Prognoza konwekcyjna na dzień 07.07.2017 oraz noc 07/08.07.2017 – AKTUALIZACJA

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA,
Ważna od 07.07.2017, godz. 12:50 CEST do 08.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo – zachodniej, częściowo zachodniej i cz. południowej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, silnych / bardzo silnych porywów wiatru oraz ulewnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Proszę spojrzeć do poprzedniej prognozy siły i aktywności burz.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Prognoza konwekcyjna na dzień 07.07.2017 oraz noc 07/08.07.2017 - Aktualizacja

Prognoza konwekcyjna na dzień 07.07.2017 oraz noc 07/08.07.2017 – Aktualizacja

Przedpołudniowa analiza synoptyczna wraz z obserwacją zdjęć satelitarnych ukazuje wyraźnie słabsze środowisko termodynamiczne w stosunku do wczorajszych wyliczeń modeli numerycznych. Po pierwsze strefa ciepłego frontu atmosferycznego charakteryzuje się sporym zachmurzeniem oraz opadami deszczu, które spowalniają nagrzewanie się planetarnej warstwy granicznej i wzrost gradientu pionowego temperatury między dolną a środkową troposferą (na zachód od jego strefy zaczyna się jednak wypogadzać), a po drugie akumulacja pary wodnej o godzinie 12:00 CEST okazała się być słabsza, co przekłada się na niższe w stosunku do prognoz wartości temperatury punktu rosy u naszych zachodnich sąsiadów, nawet o 4-5 °C. Poranna aktualizacja modeli GFS i WRF-ARW 12 km utrzymuje możliwość wystąpienia największego potencjału burzowego przede wszystkim w województwach południowo – zachodnich i częściowo południowych, gdzie w momencie nasunięcia się silniejszego strumienia powietrza w środkowej troposferze, dojdzie do zintensyfikowania się uskoków pionowych wiatru, zarówno prędkościowych, jak i kierunkowych, które przy możliwym wzroście energii SBCAPE do 900-1700 J/kg, mogą objawić się rozwojem silniejszych ośrodków burzowych. Nasilony pionowy profil wiatru związany z większą tendencją przepływu poziomego mas powietrza do zmiany prędkości i kierunku wraz z wysokością w warstwie troposferycznej 0-3 km, może sprzyjać inicjacji kilku rozproszonych superkomórek burzowych z opadami gradu o średnicy do 2-3 cm (lokalnie >3 cm), silnymi / punktowo bardzo silnymi porywami wiatru (możliwe przypadki powyżej 80-90 km/h), a także ulewnymi opadami deszczu.

Wariant modeli globalnych wciąż inaczej jest ukazywany przez niehydrostatyczny model UMPL, który wskazuje, że największa aktywność burzowa pojawi się na terenie Niemiec i Czech, jedynie zahaczając o krańce południowo – zachodnie / południowe naszego kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.