Sezon burzowy 2017 r. – podsumowanie czerwca

Dni burzowe – czerwiec 2017 r. Opracowanie własne.

Mamy początek lipca,  więc przyszedł czas na podsumowanie kolejnego miesiąca sezonu burzowego 2017 r. – czerwiec. Pokusiliśmy się o krótkie podsumowanie liczby dni burzowych w minionym miesiącu, dodatkowo z podziałem na poszczególne województwa. Do tego celu wykorzystaliśmy system detekcji wyładowań Blitzortung i archiwum na stronie internetowej Lightningmaps. Dzień z burzą (rozpoczynający się o godz. 00 UTC) oznacza więcej niż jedno potwierdzone wyładowanie atmosferyczne zarejestrowane na terenie naszego kraju przez sieć detekcji Blitzortung. Dane z detektora dodatkowo były weryfikowane zdjęciami satelitarnymi.

W ubiegłym miesiącu na terenie kraju wystąpiło 18 dni burzowych, czyli o dziewięć mniej niż w czerwcu 2016 r.  Dwukrotnie incydenty burzowe obserwowano przez 4 dni pod rząd (20.06 – 23.06) ; (27.06 – 30.06). Również dwukrotnie notowano 3 dni z burzami pod rząd (15.06 – 17.06). W czerwcu 2016 r. mieliśmy do czynienia z serią 9 dni pod rząd z obserwowanymi incydentami burzowymi (13.06 – 21.06), jeden przypadek z ośmioma dniami pod rząd z notowanymi burzami (23.06 – 30.06) oraz jedną serią z 6 dni pod rząd z burzami (1.06 – 6.06).

Liczba dni burzowych w poszczególnych województwach – czerwiec 2017 r. Opracowanie własne.

Natomiast w podziale dni burzowych na województwa mamy ciekawą sytuację. Na poszczególnych miejscach na podium jak i poza nim mamy grupę województw. Liderem czerwca 2017 r. jest woj. dolnośląskie oraz woj. podkarpackie z 13 dniami burzowymi. Wiceliderem jest woj. małopolskie oraz woj. wielkopolskie (12 dni burzowych). Na najniższym stopniu podium  uplasowały się:  woj. mazowieckie oraz woj. świętokrzyskie (11 dni). Na czwartym miejscu mamy znaczną liczbę województw, a mianowicie: woj. opolskie, woj. śląskie, woj. łódzkie, woj. lubelskie, woj. zachodniopomorskie, woj. podlaskie oraz woj. kujawsko – pomorskie (10 dni).  Przy interpretacji tych statystyk należy jednak pamiętać o zróżnicowanej wielkości powierzchni poszczególnych województw.

Tabela podsumowująca trzy miesiące sezonu burzowego 2017. Opracowanie własne

Minęły już trzy miesiące burzowe, dlatego można pokusić się o tabelę zbiorczą za dni burzowe w poszczególnych województwach w trwającym sezonie. Liderem jest woj. małopolskie z 34 dniami burzowymi, wiceliderem woj. podkarpackie (31 dni), a na najniższym stopniu podium znajduje się woj. śląskie (30 dni). Klasyfikację zamyka woj. podlaskie z 18 dniami burzowymi oraz woj. pomorskie z 17 dniami. Warto odnotować, że w  ośmiu województwach zanotowano 4 dni z wyładowaniami pod rząd (27.06 – 30.06). Były to: woj. śląskie, małopolskie, podkarpackie, wielkopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie, łódzkie oraz dolnośląskie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.