Prognoza siły i aktywności burz na 04.08.2017 i na noc 04/05.08.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.08.2017, godz. 08:00 CEST do 05.08.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu i opadów gradu, w mniejszym stopniu ze względu na ryzyko pojawienia się trąby powietrznej.

Prognoza siły i aktywności burz na 04.08.2017 i na noc 04/05.08.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek Polska znajdzie się na skraju niżu znad Zatoki Botnickiej. Na południu zaznaczy się chłodny front atmosferyczny, który będzie wolno przemieszczał się w kierunku Czech i Słowacji. Front będzie miał tendencję do falowania. W godzinach późno popołudniowych od południowego-zachodu zacznie wkraczać klin wysokiego ciśnienia związany z wyżem znad południowych Niemiec. Przed frontem zalegać będzie wilgotna, gorąca masa powietrza zwrotnikowego, wypychana przez powietrze polarno-morskie.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

W południowo-wschodniej Polsce prognozowana jest umiarkowana i wysoka energia potencjalna dostępna konwekcyjnie dochodząca maksymalnie do około 1000-1800 J/kg. Parametry kinematyczne będą również podwyższone. Ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie 15-20 m/s, a w dolnym kilometrze 5-10 m/s. Zawartość pary wodnej w pionowej kolumnie powietrza będzie imponująca na poziomie 40-45 mm. W dolnej troposferze przed frontem ma pojawić się strefa zbieżności wiatru wspomagająca rozwój konwekcji.

W takich warunkach prognozowane są burze, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu do 35-40 mm, opady gradu do 2-3 cm oraz silny wiatr w porywach do 80-90 km/h. Warunki do powstania trąby powietrznej nie są zbytnio sprzyjające, jednak w wyniku utworzenia się superkomórki ta szansa się zwiększa. Burze będą przybierać charakter pojedynczych komórek, które mogą łączyć się w większe struktury wielokomórkowe. Dodatkowo występować będą wspomniane wcześniej superkomórki burzowe. Komórki będą przemieszczać się z południowego-zahcodu na północny-wschód i wschód, a pierwsze z nich pojawią się w godzinach popołudniowych. Burze powinny zanikać w godzinach nocnych. Nie wykluczony większy układ wielokomórkowy w godzinach późno wieczornych i nocnych.

Ze względu na prognozowane parametry z pogranicza zagrożeń, istnieje szansa na aktualizację stopnia ostrzeżenia do z pierwszego do drugiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.