Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 31.07.2017 i na noc 31.07/01.08.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 31.07.2017, godz. 08:00 CEST do 01.08.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznego obszaru Polski ze względu na ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu oraz ulewnych opadów deszczu.

Wydał: Krzysztof Piasecki

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Prognoza siły i aktywności burz na dzień, 31.07.2017 i na noc 31.07/01.08.2017

W ciągu najbliższej doby Polska będzie się znajdować pomiędzy układem wyżowym, którego centrum znajdzie się w rejonie Rumunii, a rozległym niżem, rozciągającym się od Wysp Brytyjskich po Norwegię. Dzięki temu nad Polskę centralną, wschodnią i południową będzie napływać gorące powietrze zwrotnikowe (z temperaturą do 17-19°C na wys.1,5km). Z północnego wschodu na południowy zachód będzie przebiegać natomiast pofalowany front atmosferyczny, w obrębie którego spodziewany jest rozwój zjawisk burzowych. W nocy przez północną część kraju ponownie przemieszczać się będzie front o charakterze ciepłym i nastąpi dalsza adwekcja powietrza zwrotnikowego. Jednocześnie – pomimo godzin nocnych – nadal mogą występować dość gwałtowne burze.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (godziny dzienne)…

W ciągu dnia we wschodniej i południowej części kraju prognozowany jest wzrost chwiejności do 1000-1500 J/kg, a miejscami nawet do około 2000J/kg. Dzięki temu burze, które już teraz przemieszczają się przez środkową część kraju, będą mieć dogodne warunki do dalszego rozwoju; będą również powstawać nowe burze. Zjawiska burzowe spodziewane są także w rejonach górskich, gdzie mogą się pojawić już w godzinach przedpołudniowych (szczególnie jeśli chodzi o Tatry). W północno wschodniej i wschodniej Polsce burze będą się łączyć w układy wielokomórkowe, możliwy jest również rozwój linii szkwałowej bądź superkomórek burzowych. Burzom mogą towarzyszyć silne porywy wiatru, do 80-90km/h oraz ulewne opady deszczu do 20-35mm. Możliwe są także opady gradu do 2-3cm, a w przypadku rozwoju superkomórki, nawet do około 4cm. Na południowym wschodzie i południu będą to z kolei izolowane, lokalne burze, które ze względu na powolne tempo przemieszczania się, będą stwarzać ryzyko podtopień; również i one mogą przynieść opady gradu, ale raczej nie przekraczającego 2cm.

Burze mogą występować także na północy kraju, gdzie mimo niższej chwiejności, będzie występować silny przepływ powietrza, wspomagający rozwój procesów konwekcyjnych, a dzięki temu również umożliwi wystąpienie burz. Będą im towarzyszyć głównie ulewne opady (10-25mm) oraz silny wiatr (do 90km/h); ryzyko opadów gradu jest ograniczone, jednak nadal możliwe (poniżej 2cm).

… Godziny wieczorne i nocne …

Wieczorem i w nocy sprzyjające warunki (z chwiejnością MUCAPE dochodzącą do 500-1000J/kg) ponownie pojawią się nad południowo zachodnią i zachodnią, a później północną częścią kraju. Należy się spodziewać rozwoju niezbyt licznych, ale aktywnych elektrycznie burz. Przy bardzo dużej wodności atmosfery, będą im towarzyszyć bardzo silne opady deszczu (do 20-30mm/h), a miejscami – pomimo godzin nocnych – możliwe są opady dużego gradu do 2-3cm średnicy (choć możliwy jest przypadek gradu do 4cm średnicy). Wiatr na ogół nie powinien stwarzać dużego zagrożenia, ale kilka wystąpień silniejszego wiatr do 70-90km/h nie jest wykluczone.

W drugiej części nocy nad Niemcami możliwy jest z kolei rozwój układu MCS, który będzie się przemieszczać nad ranem przez północną część kraju. Układ ten będzie stwarzać zagrożenie bardzo intensywnymi opadami (rzędu 20-40mm/h) oraz wystąpieniem silnych porywów wiatru (do około 80-90km/h).

… Uwaga! W ciągu dnia nie jest wykluczona aktualizacja prognozy! …

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.