Kolejne dni ze zmienną pogodą

Po intensywnych opadach deszczu w wielu regionach Polski, pogoda na obszarze niemal całego kraju względnie uległa stabilizacji. Temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju doszła do ok. 13-15°C, na dłużej pojawiło się również Słońce. W kolejnych dniach nad naszym krajem będzie oddziaływać odcięty niż górny ulokowany w rejonie Niemiec i zachodniej części Francji, w obrębie którego powstawać będą niże mezoskalowe. Z tego względu można spodziewać się zróżnicowanej pogody – w niektórych regionach Polski będą występować opady deszczu, w innych będzie dość pogodnie z temperaturą dochodzącą do kilkunastu stopni powyżej zera. Na południowym-wschodzie, gdzie dopłynie cieplejsza i bardziej wilgotna masa powietrza z rejonu Morza Czarnego, możliwe będą z kolei burze, z intensywnymi opadami deszczu, miejscami również gradu.

Chmury Cumulus humilis. Fot. Igor Laskowski

Chmury Cumulus humilis. Fot. Igor Laskowski

Dzisiaj na stan pogody w naszym kraju oddziaływał przede wszystkim klin wysokiego ciśnienia z centrum znajdującym się w południowej części Skandynawii. W związku z jego obecnością dominowały procesy osiadania powietrza z wyraźnie zaznaczoną w troposferze warstwą inwersji, w pobliżu której powstawały dzisiaj chmury „pięknej pogody” – Cumulus humilis, a także chmury kłębiasto-warstwowe Stratocumulus. Pomimo całkiem przyjemnej temperatury powietrza w stosunku do ostatnich dni – dochodzącej przeważnie do ok. 13-16°C, w wielu miejscach temperaturę odczuwalną obniżał umiarkowany wiatr z kierunków wschodnich i południowo-wschodnich, będący skutkiem zwiększonego gradientu ciśnienia pomiędzy wspomnianym wyżem, a układami niskiego ciśnienia z rejonu Francji i krajów Beneluksu.

Rozkład temperatury powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego wraz z wyliczaną prędkości wiatru na wysokości izobarycznej 500 hPa. Źródło: GFS ESTOFEX.

Rozkład temperatury powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego wraz z wyliczaną prędkości wiatru na wysokości izobarycznej 500 hPa. Źródło: GFS ESTOFEX Modelmaps.

Nadchodząca noc w wielu miejscach będzie dość chłodna. Temperatura powietrza spadnie przeważnie do ok. 3-5°C. Najcieplej będzie na południowym-zachodzie, minimalna temperatura wyniesie tam ok. 7-8°C. Najchłodniej będzie na północnym-wschodzie, do ok. 1-3°C. Przymrozki możliwe będą jeszcze lokalnie na Mazurach i na Podlasiu.

Natężenie opadu deszczu wraz z zachmurzeniem na 2.05.2017 r., godz. 14:00 CEST. Żródło: Model UM 1.5km

Natężenie opadu deszczu wraz z zachmurzeniem na 2.05.2017 r., godz. 14:00 CEST. Żródło: Model UM 1.5km, meteo.pl

We wtorek swój wpływ na pogodę w południowej i środkowej części Polski zaznaczy zokludowany front atmosferyczny (okluzja ciepła) związany z odciętym niżem górnym ulokowanym w rejonie Niemiec i Francji. Opady deszczu pochodzenia wielkoskalowego i częściowo konwekcyjnego pojawią się głównie w południowej i zachodniej części kraju. Strefa opadów z czasem przemieszczać się będzie w kierunku północnym i stopniowo będzie zanikać, zmieniając swój charakter na bardziej lokalny. Najsilniejsze opady wystąpią w południowej i środkowej części Małopolski, gdzie może spaść maksymalnie do ok. 15-20 mm deszczu. Późnym popołudniem i wieczorem zanikające opady deszczu mogą pojawić się również w środkowej i północno-zachodniej części Polski. Temperatura powietrza wyniesie przeważnie ok. 13-16°C, najcieplej będzie na Podkarpaciu, lokalnie nawet do 19-20°C. Tam niewykluczone będą również popołudniowe burze z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie drobnego gradu. Więcej szczegółowych informacji na ten temat pojawi się w naszej prognozie konwekcyjnej.

Noc z wtorku na środę na przeważającym obszarze Polski będzie spokojna i bez opadów. Miejscami opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego mogą wystąpić m.in. Mazowszu, Ziemi Świętokrzyskiej i na Lubelszczyźnie. Popadać może również lokalnie w regionach północno-zachodniej i centralnej części kraju. Temperatura powietrza przeważnie wyniesie ok. 6-8°C, najcieplej będzie na południowym-wschodzie, gdzie minimalna temperatura może wynieść ok. 10-11°C. Lokalnie na krańcach południowych (zwłaszcza w dolinach rzek) możliwe będą mgły.

Maksymalna temperatura powietrza wyliczana w dniu 3.05.2017 r. Źródło: Model GFS, Meteomodel.pl

Maksymalna temperatura powietrza wyliczana w dniu 3.05.2017 r. Źródło: Model GFS, Meteomodel.pl

W środę zachmurzenie frontowe obejmie znaczną część kraju, jednak miejscowe opady deszczu ograniczą się głównie do regionów środkowej części kraju (gdzie będzie najchłodniej – do ok. 9-11°C) i południowo-wschodniej części Polski (gdzie z kolei będzie najcieplej – lokalnie ponad 20°C). Tam będą to głównie opady pochodzenia konwekcyjnego, chwilami intensywne. Turystów odwiedzających zwłaszcza Bieszczady i Tatry ostrzegamy – w górach możliwe będą burze z intensywnymi opadami deszczu (lokalnie może spaść do 15-20 mm opadu), drobnego gradu (do 1,5-2 cm średnicy) oraz silnymi porywami wiatru. Mając na uwadze nasiloną prędkość przepływu powietrza w środkowej i dolnej części troposfery oraz zwiększone uskoki wiatru, niewykluczone jest również powstanie co najmniej jednej superkomórki burzowej, w trakcie przechodzenia której może spaść grad większy niż 2 cm średnicy. Możliwe będzie również powstanie miejscami większej zakumulowanej pokrywy gradowej.

W czwartek od południa wkroczy do nas kolejna strefa opadów deszczu związana z systemem frontów atmosferycznych niżu mezoskalowego z centrum ulokowanym w rejonie  Słowacji, Austrii  i Węgier. Opady w ciągu dnia wystąpią prawdopodobnie na obszarze całego kraju, przy czym po południu w regionach południowej części Polski, w ciepłej i wilgotnej masie powietrza, możliwy będzie rozwój burz z intensywnymi opadami deszczu.

Spływ chłodnego powietrza na mapie topografii barycznej bezwzględnej na poziomie 500 hPa. Ze względu na odległy okres wyliczenia te należy traktować jedynie orientacyjnie. Źródło GFS Wetterzentrale.

Spływ chłodnego powietrza na mapie topografii barycznej bezwzględnej na poziomie 500 hPa. Ze względu na odległy okres wyliczenia te należy traktować jedynie orientacyjnie. Źródło GFS Wetterzentrale.

Kolejne dni w dalszym ciągu będą ze zmienną pogodą i temperaturą powietrza dochodzącą w ciągu dnia do kilkunastu stopni powyżej zera. W odniesieniu do prognoz długoterminowych, wartymi zauważenia są wyliczenia wielu modeli numerycznych (m.in. GFS, ECMWF) wskazujące na możliwość ponownego spływu chłodnych mas powietrza na początku i w połowie przyszłego tygodnia. Według tych wyliczeń, temperatura powietrza w trakcie nocy mogłaby ponownie spadać miejscami poniżej 0°C, niewykluczone byłyby również przejściowe opady śniegu w niektórych częściach Polski. Jest to wprawdzie odległy termin, jednak utrzymujący się trend związany z rozwojem i utrzymywaniem się układu wysokiego ciśnienia znad rejonu Islandii, byłby w takim scenariuszu bardzo sprzyjający. Mamy jednak nadzieję że napływ ten jeśli wystąpi – będzie słabszy, a z czasem wszyscy będziemy się cieszyć z ciepłych, wiosennych dni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.