Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 05.04.2017 i na noc 05/06.04.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.04.2017, godz. 08:00 CEST do 06.04.2017, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na dzień 05.04.2017 i na noc 05/06.04.2017

Prognoza konwekcyjna na dzień 05.04.2017 i na noc 05/06.04.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W ciągu ostatniej doby Polska była w zasięgu wału wyżowego ciągnącego się od północno-wschodniego Atlantyku po Rosję. Wał ten w środę w związku z wędrówką układu niżowego znad Morza Norweskiego w kierunku Morza Bałtyckiego zostanie podzielony na dwa odizolowane od siebie wyże. Wspomniany niż podczas swojej wędrówki zamieni się w zatokę niżową. Wraz z tym ośrodkiem barycznym będzie związany chłodny front atmosferyczny wędrujący przez Polskę z północnego zachodu na południowy wschód. Front będzie wypychał na wschód i południe dość ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie stare. W obrębie tej masy powietrznej pojawi się tuż przed frontem pewna, niezbyt duża energia potencjalna dostępna drogą konwekcji CAPE (do ok. 300-600 J/kg), co w połączeniu ze wspomaganiem rozwoju wilgotnej, głębokiej konwekcji (strefa głębokiej zbieżności wiatrów w dolnej troposferze) doprowadzi do rozwoju licznych ośrodków burzowych.

OMÓWIENIE:

… pas od woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego przez środkową część kraju po Górny i Dolny Śląsk oraz woj. małopolskie, a następnie południowy wschód kraju …

W ciągu dnia pod wpływem energii CAPE (do 300-400 J/kg na północy i do 500-600 J/kg na południu) oraz stref głębokiej zbieżności wiatru w dolnej troposferze, powstaną liczne, tworzące niezorganizowane układy wielokomórkowe, ośrodki burzowe. Liczba komórek burzowych będzie duża, jednak w zdecydowanej większości nie będą charakteryzować się większą aktywnością elektryczną (najbardziej aktywne komórki prognozowane są w południowej części omawianego obszaru). Słaby przepływ w niemal całym pionowym profilu troposfery, niewielkie wartości wskaźników kinematycznych sprawią, że burze będą przemieszczać się powoli i nie będą trwałe oraz zorganizowane. Jedynie na północy kraju ścinanie DLS w strefie chwiejności troposfery będzie osiągać 15 m/s, co może być przyczyną powstania 1-2 komórek zawierających płytkie mezocyklony. Ze względu na wolne przemieszczanie się komórek burzowych, w wielu miejscach prognozowane są znaczne opady osiągające wysokość do ok. 15-20 mm (w kilku przypadkach suma opadów może być większa, co może doprowadzić do lokalnych podtopień). Ze względu na nisko występującą izotermę 0°C, dość często będzie padać drobny grad, przy czym miejscami prognozuje się wystąpienie jego większej akumulacji, co też może być przyczyną lokalnych podtopień. W związku ze sporą chwiejnością w dolnej troposferze, nie wyklucza się kilku lejków kondensacyjnych, a nawet słabej trąby lądowej. Strefa burz z upływem dnia będzie się przesuwać powoli na wschód. Ruch tej strefy będzie bardziej polegał na dobudowywaniu się nowych komórek, a nie na ich stopniowym przesuwaniu się ku wschodowi. Pod wieczór burze będą stopniowo słabnąć i odsuwać się nad południowo-wschodnią część Polski. Choć aktywność elektryczna burz będzie coraz słabsza, prognozowana jest dość spora liniowa strefa opadów powstała w wyniku wcześniej występujących burz. Pojedyncze ośrodki burzowe w strefie tej mogą utrzymać się nawet do godzin nocnych, a całość strefy opadów po pewnym czasie zmieni charakter na wielkoskalowy. Choć w okresie ważności może wystąpić kilka przypadków silnych zjawisk burzowych (głównie silne opady), ich rozproszenie przestrzenne powinno być dość duże, a ryzyko ich wystąpienia – w związku z małą wartością CAPE i z niewielką wodnością troposfery (PW do ok. 22-24 mm) – marginalne. W związku z powyższym stopień 1. zagrożenia nie zostaje w tej prognozie wydany.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.