Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na 12.07.2017 i na noc 12/13.07.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.07.2017, godz. 08:00 CEST do 13.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej i południowej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych (lokalnie niszczących) porywów wiatru, opadów większego gradu oraz z powodu nieznacznie podwyższonego ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 12.07.2017 i na noc 12/13.07.2017

Polska pozostaje pod wpływem cyrkulacji strefowej charakteryzującej się nieco silniejszym poziomym przepływem powietrza w troposferze z zachodu na wschód. W ciągu najbliższej doby z zachodu nad Polskę przemieści się ostra fala górna, a wraz z nią układ niżowy oraz system frontów atmosferycznych oddzielający gorące powietrze zwrotnikowe z południa i południowego wschodu Europy od napływającego chłodnego powietrza polarnego morskiego znad północnej części Atlantyku. Prognozowana jest słaba i umiarkowana chwiejność troposfery. W nocy z środy na czwartek znacząco wzrosną wartości pionowego ścinania wiatru i pojawi się silne wspomaganie procesów konwekcji w środkowej troposferze. Pomimo niewielkiej energii CAPE burze, zwłaszcza na południu, mogą być dość silne, z porywistym wiatrem.

OMÓWIENIE:

… wschód, północ i centrum Polski (godziny popołudniowe) …

Pod wpływem energii CAPE osiągającej ok. 500 J/kg i niewielkich wartości pionowego ścinania wiatru, mogą się rozwinąć pojedyncze, nietrwałe komórki burzowe dające miejscami silniejsze opady deszczu. Prognozowany jest dość duży niedosyt wilgoci w warstwie granicznej, stąd lokalnie mogą pojawić się nieco silniejsze wiatry. Jednak nie ma zagrożenia ze strony silnych zjawisk.

… południowy zachód i zachód, a w godzinach nocnych także centrum i południe kraju …

Z zachodu w głąb Polski będzie wędrować ostra fala górna, znacząco nasilając wiatr na różnych poziomach troposfery. Będzie to skutkować dużymi wartościami wskaźników kinematycznych (DLS do 20-30 m/s, 0-3 shear do 15-25 m/s, LLS do 15-18 m/s). Mimo niżu, który utworzy się nad Polską w nocy z środy na czwartek z zatoki niżowej, strefa podwyższonej energii CAPE (do 400-1000 J/kg) tylko nieznacznie pokrywa się ze strefą podwyższonych wartości SRH1 i SRH3. Pojawi się jednak silne wspomaganie procesu konwekcji w środkowej strefie troposfery. Z uwagi na ten fakt wieczorem i w nocy z zachodu na wschód będzie szybko wędrować strefa burz. Może pojawić się kilka układów wielokomórkowych z liniami szkwału oraz kilka superkomórek. Głównym zagrożeniem w tych układach będą silne i bardzo silne prostoliniowe porywy wiatru. Szczególnie duże zagrożenie wystąpi na południowym zachodzie i południu Polski, jednak dość silne burze niewykluczone są w ciągu nocy również w dzielnicach centralnych kraju. Z uwagi na bardzo duże pionowe ścinanie wiatru LLS, nie wyklucza się 1-3 trąb powietrznych wbudowanych w linie szkwału / w superkomórki, pomimo późnych godzin wieczornych oraz nocnych. W superkomórkach burzowych może pojawić się opad większego gradu (lokalnie nawet do ok. 3 cm, uwzględniając strefę dużego pionowego gradientu temperatury w środkowej troposferze). Sytuacja jest potencjalnie groźna – występuje klasyczny przykład warunków „low CAPE, high shear”, jednak w związku z przemieszczaniem się burz głównie w godzinach nocnych stopień 1. zagrożenia wydaje się być wystarczający.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.