Prognoza konwekcyjna na dzień 06.06.2017 i na noc 06/07.06.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI Ważna od 07.06.2017, godz. 08:00 CEST do 08.06.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę nasz kraj powoli opuszczać będzie zatoka niskiego ciśnienia wraz z chłodnym frontem atmosferycznym. Jeszcze do południa znajdować się będzie ona na wschodzie kraju skąd odsunie się nad Litwę, Białoruś i Ukrainę. Północna połowa Polski pozostanie pod wpływem niżu z centrum nad Morzem Północnym i Danią. Na południu zaznaczy się klin wysokiego ciśnienia związany z wyżem znad Austrii i południowych Niemiec. Za frontem napływać będzie chłodna i niestabilna masa powietrza polarno-morskiego.

OMÓWIENIE:

… Obszar z możliwością burz …

… Wschodnie krańce Polski …

Na tym obszarze do południa mogą wystąpić jeszcze słabe, pojedyncze komórki burzowe, które będą pozostałością większych wielokomórkowych burz z wtorku i nocy z wtorku na środę. Towarzyszyć im będzie głównie opad deszczu do 5-10 mm. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz na krańcach wschodnich kraju jest niewielkie.

… Zachodnia Polska …

W zachodniej części kraju prognozowana jest niska energia termodynamiczna do 100-300 J/kg przy LI dochodzącym maksymalnie do -1°C/-2°C. Warunki kinematyczne również będą słabe, jedynie w strefie brzegowej (środkowo i wschodnie wybrzeża) DLS ma wynieść około 15-20 m/s.

W takich warunkach prognozowane jest wystąpienie „licznej” konwekcji w postaci „rozrzuconych” pojedynczych komórek burzowych, a w strefie Wybrzeża małych klastrów. Towarzyszyć im będzie głównie opad deszczu do 10 mm, na Pomorzu lokalnie opad małego gradu do 1-1,5 cm oraz silny wiatr w porywach do 70-80 km/h. Na Bałtyku ze względu na zwiększony pionowy gradient temperatury powietrza (temperatura na 500 hPa ma spaść do około -25°C) nie wykluczone są słabe trąby wodne. Burze będą przemieszczać się z południowego-zachodu na północny-wschód. Największe ryzyko ich wystąpienia prognozowane jest w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz