Prognoza konwekcyjna na dzień 11.09.2017 i noc 11/12.09.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.09.2017, godz. 08:00 CEST do 12.09.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przez Polskę w dalszym ciągu przebiegać będzie niemal stacjonarny front atmosferyczny z tendencją do falowania. Nad Polskę zachodnią napływać będzie chłodne powietrze polarnomorskie, zaś nad wschód kraju docierać będzie zdecydowanie cieplejsze powietrze z południa kontynentu, o podwyższonej chwiejności. W chwiejnej masie w pobliżu frontu prognozowany jest rozwój burz, lokalnie o umiarkowanej sile.

OMÓWIENIE:

Na zaznaczonym obszarze burze mogą występować przez cały okres obowiązywania prognozy. Pierwsze burze spodziewane są w ciągu dnia, na ogół w postaci bardziej izolowanych struktur bądź niewielkich klastrów (ich organizacji sprzyjać będzie podwyższony uskok wiatru, zarówno kierunkowy jak i prędkościowy). Burzom towarzyszyć będą dość intensywne opady deszczu do 10-20mm (tylko punktowo więcej), a także wiatr do 70-85km/h w porywach. Ryzyko opadów gradu nie jest duże, ale punktowo, w bardziej wypiętrzonych burzach, mogą takowe wystąpić (do 1-2,5cm średnicy). Największe ryzyko silniejszych burz istnieje we wschodniej części strefy frontowej (czyli zachodnia część wyznaczonego obszaru, szczególnie łódzkie i mazowieckie), gdzie wzmożony przepływ nałoży się na korzystne warunki termiczne, co może umożliwić organizację burz do postaci superkomórek burzowych, jednak ze względu na czynniki ograniczające takie ryzyko, 1.stopień zagrożenia nie został aktualnie wydany.

Kolejne burze będą się rozwijać wieczorem oraz w nocy, kiedy to może dojść do powstania zafalowania, mogącego znacząco wspomóc procesy konwekcyjne. Burze będą przynosić ulewne opady do 15-25mm oraz silniejszy wiatr, ale potencjał będzie już ograniczony. Niektóre z ośrodków, szczególnie w początkowej fazie, mogą się także charakteryzować zwiększoną aktywnością elektryczną.

Uwaga! Nie można wykluczyć wprowadzenia 1.stopnia zagrożenia – jest to zależne od kolejnych prognoz oraz bieżących obserwacji sytuacji atmosferycznej w godzinach przed- i okołopołudniowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.