Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 21.07.2017 i na noc 21/22.07.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.07.2017, godz. 08:00 CEST do 22.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. podkarpackiego i południa woj. lubelskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia gwałtownych opadów deszczu i dużego gradu, bardzo silnych porywów wiatru, a także z powodu nieznacznie podwyższonego ryzyka trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany w południowej, środkowej i wschodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 21.07.2017 i na noc 21/22.07.2017

Polska znajduje się na pograniczu ciepłej masy powietrza polarnego morskiego i gorącej masy powietrza zwrotnikowego. Od zachodu zbliża się chłodny front atmosferyczny ośrodka niżowego znad Wysp Brytyjskich. Front ten w piątek w ciągu dnia będzie z zachodu na wschód przemieszczać się przez obszar naszego kraju. W południowej części kraju po południu ma się rozwinąć wyraźne zaburzenie falowe, a następnie cieplejsza masa powietrza zwrotnikowego zostanie dość szybko wyparta przez powietrze polarne morskie. Nad Polską na rożnych poziomach troposfery ma przeważnie występować wiatr słaby. Będzie on przyczyną niewielkich wartości wskaźników kinematycznych, jednak w rejonie powstawania niewielkich ośrodków niżowych bądź zaburzeń falowych przepływ powietrza będzie nieznacznie wzrastać. Taka sytuacja będzie mieć w piątek miejsce na południu i południowym wschodzie Polski. Ponadto prognozujemy wystąpienie umiarkowanie silnej i silnej chwiejności troposfery. Największa energia CAPE (do ok. 1500-2000 J/kg) prognozowana jest na wschodzie i południowym wschodzie. Tam, w połączeniu z większymi wartościami wskaźników kinematycznych, burze mogą być lokalnie bardzo silne. Prognozowanych jest kilka silnych superkomórek burzowych oraz większy mezoskalowy układ konwekcyjny.

OMÓWIENIE:

… południowa, środkowa i wschodnia część kraju …

W tej części kraju prognozowane są wartości energii CAPE dochodzące do 1000-2000 J/kg. W zachodniej części omawianego w tym paragrafie obszaru energia ta może zostać jednak ograniczona przez pozostałości burz z nocy, rozwój zachmurzenia warstwowego i wielkoskalowe opady deszczu. Natomiast w południowo-wschodniej i wschodniej części kraju zachmurzenie w godzinach przedpołudniowych i około południa powinno być niewielkie, co umożliwi nagrzanie się przypowierzchniowej warstwy troposfery. Uwzględniając pionowe ścinanie wiatru DLS do ok. 15-18 m/s oraz SRH 0-3 km AGL do ok. 200-300 m2/s2 i silną strefę zbieżności wiatru w warstwie granicznej, burze, które rozwiną się po południu, będą silne. Mogą przybrać postać kilku silnych superkomórek wysokoopadowych przynoszących zagrożenie ze strony nawalnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz silnych porywów wiatru. Szczególne nasilenie zjawisk prognozowane jest w woj. podkarpackim i na południu woj. lubelskiego, choć punktowo dość silne burze z porywistym wiatrem, gwałtownymi opadami deszczu i gradu mogą wystąpić również w woj. śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, w pozostałej części woj. lubelskiego, na wschodzie woj. mazowieckiego oraz na południu woj. podlaskiego. W woj. podkarpackim ponadto pojawi się nieznacznie podwyższone ryzyko wystąpienia trąby powietrznej. Jeśli dojdzie do powstania tornada, może być ono silne. Późnym popołudniem / wieczorem wzdłuż wschodnich granic Polski, w strefie od ok. Włodawy po Bieszczady, prognozowany jest dość silny układ MCS. Nie wiadomo jednak, czy system ten rozwinie się jeszcze na obszarze Polski, czy już na Ukrainie. W pierwszej części nocy silne burze opuszczą południowy wschód i wschód kraju.

… pozostała część Polski objęta możliwością występowania burz …

Warunki termodynamiczne będą znacznie słabsze, niż na południowym wschodzie i wschodzie (energia CAPE do ok. 700-1200 J/kg). Wskaźniki kinematyczne będą mieć niskie wartości, prognozuje się też większe zachmurzenie w pierwszej części dnia oraz pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze o niewysokich wartościach. Pojawi się dość niski poziom kondensacji LCL oraz większe wartości CAPE dostępne w dolnych 2-3 km troposfery. Prognozowane są rozproszone komórki burzowe łączące się miejscami w słabe i nietrwałe klastry, lokalnie przynoszących silne opady deszczu powodujące podtopienia (PW ok. 35-40 mm, wolne przemieszczanie się burz), ale ogólnie rzecz biorąc, potencjał głębokiej, wilgotnej konwekcji ma być mocno ograniczony. Zważywszy na ten fakt, stopień 1. zagrożenia dla tej części kraju nie zostaje wydany. Ze względu na niski LCL, może pojawić się kilka lejków kondensacyjnych i być może słaba trąba powietrzna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz