Prognoza konwekcyjna na dzień 04.05.2017 i na noc 04/05.05.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.05.2017, godz. 08:00 CEST do 05.05.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka silnych opadów pochodzenia konwekcyjnego i z powodu mniejszego ryzyka opadów większego gradu.

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 04.05.2017 i na noc 04/05.05.2017

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 04.05.2017 i na noc 04/05.05.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Europą Środkową i częściowo Zachodnią (rejon Alp, Niemcy, Kraje Beneluksu, Francja) znajduje się odcięty niż górny. W jego rejonie tworzą się niewielkie ośrodki niskiego ciśnienia. Do wschodniej, południowej i centralnej części Polski nadal napływa wyraźnie cieplejsze powietrze z południa i z południowego wschodu Europy. Powietrze to charakteryzuje się słabą i umiarkowaną chwiejnością termodynamiczną. W czwartek przez Polskę z południa na północny zachód i zachód będą przebiegać fronty atmosferyczne związane z ośrodkiem niskiego ciśnienia znad Czech.

OMÓWIENIE:

… południe, południowy wschód i centrum Polski …

Pod wpływem energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji do ok. 400-800 J/kg, stref zbieżności wiatru w dolnej troposferze i wspomagania orograficznego, w ciągu dnia w południowej i południowo-wschodniej części kraju rozwiną się komórki burzowe. Komórki te prawdopodobnie będą tworzyć układy wielokomórkowe, ponadto nie wyklucza się superkomórki burzowej, uwzględniając pionowy uskok wiatru DLS osiągający miejscami ok. 15 m/s. W ewentualnej superkomórce burzowej zagrożeniem może być opad większego gradu (do ok. 2,5 cm w średnicy). Najważniejszym zagrożeniem będą jednak dość silne opady deszczu, które w kilku przypadkach mogą doprowadzić do lokalnych podtopień (uwzględniając dość wolne przemieszczanie się układów burzowych, możliwość pojawienia się układów training storms oraz wodności troposfery PW osiągającej wartości 25-30 mm). Silny, miejscami porywisty wiatr będzie stanowił jedynie marginalne zagrożenie. Dość duża chwiejność w dolnej części troposfery (CAPE w warstwie 0-2 km powyżej 100 J/kg) może doprowadzić do uformowania się słabej trąby powietrznej (możliwe jest zdarzenie związane z mezocyklonem, jak również z nim nie związane). Niski poziom LCL sugeruje spore zachmurzenie utrzymujące się do godzin około południowych, co może znacznie utrudnić rozwój komórek burzowych i niemal całkowicie wykluczyć zagrożenie ze strony trąb powietrznych. Najmniej chmur powinno być we wschodniej części omawianego regionu. Burze będą powoli i umiarkowane szybko przemieszczać się na północ. Późnym wieczorem lub w pierwszej połowie nocy zaczną stopniowo zanikać. Stopień pierwszy zostaje wydany jedynie dla tej części omówionego obszaru, w której istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia silniejszych burz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.