Prognoza konwekcyjna na dzień 06.06.2017 i na noc 06/07.06.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.06.2017, godz. 08:00 CEST do 07.06.2017, godz. 08:00 CEST

...STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru południowej, centralnej oraz częściowo wschodniej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu i możliwością wystąpienia pojedynczej trąby powietrznej…

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Po spokojnym poniedziałku, czeka nas we wtorek zmiana pogody. Na aurę w naszym kraju zacznie wpływać rozległy układ niskiego ciśnienia z centrum nad Wielką Brytanią. Po jego wschodniej stronie na krótko napłynie bardzo ciepłe i wilgotne powietrze. Przez Polskę z południa na północ wędrować będzie zatoka, a w nocy przejdzie front chłodny od tego niżu. W ciągu dnia i w pierwszej części nocy spodziewane są przelotne opady deszczu oraz burze, które mogą być gwałtowne. W kolejnych dniach krótkie ochłodzenie.

OMÓWIENIE:

…Polska południowa, centralna, wschodnia…

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i duże. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 500 – 1500 J/kg, a Lifted Index spadnie do -5⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 35 – 40 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.

Prognoza konwekcyjna na dzień 06.06.2017 i na noc 06/07.06.2017

Spodziewane są również słabe i umiarkowane warunki kinematyczne. Pojawi się uskok wiatru DLS (0 – 6 km) w granicach 10 – 15 m/s i skręt wiatru SRH (0 – 3 km) w przedziale 50 – 200 m2/s2. Będą to dobre warunki do tworzenia się superkomórek burzowych, których może być kilka. Niewykluczone jest pojawienie się pojedynczego tornada. Dzięki kinematyce oraz silnemu wspomaganiu w postaci ostrej zatoki niskiego ciśnienia komórki burzowe szybko połączą się w burze wielokomórkowe.

Według wyliczeń modeli późnym popołudniem lub wieczorem niewykluczony jest mezoskalowy układ konwekcyjny MCS. Jego kierunek i miejsce przemieszczania się może być różny, zależeć to będzie od kilku czynników. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia silne porywy wiatru do ok. 80-90 km/h, punktowo w pojedynczych przypadkach więcej oraz opady gradu miejscami o średnicy 3 – 4 cm.

…Obszar objęty możliwością burz…

W obszarze możliwości burz prognozujemy słabsze burze. Wynikać to będzie z niższych wartości termodynamicznych i kinematycznych oraz z pory dnia. W rozwoju burz przeszkodzić może również zachmurzenie. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 300 – 700 J/kg. Tutaj też głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady gradu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.