Prognoza konwekcyjna na dzień 06.05.2017 i na noc 06/07.05.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.05.2017, godz. 08:00 CEST do 07.05.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i wschodniej Polski ze względu na obfite opady deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na opady dużego gradu i silne porywy wiatru.

Obrazek

Prognoza konwekcyjna na dzień 06.05.2017 i na noc 06/07.05.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W sobotę nad Polską znajdzie się zatoka niskiego ciśnienia związana z niżen znad półwyspu bałkańskiego. W osi zatoki znajdzie się pofalowany front atmosferyczny, na którym dojdzie do zjawiska cyklogenezy. Wschodnia części kraju pozostaje w ciepłej i zasobnej w wilgoć masie powietrza polarnomorskiego. Wysoka wilgotność powietrza w połączeniu z czynnikami wspomagającymi konwekcję, doprowadzi do powstania burz.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W strefie frontowej dojdzie do nagromadzenia wilgoci zarówno w dolnej jak i środkowej części troposfery, co przełoży się na wzrost energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji CAPE do 1500 J/kg, a całkowita wodność wzrośnie do 30 mm. Niewielki poziomy przepływ mas powietrza, który nie przekroczy 10 m/s, nie będzie sprzyjać intensyfikacji i organizacji konwekcji. Umiarkowane zachmurzenie i obecność stref zbieżności wiatru powinny wspomóc rozwój konwekcji na omawianym obszarze.

Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia pojedyńczych lub wielokomórkowych struktur konwekcyjnych będą intensywne opady deszczu, które ze względu na niewieką prędkość przemieszczania się, mogą lokalnie sięgnąć 20-30 mm. Silne pionowe prądy powietrza będą sprzyjać powstawaniu gradu o średnicy 1-2 cm, a także silnym porywom wiatru dochodzącym do 70-80 km/h. Zwłaszcza w północnej części zaznaczonego obszaru, gdzie dojdzie do cyklogenezy, a także w miejscach występowania zbieżności wiatru, możliwe będzie pojawienie się lejków kondensacyjnych niezwiązanych z mezocyklonem, które będą mogły stać się pełnoprawnymi trąbami lądowymi o niewielkiej sile. Pierwsze burze spodziewane są wczesnym popołudniem i będą się przemieszczać głównie w kierunku północnym, z odchyleniami na północny-wschód w południowej części obszaru i północny-zachód w północnej części obszaru objętego 1 stopniem zagrożenia.

…Polska południowo-zachodnia…

W środowisku niewielkiej chwiejności 150-400 J/kg i słabego przepływu powietrza, zwłaszcza na terenach górskich, będzie możliwy rozwój konwekcji, która nie powinna być szczególnie gwałtowna. Komórkom konwekcyjnym będą towarzyszyć intensywne opady deszczu do 15 mm, a także silniejsze porywy wiatru do 70 km/h.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.