Sezon burzowy 2017 r. – podsumowanie lipca

Dni burzowe – lipiec 2017 r. Opracowanie własne.

Za nami początek sierpnia  więc przyszedł czas na podsumowanie kolejnego miesiąca sezonu burzowego 2017 r. – lipca. Pokusiliśmy się o krótkie podsumowanie liczby dni burzowych w minionym miesiącu, dodatkowo z podziałem na poszczególne województwa. Do tego celu wykorzystaliśmy system detekcji wyładowań Blitzortung i archiwum na stronie internetowej Lightningmaps. Dzień z burzą (rozpoczynający się o godz. 00 UTC) oznacza więcej niż jedno potwierdzone wyładowanie atmosferyczne zarejestrowane na terenie naszego kraju przez sieć detekcji Blitzortung. Dane z detektora dodatkowo były weryfikowane zdjęciami satelitarnymi.

W ubiegłym miesiącu na terenie kraju wystąpiło 29 dni burzowych, czyli o pięć więcej niż w czerwcu 2016 r.  Jest to pierwsza taka sytuacja w tym sezonie burzowym, kiedy dany miesiąc jest lepszy od swojego odpowiednika w roku ubiegłym. Warto odnotować iż poprzedni miesiąc charakteryzował się 26 dniami burzowymi pod rząd (3.07 – 28.07).  W lipcu 2017 r. mieliśmy do czynienia z serią 14 dni pod rząd z obserwowanymi incydentami burzowymi (1.07 – 14.07), jeden przypadek z ośmioma dniami pod rząd z notowanymi burzami (24.07 – 31.07).

Liczba dni burzowych w poszczególnych województwach – lipiec 2017 r. Opracowanie własne.

Natomiast w podziale dni burzowych na województwa odnotowaliśmy następujące wartości: Liderem pozostało województwo dolnośląskie (tym razem samodzielnie) z 20 dniami burzowymi. Na drugim stopniu podium plasuje się woj. małopolskie oraz woj. świętokrzyskie z 19 dniami burzowymi. Na ostatnim stopniu podium znalazło się województwo podkarpackie z 18 dniami burzowymi.  Czwarte miejsce przypadło woj. śląskiemu (17 dni). Przedostatnie miejsce przypadło województwom: zachodniopomorskiemu, pomorskiemu oraz kujawsko-pomorskiemu (11 burz). Ostatnie miejsce zajęło woj. warmińsko-mazurskie (10 dni). Bardzo ważna uwaga: Przy interpretacji tych statystyk należy pamiętać o zróżnicowanej wielkości powierzchni poszczególnych województw.

Tabela podsumowująca cztery miesiące sezonu burzowego 2017 r. Opracowanie własne

Po czterech miesiącach sezonu burzowego sporządzono tabelę zbiorczą za dni burzowe w poszczególnych województwach. Liderem jest nadal  woj. małopolskie z 53 dniami burzowymi, wiceliderem woj. podkarpackie (49 dni), a na najniższy stopnień podium awansowało woj. dolnośląskie (48 dni). Klasyfikację zamyka woj. warmińsko – mazurskie z 30 dniami burzowymi oraz woj. pomorskie z 28 dniami. Warto odnotować, że w  czterech województwach zanotowano 7 dni z wyładowaniami pod rząd. Były to: woj. dolnośląskie (17.07 – 23.07), woj. małopolskie (18.07 – 24.07) oraz woj. podkarpackie i woj. świętokrzyskie (19.07 – 25.07)

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.