Prognoza konwekcyjna na dzień 26.08.2017 i noc 26/27.08.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.08.2017, godz. 12:00 CEST do 27.08.2017, godz. 08:00 CEST

…STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru południowej, częściowo zachodniej i centralnej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu…

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W pierwszy dzień weekendu pogoda zapowiada się gorąca i w miarę słoneczna. Jedynie na południowym-zachodzie pojawi się więcej zachmurzenia z przelotnymi opadami deszczu. Wieczorem od Niemiec do zachodniej Polski powoli wkraczać będzie krótka fala, na której powstanie płytki niż. Ten układ ściągnie do kraju gorące i wilgotne powietrze. Popołudniu i wieczorem na zachodzie i południu pojawią się przelotne opady deszczu i miejscami burze, które mogą być gwałtowne. Z uwagi na przesuwanie się niżu przez kraj, komórki burzowe pojawią się również w nocy.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 26.08.2017 oraz noc 26/27.08.2017

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość silnych burz. Burze te będą występować głównie w godzinach nocnych. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 800 – 1200 J/kg, a wskaźnik niestabilności Lifted Index spadnie do -3⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 30 – 35 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo. W związku z nieco podwyższonymi wskaźnikami kinematycznymi, może rozwinąć się układ training storms przyczyniający się do dużych opadów konwekcyjnych powodujących podtopienia.

Jeśli chodzi o warunki kinematyczne, będą umiarkowane. Pionowe uskoki wiatru wyniosą (DLS 0-6 km 15 – 20 m/s), a skrętność wiatru czyli SRH 0-3 km (100 – 300 m2/s2). W związku z powyższym burze będą organizować się w większe struktury (burze wielokomórkowe). Całkiem możliwe jest powstanie kilku superkomórek generujących groźne zjawiska atmosferyczne.

Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru lokalnie do ok. 100 km/h, punktowo w pojedynczych przypadkach być może więcej oraz opady gradu miejscami o średnicy do 3 cm.

…Obszar objęty możliwością burz…

W obszarze możliwości prognozujemy słabsze burze. Chwiejność termodynamiczna CAPE wyniesie 200 – 500 J/kg. Wystąpią również umiarkowane warunki kinematyczne. Również w tym obszarze możliwe są superkomórki burzowe (będą jednak słabsze niż w obrębie 1. stopnia zagrożenia). Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu, porywy wiatru do 80 km/h oraz opady gradu do 2 cm.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.