Prognoza siły i aktywności burz na dzień 07.05.2017 i na noc 07/08.05.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 07.05.2017, godz. 08:00 CEST do 08.05.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 07.05.2017 i na noc 07/08.05.2017

W niedzielę w rejonie Polski zaczną zachodzić istotne zmiany w polu barycznym i w układzie mas powietrznych. Dość ciepłe powietrze polarne, które do tej pory zalegało nad naszym krajem, zacznie ustępować znacznie chłodniejszej masie powietrza pochodzenia arktycznego, która zacznie napływać z północy. Na styku tych dwóch mas powietrza będzie rozwijać się ośrodek niskiego ciśnienia, który będzie przez najbliższe kilkadziesiąt godzin mieć decydujący wpływ na pogodę w Polsce. Co istotne, wzdłuż chłodnego frontu tego układu spodziewane są opady wielkoskalowe (północna części Polski). Opady te wraz z frontem będą powoli wędrować na południowy wschód. Przed frontem atmosferycznym, na wschodzie i południu Polski, prognozowana jest słaba i umiarkowana chwiejność troposfery, w związku z czym będą tam powstawać ośrodki burzowe. Ośrodki te skupią się przede wszystkim wzdłuż bruzdy obniżonego ciśnienia przebiegającej przez Białoruś i Ukrainę, w pobliżu wschodniej granicy Polski.

OMÓWIENIE:

… Wschód kraju …

Już około południa pod wpływem energii CAPE do ok. 800-1000 J/kg i stref zbieżności wiatru, w środowisko z niewielkim pionowym ścinaniem wiatru DLS i LLS, będą tworzyć się liczne niezorganizowane komórki, miejscami formujące niezorganizowane układy wielokomórkowe. Burze będą powoli w ciągu dnia opuszczać nasz kraj. Mogą przynieść większe opady deszczu (PWater ok. 24-26 mm) powodujące gdzieniegdzie lokalne podtopienia, a także drobny grad. W związku z dużą energią CAPE w dolnych 2 km troposfery, nie wyklucza się rozwoju 1-2 słabych trąb lądowych. Rozwój burz w tej części kraju może jednak zostać znacząco ograniczony przez zachmurzenie (zwłaszcza w północnej połowie omawianego obszaru, gdzie w pobliżu będzie przebiegać strefa opadów wielkoskalowych). Ryzyko groźnych zjawisk towarzyszących burzom będzie marginalne i nie wymaga uwzględnienia pierwszego stopnia zagrożenia w prognozie.

… Południe kraju …

W tej części kraju w środowisku z energią potencjalną dostępną drogą konwekcji CAPE do ok. 300-500 J/kg i z niewielkimi wartościami pionowego ścinania wiatru LLS i DLS, również powstaną niezorganizowane pojedyncze komórki burzowe tworzące miejscami niewielkie i nietrwałe układy wielokomórkowe. Komórki burzowe będą tu korzystać ze wspomagania orograficznego konwekcji. Prognozuje się słabą aktywność burz. Całkiem możliwe, że większość powstałych w tej części Polski komórek konwekcyjnych w ogóle nie przyniesie wyładowań atmosferycznych. Pod wieczór burze i komórki opadowe zaczną szybko zanikać. Na podstawie wyliczeń modeli numerycznych można stwierdzić, że ewentualne burze w tej części kraju powinny być tym razem zupełnie niegroźne. PWater ma mieć znacznie mniejsze wartości, niż to było jeszcze w sobotę, stąd opady konwekcyjne będą mieć co najwyżej umiarkowane natężenie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.