Charakterystyka występowania burz oraz trąb powietrznych na obszarze Polski – rozprawa doktorska Mateusza Taszarka

Przedstawiamy Państwu kolejne obszerne opracowanie autorstwa członka naszego Stowarzyszenia, Mateusza Taszarka. Opracowanie to stanowi zbiór sześciu artykułów naukowych, które składają się na rozprawę doktorską Mateusza zatytułowaną „CLIMATOLOGY OF THUNDERSTORMS AND TORNADOES IN POLAND”.

http://lowcyburz.pl/download/taszarek_doc_www.pdf

Trasa trąby powietrznej z 15.08.2008

Trasa trąb powietrznych z 15.08.2008 r.

Większość artykułów to teksty w języku angielskim, opublikowane w prestiżowych czasopismach naukowych. Artykuły traktują m. in. o: klimatologii trąb powietrznych z uwzględnieniem historycznych przypadków trąb, możliwościach prognozowania trąb, warunkach synoptycznych i wskaźnikach konwekcyjnych związanych z prognozowaniem trąb oraz o klimatologii wyładowań atmosferycznych nad Polską.

Artykuły pisane są specjalistycznym językiem, nie są łatwe w odbiorze, jednak ze względu na żmudny proces ich recenzji, stanowią cenne źródło obiektywnej wiedzy na temat groźnych burz w Polsce. Być może to opracowanie zainspiruje część z Państwa, która właśnie teraz wybiera tematy prac dyplomowych.

Wyniki swojej pracy badawczej Mateusz wykorzystał do stworzenia strony internetowej z numerycznymi prognozami pogody, gdzie wykorzystywane są jego algorytmy – www.enwo.pl. Zachęcamy do jej odwiedzenia!

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.