Prognoza konwekcyjna na dzień 16.06.2017 i na noc 16/17.06.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.06.2017, godz. 08:00 CEST do 17.06.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i południowo-wschodniej Polski, ze względu na intensywne opady deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

Obrazek

Prognoza konwekcyjna na dzień 16.06.2017 i na noc 16/17.06.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W ciągu dnia nad Polską przemieszczać się będzie zatoka niskiego ciścienia, wraz z chłodnym frontem atmosferycznym, za którym napłynie chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Popołudniu nad nasz kraj wkroczy niż górny. Najwięcej burz pojawi się bezpośrednio w strefie frontowej, a także na zachodzie kraju, w chłodnej masie powietrza.

OMÓWIENIE

…Polska południowa …

Głównym czynnikiem sprzyjającym konwekcji będzie oś zatoki niskiego ciśnienia, a także chłodny front atmosferyczny, który paradoksalnie, za sprawą dużego zachmurzenia powstałego podczas burz z dnia poprzedniego, może utrudnić rozwój chmur kłębiastych. Pomimo tego, modele numeryczne sugerują wystąpienie chwiejności atmosferycznej CAPE 500-1500 J/kg. Silniejszy poziomy przepływ powietrza spowoduje wystąpienie podwyższonych wartości parametrów kinematycznych (DLS 10-15 km/s, LLS < 10 m/s). Całkowita wodność troposfery wyniesie 28-35 mm.

Modele numeryczne (GFS, WRF i UM) zgodnie przwidują wystąpienie najintensywniejszych opadów burzowych w południowej i południowo-wschodniej części kraju. Powstałe burze będą miały tendencję do łączenia się w bardziej zorganizowanie struktury, dlatego nie wyklucza się powstania układu MCS, na drodze którego należy spodziewać się przede wszystkim intensywnych opadów deszczu do 30 mm, a w mniejszym stopniu silnych porywów wiatru do 80 km/h i opadów gradu do 2 cm średnicy. Istnieje także pewne prawdopodobieństwo wystąpienia superkomórki burzowej, która byłaby zdolna wygenerować grad dochodzący do 3 cm średnicy, a także silne porywy wiatru. Ze względu na podwyższony przepływ powietrza w dolnej troposferze, nie można wykluczyć powstania trąby powietrznej, jednak ryzyko wystąpienia tego typu zjawiska jest marginalne. Największa intensywność konwekcji spodziewana jest na godziny popołudniowe. Burze będą przemieszczać się z zachodu na wschód, z odchyleniem na południowy-wschód.

Ze względu na prognozowane zachmurzenie, i niewielki gradient pionowy temperatury w środkowej troposferze, siła zjawisk konwekcyjnych może okazać się znacznie mniejsza, niż sugerują modele numeryczne, jednak obecne wyliczenia nie mogą być zignorowane, dlatego 1 stopień zagrożenia został wydany dla tego regionu.

…Polska centralna i wschodnia…

Podobnie jak w obszarze 1 stopnia zagrożenia, tutaj także za wystąpienie burz, będzie odpowiadał chłodny front atmosferyczny. Warunki termodynamiczno-kinematyczne będą jednak słabsze (CAPE do 800 J/kg, DLS do 10 m/s). Spowoduje to powstanie głównie pojedynczych komórek i multikomórek, na drodze których będą mogły wystąpić intensywne opady deszczu do 20 mm, silne porywy wiatru do 70 km/h i grad do 1 cm średnicy.

…Polska zachodnia…

W chłodnej masie powietrza, za sprawą niewielkiej energii CAPE do 600 J/kg, a także podwyższonych uskoków wiatru DLS do 15 m/s, dojdzie do rozwoju dość licznej konwekcji. Pojedyncze komórki, a także struktury wielokomórkowe, będą zdolne do generowania wyładowań atmosferycznych, intensywnych opadów deszczu do 15 mm i silnych porywów wiatrtu do 70 km/h. Wieczorem i w nocy strefy konwekcji będą się przemieszczać w stronę centralnej Polski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.