Prognoza konwekcyjna na dzień 13.04.2017 i na noc 13/14.04.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 13.04.2017, godz. 08:00 CEST do 14.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się w środowisku rozległej fali górnej, charakteryzującej się obniżonym ciśnieniem atmosferycznym, ale przede wszystkim mocno wychłodzoną środkową troposferą. W pasie od Atlantyku Północnego po Europę Środkową, w tym Polskę swój wpływ będzie zaznaczać wysoko-troposferyczny prąd strumieniowy przebiegający w strumieniu cyrkulacji strefowej atmosfery. Chłodne i dość chwiejne masy powietrza polarnego o cechach morskich transportowane w całej grubości troposfery będą sprzyjać rozwojowi konwekcji masowej z licznymi, przelotnymi opadami mieszanymi.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz, ze szczególnym uwzględnieniem pasa północnego, zachodniego, środkowego i wschodniego …

Prognoza konwekcyjna na dzień 13.04.2017 i na noc 13/14.04.2017

Prognoza konwekcyjna na dzień 13.04.2017 i na noc 13/14.04.2017

W czasie omawianej doby prognostycznej praktycznie cała Polska znajdzie się w zasięgu dość niestabilnej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Na szczególną uwagę zasługuje pas północny, zachodni, środkowy oraz wschodni, gdzie istotnie wzmocniony gradient pionowy temperatury między dolną a środkową troposferą (wpływ bardzo zimnej masy powietrza w środkowej troposferze oraz dziennego ogrzewania planetarnej warstwy granicznej) z wyraźnie zwiększoną zawartością wilgoci będzie sprzyjać masowej inicjacji rozproszonych chmur kłębiasto-deszczowych. W środowisku nasilonej prędkości wiatru w dolnych 6 km troposfery (od 15 m/s na poziomach 1550-3000 m do nawet 30 m/s na powierzchni 5600 m; im bliżej rejonów południowych, tym wiatr w wyższych partiach troposfery będzie silniejszy) oraz energii SBCAPE na poziomie 100-250 J/kg należy się liczyć z formowaniem zarówno pojedynczych komórek, jak i pasm konwekcyjnych, generujących przelotne opady mieszane o zmiennym, w tym silnym natężeniu i punktowo dość silne porywy wiatru prostoliniowego. Spodziewany rozkład temperatury w dolnych 500 hPa będzie faworyzować opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej, drobnego gradu, a miejscami nawet mokrego śniegu. Konwekcja zacznie się rozwijać w pierwszej części dnia, jednak jej kulminacyjna faza pojawi się w godzinach popołudniowych. Najmocniej rozbudowanym chmurom konwekcyjnym będą towarzyszyć wyładowania atmosferyczne, które możliwe są praktycznie na całym wyznaczonym obszarze prognozy. Powstałe zjawiska burzowe będą jednak wykazywać się sporą lokalnością.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.