Prognoza konwekcyjna na dzień 11.07.2017 i na noc 11/12.07.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.07.2017, godz. 08:00 CEST do 12.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski wschodniej i połduniowej ze względu na obfite opady deszczu, silne porywy wiatry i opady dużego gradu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla polski połduniowo-zachodniej ze względu na silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Obrazek

Prognoza konwekcyjna na dzień 11.07.2017 i na noc 11/12.07.2017

We wtorek Polska znajdzie się w ciepłym wycinku niżu znad połduniowego Bałtyku. Obecna w nim gorąca i zarazem chwiejna masa powietrza pochodzenia zwrornikowego w godzinach wieczornych zostanie wypchnięta za wschodnią granicę naszego kraju, przez chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego.

OMÓWIENIE

…Polska wschodnia …

Nasz kraj czeka kontynuacja pogody z minionej doby. Tym razem najgwałtowniejsze zjawiska prognozowane są na wschodzie kraju, gdzie przed przejściem frontu atmosferycznego, a także dolnotroposferycznej zbieżności wiatru, dojdzie do wzrostu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie CAPE 1000-2500 J/kg. Obecny będzie także silniejszy przepływ wiatru, czego skutkiem będzie umiarkowane ścinanie wiatru DLS 0-6 km, które wyniesie ok 15 m/s. Całkowita wodność troposfery wzrośnie do 35-42 mm. Przebieg konwekcji w ciągu dnia będzie szczególnie uzależniony od ewentualnych układów burzowych, które przetrwają noc, a także od zachmurzenia, które po sobie pozostawią. Głównie dlatego stopień 2 zagrożenia nie zostaje uwzględniony, nawet pomimo podwyższonych parametrów konwekcyjnych, prognozowanych przez modele numeryczne.

Na tej podstawie prognozuje się wystąpienie burz, głównie w postaci superkomórek, a także układów MCS z możliwą linią szkwału. Na ich drodze należy spodziewać się przede wszystkim ulewnych opadów deszczu dochodzących do 40 mm, czego skutkiem mogą być podtopienia, opadów gradu o średnicy 2-4 cm, silnych porywów wiatru do 90-100 km/h. Ryzyko wystąpienia trąby powietrznej jest niewielkie, jednak w przypadku powstania superkomówki z silnym mezocyklonem, powstanie tego zjawiska nie jest wykluczone. Burze będą się przemieszczać na wschod w odchyleniem na północny-wschód.

…Polska centralna, południowa i zachodnia…

W centrum i na południu kraju burze będą występować już od godzin porannych, dlatego ich potencjał będzie ograniczony, niemniej jednak należy spodziewać się głównie ulewnych opdaów deszczu do 30 mm. Po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego napłynie chodniejsza masa powietrza, która będzie charakteryzować się chwiejnością w granicach 500-1000 J/kg. W takich warunkach powstaną burze, które powinny być słabse od tych na wschodzie kraju, jednak na południowym-zachodzie kraju nie można wykluczyć powstania superkomórek, na drodze których należy spodziewać się silnych porywów wiatru 80-90 km/h, a także opadów gradu 2-3 cm.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.