Prognoza konwekcyjna na dzień 27.08.2017 oraz noc 27/28.08.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.08.2017, godz. 10:00 CEST do 28.08.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno wschodniej, wschodniej i południowo wschodniej głównie ze względu na ryzyko ulewnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu także silnego wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przez Polskę wędruje niewielki ośrodek niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi, a nad południową i wschodnią Polskę napłynęła chwiejna, bardzo ciepła masa powietrza. Dzięki temu możliwy jest rozwój burz, a dość duża zawartość pary wodnej może prowadzić do ulewnych opadów. W drugiej części dnia nad Pomorze dotrze natomiast polarnomorska masa powietrza, charakteryzująca się podwyższonym gradientem temperatury, dzięki czemu również tam dojdzie do rozwoju głębokiej konwekcji.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1.stopniem zagrożenia …

Burze występują miejscami już od rana (północ Mazowsza oraz Warmia i Mazury), przynoszą one znaczną ilość wyładowań oraz ulewne opady deszczu (do 20-30mm). W najbliższych godzinach nadal będą się przemieszczać na wschód. Burze, ze względu na zaleganie dość wilgotnej i chwiejnej masy powietrza, będą się rozwijać także w innych rejonach objętych prognozą.

Po południu w całej wschodniej części kraju energia chwiejności wzrośnie do około 800-1200J/kg, dzięki czemu w pasie od Mazowsza po Ziemię Świętokrzyską można się spodziewać rozwoju burz, które będą się przemieszczać w stronę Lubelszczyzny i dalej Ukrainy. Burze rozwiną się też na Podkarpaciu oraz miejscami w Małopolsce. Będą przynosić głównie ulewne opady deszczu do 20-30mm, a lokalnie sumy mogą być nawet nieco większe, co szczególnie na terenach zurbanizowanych i podgórskich może stwarzać ryzyko punktowych podtopień. Miejscami, szczególnie na Lubelszczyźnie, możliwe są także porywy wiatru do 70-90km/h oraz grad do 1-2,5cm. Należy mieć także na uwadze dość dużą aktywność elektryczną dzisiejszych burz.

… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz …

Na tym terenie burze nie będą liczne, jednak (szczególnie na Pomorzu) mogą się rozwinąć. Będą im towarzyszyć opady do 10-20mm, lokalnie silniejszy wiatr. Nie można wykluczyć także drobnego gradu. Będą się przemieszczać na wschód.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.