Prognoza konwekcyjna na dzień 20.08.2017 i noc 20/21.08.2017 – AKTUALIZACJA

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA
Ważna od 20.08.2017, godz. 08:00 CEST do 21.08.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przez Polskę w dalszym ciągu będzie przebiegać niemal stacjonarny, pofalowany front atmosferyczny, związany z rozległym niżem znad Skandynawii, który przynosić będzie liczne opady deszczu (miejscami intensywne). Front będzie oddzielać powietrze zwrotnikowe zalegające nad Ukrainą od chłodnego powietrza polarnomorskiego, które napływać będzie znad północnego Atlantyku. Zarówno po ciepłej stronie frontu (częściowo Lubelszczyzna i Podkarpacie), jak i po chłodnej, możliwy jest rozwój burz.

OMÓWIENIE:

… Południowy wschód kraju …

Poranne obserwacje wskazują na zaleganie chwiejności i rozwój lokalnych burz zbudowanych w zachmurzenie warstwowe. W ciągu dnia burze nie będą liczne, jednak lokalnie mogą się zdarzać – w czasie burz ulewne opady deszczu do 10-25mm. Lokalnie drobny grad.

… Zachód i północ kraju …

Tekst bez zmian: W ciągu dnia stopniowo napływać będzie coraz chłodniejsza masa powietrza, która będzie się charakteryzować temperaturą nawet do -18/-23°C na wysokości 5,5km. Spowoduje to zaostrzenie pionowego gradientu temperatury, co umożliwi rozwój zachmurzenia kłębiastego i przelotnych opadów, a lokalnie burz. Opadom deszczu będą towarzyszyć w wielu miejscach opady drobnego gradu, do 0,5-1cm. Możliwe są także silniejsze porywy wiatru, do 50-65km/h. Największe ryzyko lokalnych burz jest na krańcach zachodnich i północy kraju, tj. nad Ziemią Lubuską oraz całym Pomorzem. Na Warmii, Kujawach, w Wielkopolsce czy na Dolnym Śląsku ryzyko burz jest marginalne – być może w niedzielę burze tu w ogóle nie wystąpią.

Przez całą noc liczne burze prognozowane są na Bałtyku – będą się one przemieszczać nad Wybrzeże. Nadal będą im towarzyszyć ulewne opady deszczu (lokalnie przy przejściu kilku burz możliwe są sumy do 15-30mm) oraz silniejszy wiatr. Niektóre prognozy wskazują także na możliwość rozwoju trąb wodnych nad wodami Bałtyku – takie ryzyko wystąpi szczególnie nad ranem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz