Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 01.12.2016 i na noc 01/02.12.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.12.2016, godz. 07:00 CET do 02.12.2016, godz. 07:00 CET

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniej, zachodniej, środkowej i południowej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru pochodzenia konwekcyjnego.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 01.12.2016 i na noc 01/02.12.2016 r.

Prognoza konwekcyjna na dzień 01.12.2016 i na noc 01/02.12.2016 r.

Rozległy niż znad rejonu Lofotów oraz wyż znad Wysp Brytyjskich w ciągu ostatniej doby kształtowały pogodę w rejonie Polski. Na południowo-zachodnich peryferiach niżu pojawiło się zafalowanie na froncie atmosferycznym zmierzające wzdłuż południowo-zachodnich obrzeży fali górnej w stronę Polski. Silny prąd strumieniowy (ok. 60 m/s na wys. 300 hPa) będzie powodował szybki wzrost aktywności fali. Pojawi się zatoka niżowa, która szybko zamieni się w raptownie pogłębiający się układ niskiego ciśnienia. W czwartek przed południem ciepły sektor układu wejdzie z zachodu do naszego kraju. W godzinach wieczornych oraz w pierwszej części nocy z czwartku na piątek (01/02.12.2016) centrum aktywnego niżu przejdzie przez północny wschód Polski, a od Pomorza w kierunku południa i południowego wschodu kraju będzie przemieszczać się silnie zaznaczony chłodny front atmosferyczny. Wzdłuż linii frontu pojawi się pewna niestabilność troposfery oraz nieznaczna ilość energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji. Silne wielkoskalowe wspomaganie ruchów wznoszących towarzyszące frontowi atmosferycznemu znacznie ułatwią proces formowania się komórek konwekcyjnych z silnymi opadami i z porywistym wiatrem. Istnieje pewne prawdopodobieństwo pojawienia się liniowego układu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwałów. Układom konwekcyjnym lokalnie mogą towarzyszyć wyładowania atmosferyczne.

OMÓWIENIE

… obszar objęty stopniem 1. zagrożenia …

Pierwsze strefy komórek konwekcyjnych z silnymi porywami wiatru, które będą towarzyszyć przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, pojawią się na Pomorzu późnym popołudniem i wieczorem. Rozwój komórek konwekcyjnych będzie możliwy dzięki silnemu wspomaganiu ruchów wznoszących w środkowych partiach troposfery oraz obecności energii CAPE o wartości 100-150 J/kg. Duże wartości pionowego ścinania wiatru (MLS do ok. 25 m/s, DLS nawet do 50 m/s) będą sprzyjać szybkiemu organizowaniu się komórek konwekcyjnych w układy liniowe. Na chwilę obecną trudno stwierdzić, czy pojawi się jeden liniowy układ konwekcyjny z wbudowaną silną linią szkwałów, czy wystąpi kilka mniejszych formacji. W związku z silnym przepływem powietrza w dolnych i środkowych partiach troposfery (ok. 30 m/s na wysokości 850 hPa oraz ok. 35 m/s na wysokości 700 hPa), podczas przechodzenia układów konwekcyjnych będą występować silne, a punktowo nawet bardzo silne porywy wiatru. Układom konwekcyjnym mogą także towarzyszyć wyładowania atmosferyczne. W nocy z czwartku na piątek liniowa strefa opadów konwekcyjnych będzie dość szybko przesuwać się wraz z chłodnym frontem atm. na południe kraju. Wszędzie na trasie przejścia tego układu prognozuje się występowanie silnych porywów wiatru osiągających prędkość do ok. 90 km/h (w kilku przypadkach porywy wiatru być może osiągną prędkość 110-120 km/h). Układ (lub układy konwekcyjne) będzie przynosić niewielką liczbę wyładowań atmosferycznych, choć należy zaznaczyć, że najnowsze prognozy modelu GFS wskazują na istnienie w pobliżu chłodnego atmosferycznego niewielkich stref energii CAPE o wartości przekraczającej 100 J/kg. Dość niski LI ma pojawić się w większej części kraju (za wyjątkiem Polski północno-wschodniej). Wszędzie tam przechodzącemu chłodnemu frontowi atmosferycznemu może towarzyszyć liniowy układ konwekcyjny z porywistym wiatrem powodującym lokalne zniszczenia. W drugiej części nocy front dotrze do południowej części kraju. Tu nasilenie zjawisk towarzyszących liniowemu układowi konwekcyjnemu (lub kilku mniejszym liniowym strefom opadów konwekcyjnych) może być największe. Punktowe porywy wiatru mogą przekraczać prędkość 120 km/h, a w wielu miejscach osiągną prędkość do ok. 100 km/h. Może też wystąpić skokowy wzrost aktywności elektrycznej układu. Należy pamiętać, że będziemy mieć do czynienia z wiatrami jedynie częściowo spowodowanymi przez konwekcję. Gdyby zjawisk konwekcyjnych nie było, porywy wiatru prawdopodobnie osiągnęłyby mniejsze prędkości. Nie mniej należy pamiętać, że sam wiatr związany z dużym gradientem barycznym zarówno w czwartek, jak i w nocy z czwartku na piątek ma być na tyle silny, aby powodować lokalne szkody i miejscowe zagrożenia. Stąd prosimy zwrócić uwagę także na ostrzeżenia dotyczące wiatru wiejącego bez udziału konwekcji.

Warto też zwrócić uwagę na to, że na Pomorzu Wschodnim silne opady konwekcyjne (będą to głównie opady śniegu) będą utrzymywać się przez większą część nocy z czwartku na piątek. W regionie tym nadal mogą występować burze z dość silnym wiatrem, jednak ich siła będzie mniejsza od układów konwekcyjnych i burz występujących wzdłuż omówionego wcześniej chłodnego frontu atmosferycznego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.