Prognoza konwekcyjna na dzień 30.07.2017 i na noc 30/31.07.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.07.2017, godz. 08:00 CEST do 31.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wdany dla Polski zachodniej i północnej ze względu na silne porywy wiatru i opady dużego gradu, a w mniejszym stopniu ze względu na obfite opady deszczu i wystąpienie trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Obrazek

Prognoza konwekcyjna na dzień 30.07.2017 i na noc 30/31.07.2017

W niedzielę pogodę nad zachodnią Europą kształtować będzie rozległy ośrodek niskiego ciśnienia, z centrum ulokowanym nad wodami Atlantyku. W ciągu dnia nad Morzem Północnym, dojdzie do rozwoju niewielkiego nizu wtórnego. Taka sytuacja baryczna spowoduje napływ gorącej, zwrotnikowej masy powietrza do Polski. W strefie frontu chłodnego, związanego ze wspomnianym niżem wtórnym, będą tworzyć się burze, które najprawdopodobniej okażą się gwałtowne.

OMÓWIENIE

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W ciągu dnia nastąpi napływ zwrotnikowej masy powietrza, która będzie charakteryzować się podwyższoną zawartością wilgoci w przyziemnej warstwie troposfery, czego skutkiem bedzie wystąpienie chwiejności atmosferycznej na poziomie 1000-2000 J/kg. Dynamiczna sytuacja baryczna sprzyjać będzie podwyższonym wartościom ścinania wiatru, DLS 0-6 km wyniesie 10-25 m/s, LLS 0-1 km do 10 m/s, SRH 0-3 km 70-150 m2/s2. Za wyjątkiem okolic 700 hPa, w większości pionowego profilu troposfery, znajdować się będzie duża ilość wilgoci, dlatego PW lokalnie przekroczy 40-42 mm.

W Polsce napływ zwrotnikowej masy powietrza z południowego-zachodu, w okresie letnim, zazwyczaj oznacza wystąpienie warstwy EML, która utrudnia rozwój konwekcji, aż do godzin wieczornych i taki scenariusz prognozowany jest na niedzielę. Należy spodziewać się wystąpienia burz, głównie w postaci superkomórek. Na ich drodze będą mogły wystąpić silne porywy wiatru dochodzące do 100 km/h, a w przypadku wystąpienia gwałtowniejszych zjawisk typu downburst, ta wartość może zostać przekroczona. Kolejnym zagrożeniem będą opady gradu dochodzące do 3-5 cm, a także obfite opady deszczu do 30 mm. Warto także wspomnieć, o ryzyku wystąpienia trąby powietrznej, jednak im później dojdzie do rozwoju burz nad naszym krajem, tym ryzyko powstania tego zjawiska będzie mniejsze. Na chwilę obecną prognozy nie wskazują na pojawienie się zorganizowanej struktury wielokomórkowej, jednak w przypadku jej powstania, trzeba liczyć się z silnym wiatrem dochodzącym do 100 km/h, a także opadami deszczu do 50 mm, co mogłoby doprowadzić do lokalnych podtopnień. Pierwsze burze powinny pojawić się późnym popołudniem, lub wieczorem na zachodnie kraju, a w ciągu nocy strefa burz będzie się przemieszczać na wschód.

W ciągu dnia możliwa będzie aktualizacja do 2. stopnia zagrożenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.