Prognoza konwekcyjna na dzień 10.08.2017 i na noc 10/11.08.2017 – AKTUALIZACJA

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA
Ważna od 10.08.2017, godz. 16:00 CEST do 11.08.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo – zachodniej, częściowo południowej, środkowej, a także cz. zachodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru , dużego gradu, ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu ze względu na niewielką możliwość pojawienia się pojedynczego przypadku trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów położonych na północ i północny zachód od strefy stopnia 2. zagrożenia głównie z powodu ryzyka wystąpienia gwałtownych opadów deszczu i silnych porywów wiatru

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów położonych na północny wschód, wschód i południe od strefy stopnia 2. zagrożenia głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych (punktowo bardzo silnych) porywów wiatru, gwałtownych opadów deszczu i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i południowo-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, gwałtownych opadów deszczu i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia bardzo silnych, punktowych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prosimy spojrzeć do tekstu poprzedniej prognozy wydanej w dniu 09.08.2017.

OMÓWIENIE:

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na 10.08.2017 i na noc 10/11.08.2017 – aktualizacja

… południe i południowy wschód Polski …

Mezoskalowy układ konwekcyjny, który przeszedł nad ranem przez Polskę, znacząco zmodyfikował warunki atmosferyczne panujące w ciągu dnia. Nad południową i południowo-wschodnią częścią Polski temperatura powietrza wynosi 30-34°C, temperatura punktu rosy około 17-20°C. Przekłada się to na występowanie wartości CAPE na poziomie ok. 2500-3500 J/kg. Pojawiły się istotne zaburzenia w polu wiatru przy powierzchni ziemi – występują lokalne strefy zbieżności, które są miejscem powstawania silnych komórek burzowych. Burze przechodzą już w woj. śląskim i małopolskim i powoli kierują się na północny wschód i wschód, w stronę woj. podkarpackiego. Organizują się w pojedyncze komórki stopniowo przekształcające się w dość silne burze wielokomórkowe. Głównym zagrożeniem, jakie niosą, są opady dużego gradu i gwałtowne opady deszczu powodujące podtopienia, nieco mniejszym zagrożeniem są bardzo silne, miejscami punktowo niszczące porywy wiatru. Z powyższych względów stopień 1. zagrożenia oraz strefa możliwości burz zostaje rozszerzona o regiony południowo-wschodnie regiony Polski.

Ponadto nie przewiduje się znaczących zmian w rozkładzie stref zagrożeń. Modele numeryczne nadal podtrzymują przejście silnego zaburzenia falowego w nocy z czwartku na piątek od południowego zachodu na północny wschód. Przejście dużego mezoskalowego układu konwekcyjnego jest prognozowane od południowego zachodu przez centrum po północny wschód Polski. Być może jego trajektoria przejścia ulegnie nieznacznemu przesunięciu na wschód w stosunku wskazań prognoz z dnia wczorajszego. Głównym zagrożeniem w tym układzie będą gwałtowne porywy wiatru i silne opady deszczu, ale może spaść także duży grad, zwłaszcza w początkowej fazie istnienia systemu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.