Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 08.07.2017 i na noc 08/09.07.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.07.2017, godz. 08:00 CEST do 09.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniej, zachodniej, centralnej i południowo-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia gwałtownych opadów deszczu i nieznacznie podwyższonego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

Prognoza konwekcyjna na dzień 08.07.2017 i na noc 08/09.07.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Kolejna doba z nieco większa prędkością poziomego przepływu mas powietrza z zachodu na wschód w wyższych partiach troposfery nad Europą Środkową, w tym nad Polską. Nasz kraj będzie znajdować się obrębie płytkiej zatoki niskiego ciśnienia, przy której będzie przebiegać słaby chłodny front atmosferyczny przesuwający się powoli na wschód. Pojawi się umiarkowanie duża chwiejność troposfery. W związku z tym prognozuje się rozwój rozproszonych ośrodków burzowych, lokalnie bardziej zorganizowanych i przynoszących silne zjawiska konwekcyjne. Zjawisk tych powinno być jednak mniej, niż w piątek. Pojedyncze ośrodki burzowe mogą się łączyć ze sobą tworząc słabe i umiarkowanie silne burze wielokomórkowe.

OMÓWIENIE:

… obszar całego kraju …

W sobotę w ciągu dnia burz należy się spodziewać na obszarze niemal całego kraju. W północnej części kraju za sprawą nieco większego pionowego gradientu temperatury w środkowej troposferze pojawi się większa energią CAPE w porównaniu do dzielnic centralnych i południowych (na północy prognozuje się CAPE na poziomie 1000-1500 J/kg, a na południu i w centrum do 500-1200 J/kg). Jednak pionowe ścinanie wiatru DLS ma być większe w centrum i na południu Polski. W pasie ciągnącym się od woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego po woj. podkarpackie i lubelskie z północnego zachodu na południowy wschód będą przemieszczać się strefy wspomagania rozwoju zjawisk konwekcyjnych w środkowej troposferze. PW osiągnie wartości w przedziale 25-35 mm (większe wartości mają wystąpić na południu). W dolnych 2-3 km troposfery, zwłaszcza w pasie ciągnącym się od Pomorza po Mazowsze i woj. podkarpackie prognozowana jest znacznie podwyższona dostępna wartość energii CAPE, a więc prądy wstępujące będą mieć potencjał do znacznego przyspieszania już w tej części troposfery. Najsilniejsze zjawiska burzowe prawdopodobnie wystąpią w pasie od Pomorza przez centrum kraju po woj. lubelskie i tu zasadne jest wydanie stopnia 1. zagrożenia. Silniejsze burze pulsacyjne, z gradem do 2-3 cm w średnicy i z silnym wiatrem mogą wystąpić w północnej i północno-wschodniej części kraju (tu energia CAPE ma być największa). Tych burz powinno być jednak niewiele – prognozuje się 2-4 dość silne ośrodki. Natomiast w pasie od północnego zachodu do południowego wschodu Polski umiarkowanie duża wartość CAPE pokrywa się z ścinaniem pionowym wiatru DLS o wartościach 18-23 m/s, stąd burze mogą tu organizować się w bardziej trwałe układy, na przykład w superkomórki burzowe. Superkomórek burzowych może być kilka, nie będą osiągać szczególnie dużych rozmiarów, ale w związku ze znaczną chwiejnością dolnej części troposfery, będą niosły pewne zagrożenie ze strony trąb powietrznych. Ponadto nie wyklucza się układów wielokomórkowych o charakterze training storms, co może być przyczyną lokalnych podtopień w strefie pierwszego stopnia zagrożenia. Duży grad w centrum i na południu kraju nie powinien się pojawić ze względu na niezbyt wysokie wartości pionowego gradientu temperatury w środkowej części troposfery (należy jednak zakładać, że w najsilniejszych burzach może wystąpić opad drobnego gradu). Ryzyko bardzo silnych porywów wiatru będzie tu znikome, mimo wszystko miejscami podczas przechodzenia najsilniejszych ośrodków porywy wiatru mogą osiągać prędkość do ok. 70 km/h. Najwięcej burz rozwinie się w godzinach popołudniowych. Większość burz będzie trwać do późnych godzin wieczornych, niektóre z burz mogą utrzymać się nawet do późnych godzin nocnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.