Prognoza konwekcyjna na dzień 10.06.2017 oraz noc 10/11.06.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 10.06.2017, godz. 8:00 CEST do 11.06.2017, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pasa Polski środkowej, głównie ze względu na ryzyko intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu również przed silnym wiatrem oraz możliwością wystąpienia trąby powietrznej

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przez Polskę przebiegać będzie strefa chłodnego frontu atmosferycznego, zaś we wschodniej połowie kraju zalegać będzie masa ciepłego powietrza polarnomorskiego, charakteryzująca się temperaturą do 10-12°C na wysokości 1,5km n.p.g. Przed strefą frontu atmosferycznego dojdzie do akumulacji wilgoci, dzięki czemu spodziewany jest rozwój burz. W pozostałej części kraju napływać będzie dość stabilne, chłodniejsze powietrze polarnomorskie, a coraz większy wpływ na pogodę będzie mieć wyż znad Niemiec.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1.stopniem zagrożenia oraz tereny go otaczające …

W ciągu dnia, w wyniku znacznego nagrzania przyziemnej warstwy troposfery oraz nagromadzenia wilgoci, spodziewany jest wzrost chwiejności do około 800-1000J/kg, lokalnie do 1100-1300 J/kg, przy czym ta skrajna wartość może być nieco przeszacowana. Niemniej jednak wzdłuż południkowo położonej strefy prognozowany jest rozwój dość licznych komórek burzowych, przy czym pierwsze z nich mogą się pojawiać już wczesnym popołudniem.

Burze będą występować w postaci komórek pulsacyjnych, miejscami multikomórek. Głównym zagrożeniem, ze względu na niewielką prędkość burz, a także dużą wodność atmosfery, będą intensywne opady deszczu, które mogą wynieść do 15-30mm, a lokalnie więcej (35-40 mm i więcej), szczególnie w przypadku przejścia więcej, niż jednej burzy, co miejscami nie jest wykluczone. Burzom towarzyszyć będą również opady drobnego gradu (do 1-2cm) oraz silniejszy wiatr (na ogół do 60-75km/h, jednak możliwe pojedyncze przypadki do 90km/h). Dodatkowo, ze względu na bardzo wyraźny skręt wiatru wraz z wysokością, silniejsze burze będą mogły przekształcać się w superkomórki burzowe, których nad obszarem Polski środkowej może się pojawić kilka. Mogą one przynieść grad do 2-2,5cm oraz intensywne opady do 30-40mm.

Co warto zaznaczyć, ze względu na wyraźnie podwyższoną chwiejność w dolnych 3km oraz znaczny skrętu kierunku wiatru, nie można wykluczyć powstania lejów kondensacyjnych (funnel cloud) bądź słabej trąby powietrznej (zarówno typu landspout jak i związanej z mezocyklonem), jednak ryzyko jest niskie.

Najwięcej burz prognozowanych jest w strefie 1.stopnia zagrożenia. Na pozostałym obszarze ryzyko wystąpienia zjawisk burzowych jest niższe – najniższe jest na wschodzie Lubelszczyzny i Podlasia. Strefa burz będzie się przemieszczać powoli z zachodu na wschód obszaru objętego prognozą. Same burze będą się przesuwać w jej obrębie z południowego zachodu na północy wschód, przy czym nie można wykluczyć przejścia kilku komórek nad jednym obszarem. Burze stopniowo będą zanikać wieczorem i w pierwszej części nocy.

Uwaga! W ciągu dnia, ze względu na małą szerokość pasa chwiejności, możliwa jest korekta mapy z prognozą aktywności burz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.