który może osiągać w porywach do 60-70 km/h, a na wybrzeżu już od soboty (26.11) podmuchy nawet do 100-130 km/h i sztorm w porywach do 12 stopni w skali Beauforta.

  Źródło : twojapogoda.pl

  Dramat

  • Dawid

   Tu pisałem wczoraj co o tym sądze. Na razie nie ma co się za dużo rozpisywać: https://m.facebook.com/meteokolobrzeg/?ref=bookmarks Na razie trzeba obserwowac, bo wszystko jest możliwe. Wystarczy że niż będzie głębszy o 5 Hpa i wejdzie bardziej w głąb Polski. Niesamowita aktywnosc prądu strumieniowego nawet około 80 m/s na 300 hPa, w takich warunkach może być ciekawie.

   • dawidbayern15

    Chyba nie zrozumiałeś przekazu, po pierwsze dziś mamy sobote (26.11), po drugie jakie 100-130 km/h?

  • Mads98

   Ale porywy mają osiągać duże wartości , w strefie przybrzeżnej do 100 km/h, a na głębokim morzu powyżej 100km/h
   http://wstaw.org/w/4f0j/linki/
   http://wstaw.org/w/4f0k/linki/

   • dawidbayern15

    Głębokie morze to nie wybrzeże.

    • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

     Święta racja :)

    • Mads98

     To fakt, ale pod 100 na wybrzeżu może zawiać,pomóc może też konwekcja.

     • dawidbayern15

      Z tym się zgodzę, druga kwestia to data, dziś mamy sobote (26.11). ;>

 • bezburzowiec Chęciny/Tokarnia

  Dziś u mnie przeciwieństwo wczorajszej pogody. Od nocy mglisty stratus ze szadzią i temperatura do tej pory ujemna. Ciekawe czy temperatura wzrośnie do +5*C jak zapowiada UM.

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia

  Niesamowite zdjęcie przedstawiające chmurę mammatus uchwyconą 25 listopada w Palermo https://www.facebook.com/SevereWeatherWorld/photos/pcb.1246497245373695/1246497022040384/?type=3&theater

 • No i od jutro mogą zachodzić zmiany w pogodzie czyli do deszczu dochodzić opady śniegu, krupy śnieżnej. W poniedziałek,we wtorek miejscami może ładnie posypać śniegiem.
  Najwyższy czas by nudna passa dobiegła końca i zaczęło wszystko przypominać cykl zimowy grudzień-luty :).

 • Sergiusz-ŁowcazWrocławia
 • Adrian

  Śmieć a nie model z tego GFSA nie dosc ze obciął na głębokosci nizu to jeszcze wichury zdjął. J……. to pies