Uwaga na groźne burze w kilku najbliższych dniach!

Burza superkomórkowa (fot. A. Surowiecki)

Do Polski napłynęła gorąca, zwrotnikowa i chwiejna masa powietrza. Od północy i zachodu naciera jednak znacznie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Na granicy tych dwóch mas powietrza z południowego zachodu na północny wschód, przez Europę Środkową, przebiega front atmosferyczny, na którym dochodzi do zaburzeń falowych i rozwoju ośrodków niżowych. W jego pobliżu, w najbliższych dniach, energia potencjalna dostępna droga konwekcji CAPE ma być bardzo duża, wzrośnie więc potencjał do występowania burz, w wielu miejscach gwałtownych. Ponadto w środkowej troposferze pojawią się silniejsze wiatry, które będą sprzyjać formowaniu się szczególnie groźnych układów burzowych takich jak superkomórki i mezoskalowe układy konwekcyjne. Prognozowane są groźne zjawiska takie jak opady bardzo dużego gradu, gwałtowne porywy wiatru oraz nawalne opady deszczu. Być może pojawi się nawet trąba powietrzna. Ryzyko wystąpienia tego zjawiska nieznacznie wzrośnie w szczególności w najbliższy wtorek. Zagrożenie te będzie dotyczyć północy i północnego zachodu kraju. W związku z prognozowanymi zjawiskami przygotowaliśmy dla Państwa krótką informację o przebiegu pogody w najbliższe dni.

Poniedziałek, 31 lipca 2017

Nad większą częścią kraju będzie zalegać powietrze zwrotnikowe. Temperatura maksymalna wyniesie od ok. 22-24°C wzdłuż Wybrzeża do nawet 33-34°C na południowym wschodzie kraju. W wielu miejscach w godzinach popołudniowych, zwłaszcza na północy i wschodzie kraju, mogą się pojawić silne burze z porywistym wiatrem, gradem do ok. 4 cm w średnicy i obfitymi opadami deszczu. Burze wystąpią też w Beskidach i w Tatrach. W nocy silne burze z dużym gradem, porywistym wiatrem i z bardzo intensywnymi opadami deszczu spodziewane są na zachodzie, północnym zachodzie i miejscami w centrum kraju. Burze mogą punktowo stwarzać duże zagrożenie.

Wtorek 1 sierpnia 2017

Mapa stref zagrożenia silnymi burzami w dniu 01.08.2017 (oprac. A. Surowiecki)

Napływ gorącej, zwrotnikowej masy powietrza tego dnia będzie szczególnie silny. Jednocześnie na północy i zachodzie kraju energia CAPE wzrośnie do bardzo dużych wartości (nawet do ok. 3000 J/kg!). Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju osiągnie 33-35°C, lokalnie może być nieznacznie cieplej. W środkowej troposferze pojawi się dość silny wiatr, który będzie wspomagać rozwój groźnych burz. Początkowo, w godzinach przedpołudniowych, gwałtowne burze w postaci mezoskalowego układu konwekcyjnego przejdą przez północ kraju. Następnie pojawi się kilkugodzinne uspokojenie, ale już po południu w województwie zachodniopomorskim i pomorskim może utworzyć się kilka niszczycielskich superkomórek burzowych. W wypadku tych burz dużo będzie zależeć od stopnia zachmurzenia w ciągu dnia oraz od siły mechanizmów wymuszających wznoszenie powietrza. Popołudniowe burze, jeśli się tylko rozwiną, będą korzystać z olbrzymich zasobów energii CAPE oraz z dość silnych wiatrów wiejących w środkowej i górnej troposferze.

Wskaźnik CAPESHEAR określający potencjał do tworzenia się gwałtownych burz – prognoza modelu GFS na 01.08.2017, źródło mapy: http://www.estofex.org/modelmaps

Sytuacja ta jest szczególnie groźna i może doprowadzić do wystąpienia licznych i groźnych zjawisk burzowych o bardzo dużym natężeniu. Prognozuje się opady gradu o średnicy do 5-6 cm lub nieco większej, a także gwałtowne porywy wiatru powodujące liczne i poważne szkody. Opady deszczu i gradu w burzach superkomórkowych będą wyjątkowo intensywne. W związku z dużymi wartościami wskaźników kinematycznych (związanych z prędkością i kierunkiem wiatru), nie można wykluczyć rozwoju trąby powietrznej. Trąba powietrza w takich warunkach może być niszczycielska. Wszystko wskazuje też na to, że nocy z wtorku na środę z zachodu na wschód będzie dodatkowo przemieszczać się mezoskalowy układ konwekcyjny z wbudowaną linią szkwału. Układ ten może sprowadzić gwałtowne porywy wiatru na znacznym obszarze w zachodniej, północno-zachodniej i północnej części kraju. Obok dołączamy mapę przedstawiającą przebieg stref zagrożenia gwałtownymi burzami. Ostrzegamy – wtorek na północy i zachodzie naszego kraju może przynieść bardzo ciężką i niebezpieczną pogodę!

Środa, 2 sierpnia 2017

W nocy z wtorku na środę przez znaczną część Polski przejdzie chłodny front atmosferyczny, a chwiejne i gorące powietrze pozostanie tylko na południu i na południowym wschodzie kraju. Istnieje jednak pewne prawdopodobieństwo, że znaczne ochłodzenie dotrze także i tam. Wiele zależy od stopnia intensywności burz, które w nocy z wtorku na środę przejdą przez północ kraju. Na chwilę obecną na południu, południowym wschodzie i w centrum Polski prognozowana maksymalna temperatura ma wynieść 28-32°C. Burze, jeśli się pojawią, będą mieć znacznie mniejszą intensywność od burz prognozowanych na wtorek. Jednak nadal spodziewane są lokalne opady gradu o średnicy do 3-4 cm, dość silny, punktowo porywisty wiatr i wydajne opady deszczu mogące sprowadzić lokalne podtopienia. Największa aktywność burz prognozowana jest w pasie od woj. opolskiego po woj. lubelskie.

Czwartek, 3 sierpnia 2017

Gorąca i chwiejna masa powietrza zwrotnikowego ponownie zagości w naszym kraju. Na południu Polski termometry maksymalnie w ciągu dnia mogą wskazać 32-34°C. Niestety, znów pojawią się burze, które mogą być silne, zwłaszcza na zachodzie, południowym zachodzie i w centrum kraju. Tu nie wyklucza się gradu do 4-5 cm w średnicy i gwałtownych ulew powodujących silne podtopienia. W nocy z czwartku na piątek nie wyklucza się wędrówki mezoskalowego układu konwekcyjnego przynoszącego bardzo silne, punktowo niszczące porywy wiatru. W piątek pogoda powinna się na moment uspokoić.

Szczegóły prognoz dotyczących zjawisk burzowych będziemy na bieżąco umieszczać na naszej stronie internetowej. W naszym systemie ostrzeżeń – SkyPredict – oraz poprzez nasz profil na Facebook’u będziemy na bieżąco informować Państwa o zagrożeniach pogodowych w perspektywie kilku najbliższych godzin. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w ciągu nadchodzących dni. Ze szczególnym apelem zwracamy się do wszystkich wypoczywających w północnej części kraju, a także w górach, aby uwzględnili w swoich planach możliwość pojawienia się groźnych burz. Nikt chyba nie chce, aby czas urlopu był źródłem zmartwień czy innych, znacznie poważniejszych kłopotów. Zbiór zasad bezpieczeństwa podczas burz znajdą Państwo TUTAJ.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.